GlobeTrotter Express 7.2 + Vista Home Premium + iPlus

Kwestie techniczne, konfiguracja i rozwiązywanie problemów z modemami GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA).

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
tchtomasz
Użytkownik forum
Posty: 35
Rejestracja: 2007-06-30, 11:24
Lokalizacja: W-wa

GlobeTrotter Express 7.2 + Vista Home Premium + iPlus

Post autor: tchtomasz »

Zwracam się o pomoc może jakieś uwagi.
Otóż jest następujący problem tylko z czym?:> na pewno nie z samą siecią bo na innym sprzęcie jest bez zarzutu.
Modem instaluje się jako karta sieciowa (sterowniki ma na karcie expresscard więc nie potrzeba nic ściągać).
Do połączenia służy mi Globetrotter Connect v.2.1.0.425 również instalowany jak w/w.

Jestem mniej więcej na skraju komórki UMTS (brak HSDPA) zasięg (2kreski, przy oknie 3kreski) ale w pełnym zasięgu GPRS, sygnał z UMTSa raczej NLOS, z GPRS LOS (widzę z okna BTSa), UMTSowski nadajnik jest jakies 2-3km ode mnie więc komórka makro.
Dość o położeniu.

Teraz o sprzęcie...

Łączy się wszystko ok, tyle, że...
w momencie kiedy otworzę stronę bądź cokolwiek innego a następnie nie ma żadnego ruchu w sieci to suuuuper Vista pokazuje po chwili mi tylko połączenia lokalne, mimo, że mam ciągle połączenie z Plusem;
niemożliwe są połączenia z internetem, po diagnostyce informuje, że nie może się połączyć z DNSem (DNSy wpisane na stałe/lub sam pobiera sobie).

Jak zauważyłem problem ten występuje w sieci 2G i 3G

Kiedy już napisze, że sieci tylko lokalne to próbuje go rozłączyć i połączyć ponownie, pokazuje następujący błąd: [0x84000002] lub [0x800703e3] lub [0x800703e3] i komunikat w j. ang, że operacja połączenia nie powiodła się.
Aby połączyć ponownie potrzebne jest wyjęcie i wsadzenie jeszcze raz modemu i zresetowanie programu do połączenia.

Co robić?
Może stowrzyć jakieś połączenie typu dial up, tylko jak?
próbowałem zrobić to jak opisano w linku http://support.option.com/support/faq.p ... ticleid=85
i lipa...

Każda sugestia się przyda.

Modem jest nowy, nigdy nie miał simlocka

Zrobiłem testy u kolegi w całakiem innej lokalizacji miasta na komputerze z Xp i u niego działa, postanowiłem wsadzić do mojego u mnie też działa. Tzn. że tylko w moim obszarze przywołań nie działa? Tyle, że jak podłącze telefon jako modem to wszystko jest ok.

Kiedy wróciłem do miejsca gdzie występowało to pierwotnie - problem się powtórzył...
Ostatnio zmieniony 2007-07-01, 09:20 przez tchtomasz, łącznie zmieniany 4 razy.
Awatar użytkownika
mar_kow
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1261
Rejestracja: 2007-04-06, 17:05
Lokalizacja: Mazury

Re: GlobeTrotter Express 7.2 + Vista Home Premium + iPlus

Post autor: mar_kow »

tchtomasz pisze:...to suuuuper Vista pokazuje po chwili mi tylko
...To właśnie jest problem - wszelkie sterowniki są opracowane z końca 2006 roku (ewentualnie początku). Chłopaki z "M-ki" opóźniają się z aktualizacją "sterków"... Na XP Prof nie powinno być problemów... Wiem że lapki sprzedają w większości przypadków z Vistą - jest dużo problemów nie tylko z modemami ale też tunerami telewizyjnymi, kartami sieciowymi i innymi urządzeniami...
Awatar użytkownika
tchtomasz
Użytkownik forum
Posty: 35
Rejestracja: 2007-06-30, 11:24
Lokalizacja: W-wa

Re: GlobeTrotter Express 7.2 + Vista Home Premium + iPlus

Post autor: tchtomasz »

