Huawei E160 - zasilanie z USB

Kwestie techniczne, konfiguracja i rozwiązywanie problemów z modemami GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA).

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Harnas
Użytkownik forum
Posty: 29
Rejestracja: 2009-01-26, 08:17
Lokalizacja: Beskidy

Huawei E160 - zasilanie z USB

Post autor: Harnas »

Witam

Miałem problem z odpaleniem tego modemu na Ubuntu 8.10. Raz udało mi się nawet połączyć, ale po chwili się rozłączył.
Podejrzewam, że problem jest z zasilaniem modemu. To jest starszy komputer i nie ma ma USB 2.0 (1.1 albo nawet 1.0).
Jeśli w tym jest problem, to czy rozwiązaniem będzie zastosowanie podwójnego kabla USB, z dodatkowym zasilaniem z drugiego USB(takiego jak do zewnętrznych dysków przenośnych na USB)?
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Huawei E160 - zasilanie z USB

Post autor: YaHooo »

Harnas, a nie lepiej byłoby zastosować aktywny HUB USB? Chociaż możesz zastosować taki podwójny kabel USB. Ale z drugiej strony nie wiadomo ile koncentrator w komputerze może podać prądu. Może się okazać, że z dwóch portów to też za mało.
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
Harnas
Użytkownik forum
Posty: 29
Rejestracja: 2009-01-26, 08:17
Lokalizacja: Beskidy

Re: Huawei E160 - zasilanie z USB

Post autor: Harnas »

Dzięki, nie wiedziałem, że takie huby istnieją :)
Czy dowolny z zasilaczem z Allegro wystarczy, czy jakieś konkretne marki są zalecane?
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Huawei E160 - zasilanie z USB

Post autor: YaHooo »

Ja na przykład miałem tylko styczność z hubem Pentagram i działał bardzo dobrze :)
Więc za dużo Ci w kwestii doboru huba nie pomogę :/
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Huawei E160 - zasilanie z USB

Post autor: ja.michal »

Raczej nie wyrabia z zasilaniem to stare USB.
wikipedia.org pisze: Full Speed rate of 12 Mbit/s (1.5 MB/s) is the basic USB data rate defined by USB 1.0
Low Speed rate of 1.5 Mbit/s (187.5 kB/s) is also defined by USB 1.0.
High-Speed (USB 2.0) rate of 480 Mbit/s (60 MB/s).

Transmitted signal levels are 0.0–0.3 volts for low and 2.8–3.6 volts for high in Full Speed (FS) and Low Speed (LS) modes, and -10–10 mV for low and 360–440 mV for high in High Speed (HS) mode.
źródło: USB

[ Komentarz dodany przez: BliSki: 2009-01-26, 16:19 ]
Poprawiłem cytat.
Ostatnio zmieniony 2009-01-26, 16:17 przez ja.michal, łącznie zmieniany 1 raz.
kszaq
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 216
Rejestracja: 2009-01-24, 17:46
Lokalizacja: stąd

Re: Huawei E160 - zasilanie z USB

Post autor: kszaq »

ja.michal, przytoczone przez Ciebie wartości napięcia to wartości napięć dla odpowiednich stanów logicznych, natomiast napięcie zasilające to w przypadku każdej wersji portu USB 5V. Chodzi tu raczej o maksymalny prąd, który jest w stanie dostarczyć złącze i w tym może być problem. Aktywny hub powinien go rozwiązać.

Zawsze można też spróbować zastosować podwójny kabel USB, jako że modem nie jest urządzeniem wymagającym aż tak dużego prądu jak zewnętrzny dysk twardy, a będzie to rozwiązanie na pewno o wiele bardziej mobilne (i tańsze) niż hub wymagający zewnętrznego zasilania. Podwójny kabel był dodawany w standardzie do modemów E220, więc to rozwiązanie powinno pomóc.
Harnas
Użytkownik forum
Posty: 29
Rejestracja: 2009-01-26, 08:17
Lokalizacja: Beskidy

Re: Huawei E160 - zasilanie z USB

Post autor: Harnas »

Ostatecznie zakupiłem hub Targus, nie był najdroższy i podobał mi się z wyglądu. Teraz internet działa stabilnie, o ile sieć nie jest obciążona ;)
ODPOWIEDZ