Huawei 170 rozłącza się co chwilę i znika z systemu.

Kwestie techniczne, konfiguracja i rozwiązywanie problemów z modemami GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA).

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Atectis
Początkujący użytkownik forum
Posty: 1
Rejestracja: 2008-09-28, 18:58
Lokalizacja: Ruda ?l.

Huawei 170 rozłącza się co chwilę i znika z systemu.

Post autor: Atectis »

Rozwiązanie tego problemu zajęło mi 5 dni.

Sprzęt:
Modem Huawei 170

Laptop HP Compaq 6820s
System VISTA Business

Laptop Fujitsu Siemens CY26
System Windows XP

Problem:
Zakupiłem abonament na internet bezprzewodowy w Orange na 2 lata wraz z modemem Huawei 170.

Po podłączeniu modemu (USB) do komputera pojawia się dysk CD-ROM Huawei oraz instalują sterowniki z własnego dysku modemu (który jest widziany jako CD-ROM) następnie zostaje wykryty modem i instaluje się.
Na XP trwa to kilka minut, na VISTA około kwadransa.

Po krótkiej konfiguracji można się łączyć za pomocą panelu Orange.

Na obu komputerach połączenie trwa około 20 sekund i zostaje zerwane, modem znika z systemu i nie może zostać wykryty. Dysk modemu jest cały czas widoczny i sprawny (jako CD-ROM). Następnie modem pojawia się po około 5 minutach i po połączeniu po około 1/2 minuty znowu znika na kilka - kilkanaście minut - i tak w kółko.
W przypadku obniżenia prędkości do GPRS lub EDGE - połączenie trwa około 5 minut ale w praktyce nie da się korzystać z internetu.
Dzieje się tak na obu komputerach - przy czym na xp wszystko działa szybciej.

Podjęte działania (na podstawie www.bez-kabli.pl):
- dezinstalacja wszystkich sterowników
- flash pamięci modemu
- instalacja najnowszych sterowników dla VISTY
- instalacja innego panelu do połączeń - MOBILE PARTNER - dedykowanego dla Huawei

Rezultat:
- oprogramowanie w VISTA działa dużo szybciej, modem jest szybciej wykrywany i system pamięta ustawienia
- przerywanie połączeń i znikanie - bez zmian

Rozwiązanie:
Prawdziwą przyczyną problemów jest oryginalny kabel USB dołączony do modemu, przez który podpinany jest do komputera. Ten kabel jest nieprawidłowy. Modem pobiera bardzo dużo prądu, a kabel stawia zbyt duży opór. Modem należy podłączać bezpośrednio do portu, albo za pomocą rozdzielacza USB z własnym zasilaniem. Huawei 170 prawdopodobnie nie wymaga żadnych działań związanych z softem i panelem do połączeń - jednak po wgraniu najnowszych i dedykowanych - software działa szybciej.

W przypadku HP (VISTA) wszystko jest w porządku, nie ma żadnych problemów.

W przypadku Fujitsu z 2003 roku prawdopodobnie porty USB nie mają wystarczającego napięcia (albo są uszkodzone) - mimo braku kabla modem znika co około 10 minut na około pół minuty - w każdym z trzech portów, albo ma wahania prędkości. Trochę lepiej działa jeśli w innych portach nie ma żadnych urządzeń. Noszenie ze sobą huba USB z zasilaniem mija się z istotą komputera przenośnego - tutaj nie wiem jak do końca rozwiązać ten problem.

Przesyłam ten post by wzbogacić ogólną wiedzę - zanim zaczniecie flashować modemy - sprawdźcie kable oraz czy sprzęt ma odpowiednie napięcie na portach usb.
Jeśli było - lub OT - proszę wybaczyć - to mój pierwszy post tutaj.

pozdrowienia
WO
ODPOWIEDZ