Dzwoniłem do BOKa, po 10 min ktoś raczył odebrać i pan z niemiłym tonem w głosie powiedział, że:
- nie wspierają Visty a tym bardziej tego modemu;
- powinienem używać aplikację iPlus Menagera;
- pan robi mi przysługę przyjmując zgłoszenie bo nie używam ich sprzętu, ani nie używam ich menagera...
Awatar użytkownika
mar_kow
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1261
Rejestracja: 2007-04-06, 17:05
Lokalizacja: Mazury

Re: GlobeTrotter Express 7.2 + Vista Home Premium + iPlus

Post autor: mar_kow »

...Niestety jak ktoś podpisał już umowę ja dłuższy okres - jest już "ugotowany". Stają się panami sytuacji i rzadko się zdarza aby pomoc była WŁAŚCIWA...
Awatar użytkownika
tchtomasz
Użytkownik forum
Posty: 35
Rejestracja: 2007-06-30, 11:24
Lokalizacja: W-wa

Re: GlobeTrotter Express 7.2 + Vista Home Premium + iPlus

Post autor: tchtomasz »

Problem ewidentnie leży po stronie kompatybilności produktu Option z Vista! Sprawdziłem na karcie Orange. Taki sam problem.

Jeśli ktokolwiek ma kartę Option Express 7.2 i Vista to proszę o kontakt!!!



Poza tym do wszystkich użytkowników Option Express 7.2, czy we właściwościach połączenia pokazuje wam 3,6Mb/s czy 7,2Mb/s
U mnie 3,6 Mb/s, czuję się oszukany przez firmę Option
Awatar użytkownika
Jaco
Mistrz bezprzewodowy - moderator
Posty: 10946
Rejestracja: 2006-03-27, 18:24
Lokalizacja: Polska

Re: GlobeTrotter Express 7.2 + Vista Home Premium + iPlus

Post autor: Jaco »

tchtomasz pisze:czuję się oszukany przez firmę Option
Nie możesz się czuć oszukany ponieważ Orange i iPlus nie oferują prędkości 7,2 Mb/s.Jak na razie tylko Era wprowadziła tę szybkość połączenia. A ty korzystasz z iPlusa.
Awatar użytkownika
mar_kow
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1261
Rejestracja: 2007-04-06, 17:05
Lokalizacja: Mazury

Re: GlobeTrotter Express 7.2 + Vista Home Premium + iPlus

Post autor: mar_kow »

...PlusGSM prowadzi próby z wprowadzeniem prędkości HSDPA 3,6 Mb/s - nawet załapałem się przypadkiem na test. Odbierałem dane z prędkością grubo ponad 2 Mb/s. Następnym jednak razem (po 2 tyg) w tym samym miejscu (W-wa Rembertów) było już "tylko" 1,8 Mb/s... Zobaczymy jak szybko sobie poradzą z tym problemem...
Awatar użytkownika
tchtomasz
Użytkownik forum
Posty: 35
Rejestracja: 2007-06-30, 11:24
Lokalizacja: W-wa

Re: GlobeTrotter Express 7.2 + Vista Home Premium + iPlus

Post autor: tchtomasz »

Chyba się nie zrozumieliśmy, ja nie wymagam od operatora prędkości 7,2Mb/s tylko od firmy Option!!!!!! bo tak piszą w specyfikacji sprzętu a tym czasem modem nie osiągnie więcej niż 3,6Mb/s bo tak widzi go system Windows w menagerze połączeń (maksymalna przepustowość w połączeniu).

Proszę czytać ze zrozumieniem.
Awatar użytkownika
Jaco
Mistrz bezprzewodowy - moderator
Posty: 10946
Rejestracja: 2006-03-27, 18:24
Lokalizacja: Polska

Re: GlobeTrotter Express 7.2 + Vista Home Premium + iPlus

Post autor: Jaco »

Moim zdaniem trochę mylisz pojęcia.Firma Option w specyfikacji pisze o możliwościach tego modemu czyli do 7,2 Mb/s.To że tak pisze nie musi tak być. Tej prędkości nie uzyskasz na swoim modemie skoro dany operator u którego masz usługę nie uruchomił usługi danych z prędkością 7,2 Mb/s.

Dla przykładu jeśli kupisz nowy samochód i ma on na liczniku 300 km/h a ty wyciągnąłeś tylko 250 km/h to masz zamiar składać pretensje do producenta o to że na liczniku jest 300 a tobie udało sie zrobić mniej?

Tak samo jest z modemem.
Awatar użytkownika
tchtomasz
Użytkownik forum
Posty: 35
Rejestracja: 2007-06-30, 11:24
Lokalizacja: W-wa

Re: GlobeTrotter Express 7.2 + Vista Home Premium + iPlus

Post autor: tchtomasz »

Jaco pisze:Moim zdaniem trochę mylisz pojęcia.Firma Option w specyfikacji pisze o możliwościach tego modemu czyli do 7,2 Mb/s.To że tak pisze nie musi tak być. Tej prędkości nie uzyskasz na swoim modemie skoro dany operator u którego masz usługę nie uruchomił usługi danych z prędkością 7,2 Mb/s.

Dla przykładu jeśli kupisz nowy samochód i ma on na liczniku 300 km/h a ty wyciągnąłeś tylko 250 km/h to masz zamiar składać pretensje do producenta o to że na liczniku jest 300 a tobie udało sie zrobić mniej?

Tak samo jest z modemem.
Wybacz, ale chyba znów nie jasno się określiłem.
Gdy uzyskujesz połączenie w okienku połączenia możesz sprawdzić maksymalną przepustowość dla modemu, tak jak dla karty sieciowej jest to np. 100Mb/s a w modemie OPTION EXPRESS 7.2 powinno być 7,2Mb/s a nie 3,6Mb/s.

Czy ja nie piszę po polsku?

Poza tym czy można zmienić ustawienia godziny na forum? Chyba się nie zgadza
Awatar użytkownika
Jaco
Mistrz bezprzewodowy - moderator
Posty: 10946
Rejestracja: 2006-03-27, 18:24
Lokalizacja: Polska

Re: GlobeTrotter Express 7.2 + Vista Home Premium + iPlus

Post autor: Jaco »

A jest ona już z upgarde do 7,2 .Jeśli nie jest to nie będzie.Nie zwracaj uwagi na to co pokazuje ikona w trayu. Prędkość swojego łącza możesz sprawdzić na stronach do pomiaru które znajdziesz na naszym forum w FAQ.
Awatar użytkownika
tchtomasz
Użytkownik forum
Posty: 35
Rejestracja: 2007-06-30, 11:24
Lokalizacja: W-wa

Re: GlobeTrotter Express 7.2 + Vista Home Premium + iPlus

Post autor: tchtomasz »

Producent zapewnia, że działa z szybkością do 7,2Mb/s to co nie będzie czy jak mam rozumieć twoją wypowiedź? Modem nie jest tzw. 7,2 ready, nie wymaga żadnych aktualizacji wg producenta, ma działać w 7,2Mb/s i tyle! Dlatego czuję się oszukany.
Skoro producent tak twierdzi to po zainstalowaniu modemu i po uzyskaniu połączenia powinnno się teorytycznie uzyskać to 7,2Mb/s przez conajmniej jedno TTI wg specyfikacji 3GPP.
Awatar użytkownika
Jaco
Mistrz bezprzewodowy - moderator
Posty: 10946
Rejestracja: 2006-03-27, 18:24
Lokalizacja: Polska

Re: GlobeTrotter Express 7.2 + Vista Home Premium + iPlus

Post autor: Jaco »

Kiedyś miałem Option GT Max i w nim był już upgarde do HSDPA jeszcze z prędkością 1.8 Mb/s.Miałem go w sieci Era i sieć udostępniała tę szybkość połączenia w większych aglomeracjach. Ja będąc w zasięgu tylko EDGE i GPRS w ikonie połączenia miałem prędkość właśnie 1.8 Mb/s Ale prędkości jakie uzyskiwałem były takie jak dla zasięgu EDGE GPRS.Nie HSDPA. .Jeśli dany operator nie udostępnia takiej szybkości to nie będzie również wyświetlana.Skoro masz modem bez simlocka sprawdź zasięg gdzie Era zapodaje z prędkością 7,2 zakup jakiś starter za 9 zeta i połącz się przez dial-up.Podejrzewam że wtedy prędkość twojego połączenia będzie 7,2 Mb/s.
Awatar użytkownika
Fanta
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1242
Rejestracja: 2007-01-29, 23:06
Lokalizacja: Siedlce (okolice)

Re: GlobeTrotter Express 7.2 + Vista Home Premium + iPlus

Post autor: Fanta »

tchtomasz pisze:Poza tym czy można zmienić ustawienia godziny na forum? Chyba się nie zgadza
Zobaczymy co da się z tym zrobić, już był z tym problem...
[center]!! Zaczynaj od: FAQ -> Szukaj tematów-> GOOGLE
Regulamin i Netykieta[/center]
Awatar użytkownika
tchtomasz
Użytkownik forum
Posty: 35
Rejestracja: 2007-06-30, 11:24
Lokalizacja: W-wa

Re: GlobeTrotter Express 7.2 + Vista Home Premium + iPlus

Post autor: tchtomasz »

Jaco pisze:Kiedyś miałem Option GT Max i w nim był już upgarde do HSDPA jeszcze z prędkością 1.8 Mb/s.Miałem go w sieci Era i sieć udostępniała tę szybkość połączenia w większych aglomeracjach. Ja będąc w zasięgu tylko EDGE i GPRS w ikonie połączenia miałem prędkość właśnie 1.8 Mb/s Ale prędkości jakie uzyskiwałem były takie jak dla zasięgu EDGE GPRS.Nie HSDPA. .Jeśli dany operator nie udostępnia takiej szybkości to nie będzie również wyświetlana.Skoro masz modem bez simlocka sprawdź zasięg gdzie Era zapodaje z prędkością 7,2 zakup jakiś starter za 9 zeta i połącz się przez dial-up.Podejrzewam że wtedy prędkość twojego połączenia będzie 7,2 Mb/s.
Przepraszam za szczerość, ale chyba ewidentnie nie czytasz ze zrozumieniem co ja piszę.
Ja wiem co to jest przepływność uzyskiwana przy odpowiedniej technice połączenia, to, że jak połącze się w sieci WCDMA to mam w zależności od HSDPA czy nie to mam odpowiednie przepustowości.

Chodzi mi o problem sprzętowy. Jak modem ma osiągnąć prędkości powyżej 3,6Mb/s (do 7,2) jeśli system pokazuje, że fizycznie jest to niemożliwe!!!
Czy na karcie sieciowej przy maksymalnej przepustowości 100Mb/s osiągasz więcej niż 100Mb/s?
Chyba nie.
przewaks
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 579
Rejestracja: 2007-01-11, 23:31
Lokalizacja: Warszawa

Re: GlobeTrotter Express 7.2 + Vista Home Premium + iPlus

Post autor: przewaks »

To, że ikona w tray'u systemowym podaje prędkość 3,6 mbps to tylko dlattego, że na chwilę obecną firmware modemu oferuje taką prędkość. Kiedy pojawi się upgrade firmware z obsługą 7,2 mbit to i system zacznie ją wyświetlać przy połączeniu.
Inna sprawa, że nie rozumiem zupełnie dlaczego producent nie mógł zsynchronizować wyświetlanych w tray'u informacji o szybkości połączenia z używaną technologią. Kiedy połączę się swoim modemem (Fusion+ - HSDPA 1,8) z wykorzystaniem EDGE - również system mi mówi, że połączono z prędkością 1,8 mbps.
Awatar użytkownika
tchtomasz
Użytkownik forum
Posty: 35
Rejestracja: 2007-06-30, 11:24
Lokalizacja: W-wa

Re: GlobeTrotter Express 7.2 + Vista Home Premium + iPlus

Post autor: tchtomasz »

przewaks pisze:To, że ikona w tray'u systemowym podaje prędkość 3,6 mbps to tylko dlattego, że na chwilę obecną firmware modemu oferuje taką prędkość. Kiedy pojawi się upgrade firmware z obsługą 7,2 mbit to i system zacznie ją wyświetlać przy połączeniu.
Inna sprawa, że nie rozumiem zupełnie dlaczego producent nie mógł zsynchronizować wyświetlanych w tray'u informacji o szybkości połączenia z używaną technologią. Kiedy połączę się swoim modemem (Fusion+ - HSDPA 1,8) z wykorzystaniem EDGE - również system mi mówi, że połączono z prędkością 1,8 mbps.
Na tej stronie http://www.option.com/products/globetro ... s_72.shtml
wprost napisono, że powinien działać JUŻ w przepływnością szczytową 7,2 Mb/s bez żadnego upgrade software.

Nie wiem czy wszystko da się zrobić upgradem softwareowym. Tu chodzi o wykorzystanie maksymalnej ilość kodów równoległych na HS-DSCH, gdzie obecnie przy 3,6Mb/s używa 5, a przy 7,2Mb/s ma używać 10. Jeśli softwareowo da się zwiększyć ten parametr to nie widzę przeszkód, aby można było docelowo przez upgrade zwiększyć do 14,4 Mb/s.
Chodzi tu również o wykorzystanie innej sprawności turbokodowania ze sprawnością 1/3. Nie wszystko tkwi w rozwiązaniach softwareu.
Awatar użytkownika
mar_kow
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1261
Rejestracja: 2007-04-06, 17:05
Lokalizacja: Mazury

Re: GlobeTrotter Express 7.2 + Vista Home Premium + iPlus

Post autor: mar_kow »

...Prędkość do jakiej można "rozpędzić" HSDPA jest rzędu 35-38Mb/s co nie znaczy że w Polsce operatorzy "dopędzą" 7,2 Mb/s w realu... Prędkości są czysto teoretyczne (laboratoryjne), w normalnej rzeczywistości wszystko ma wpływ (zazwyczaj negatywny) na transfer. Odległość, zakłócenia, pogoda, ukształtowanie terenu, stacja energetyczna - wszystko ma wpływ... A to co podają operatorzy to też czysta reklama - ma zwiększyć atrakcyjność i przyciągnąć tym samym naiwnego klienta...

...Chyba Kolega nie wierzy w krasnoludki - choć podobno istnieją :lol:
Awatar użytkownika
tchtomasz
Użytkownik forum
Posty: 35
Rejestracja: 2007-06-30, 11:24
Lokalizacja: W-wa

Re: GlobeTrotter Express 7.2 + Vista Home Premium + iPlus

Post autor: tchtomasz »

mar_kow pisze:...Prędkość do jakiej można "rozpędzić" HSDPA jest rzędu 35-38Mb/s co nie znaczy że w Polsce operatorzy "dopędzą" 7,2 Mb/s w realu... Prędkości są czysto teoretyczne (laboratoryjne), w normalnej rzeczywistości wszystko ma wpływ (zazwyczaj negatywny) na transfer. Odległość, zakłócenia, pogoda, ukształtowanie terenu, stacja energetyczna - wszystko ma wpływ... A to co podają operatorzy to też czysta reklama - ma zwiększyć atrakcyjność i przyciągnąć tym samym naiwnego klienta...

...Chyba Kolega nie wierzy w krasnoludki - choć podobno istnieją :lol:
Kto takich bajek Ci naopowiadał. Przy jakiej modulacji?
Akurat przestudiowałem dogłębnie temat HSDPA jak i HSUPA i nawet przy zastosowaniu techniki MIMO (która swoją drogą jeszcze oficjalnie nie wyszła - dopiero jakiś draft 2.0 wyszedł standardu IEEE 802.11n) osiągnięcie przepustowość ok 20Mb/s to maks co da się osiągnąć!
W rzeczywistości zanim wejdzie MIMO, możemy się cieszyć prędkościami, o których wcześniej wspomniałem tylko przez jeden TTI w czasie transmisji, oznacza to, że po każdym 10ms TTI musi nastąpić przerwa w nadawaniu (dotyczy terminali odpowiedniej klasy od 5 do 12 ale bez 11 klasy).
Wszelkie osiągi o których mówisz przy przepustowości powyżej 30Mb/s to jest przy wprowadzeniu LTE Long-term Evolution.


Mówiąc pogoda masz na myśli deszcz? Bo akurat okolice częstotliwości 2100MHz deszcz nie ma praktycznie żadnego wpływnu a nawet w ogóle nie wpływa. Jedynie co to w dzień możesz mieć nieco większą temp. szumową.
przewaks
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 579
Rejestracja: 2007-01-11, 23:31
Lokalizacja: Warszawa

Re: GlobeTrotter Express 7.2 + Vista Home Premium + iPlus

Post autor: przewaks »

@tchtomasz, gratuluję wiedzy, myślę, że niewiele osób na tym forum, włącznie ze mną, może sie takową pochwalić. Dalsza polemika z Tobą nie ma sensu (przynajmniej w moim wypadku) ze względu na niedostatek informacji jakimi dysponuję. :D Proponuję zatem napisz do Option'a - może oni będą w stanie szczegółowo odpowiedzieć na Twoje pytania i pomogą rozwiązać problem.
Awatar użytkownika
tchtomasz
Użytkownik forum
Posty: 35
Rejestracja: 2007-06-30, 11:24
Lokalizacja: W-wa

Re: GlobeTrotter Express 7.2 + Vista Home Premium + iPlus

Post autor: tchtomasz »

Dziękuję.

Firma od której kupiłem modem kontaktowała się już z Option i okazało się, że faktycznie modem nie działa z maksymalną przepustowością 7,2 Mb/s a tylko 3,6 Mb/s. O upgade nic nie mówili.
Awatar użytkownika
Jaco
Mistrz bezprzewodowy - moderator
Posty: 10946
Rejestracja: 2006-03-27, 18:24
Lokalizacja: Polska

Re: GlobeTrotter Express 7.2 + Vista Home Premium + iPlus

Post autor: Jaco »

Więc sprawa się już wyjaśniła.Tak jak przypuszczałem że należy upgarde zrobić.Ale powtórzę jeszcze raz że prędkością pokazywaną w trayu nie można się sugerować.

Kolego @tchtomasz czy możemy już temat zamknąć :?: Myślę że wszelkie wątpliwości zostały już rozwiane .
Awatar użytkownika
tchtomasz
Użytkownik forum
Posty: 35
Rejestracja: 2007-06-30, 11:24
Lokalizacja: W-wa

Re: GlobeTrotter Express 7.2 + Vista Home Premium + iPlus

Post autor: tchtomasz »

Jeszcze jakby mi ktoś powiedział jak stworzyć działające połączenie dial up w Vista to byłbym zadowolony, próbowałem jak Option zaleca na swojej stronie i nie łączy się.
Awatar użytkownika
Jaco
Mistrz bezprzewodowy - moderator
Posty: 10946
Rejestracja: 2006-03-27, 18:24
Lokalizacja: Polska

Re: GlobeTrotter Express 7.2 + Vista Home Premium + iPlus

Post autor: Jaco »

zDaleKi
Stary bywalec bezprzewodowy
Posty: 11508
Rejestracja: 2005-10-12, 11:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: GlobeTrotter Express 7.2 + Vista Home Premium + iPlus

Post autor: zDaleKi »

tchtomasz pisze:Poza tym czy można zmienić ustawienia godziny na forum? Chyba się nie zgadza
Żeby nie zaśmiecać tego wątku, to opisz problemu tu:
Porozmawiaj o forum
Pozdr, (R) BliSki. (tm)
Pytania dotyczące kwestii technicznych tylko na forum. Pamiętaj PW to nie helpdesk.
Miki35
Początkujący użytkownik forum
Posty: 1
Rejestracja: 2009-04-18, 17:24
Lokalizacja: Pionki

Re: GlobeTrotter Express 7.2 + Vista Home Premium + iPlus

Post autor: Miki35 »

Wyżej wymieniony problem nie dotyczy tylko Windowsa Visty lecz również Windowsa XP wiem bo korzystam tych systemów operacyjnych, problem leży po stronie oprogramowania dostarczonego z modemem, zgłaszałem ten problem u operatora sieci Era GSM ale nie potrafili mi doradzić.
Miki35
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: GlobeTrotter Express 7.2 + Vista Home Premium + iPlus

Post autor: krystianb »

Właściwie to nie wiem o który problem Ci do końca chodzi. Możesz jaśniej?
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
ODPOWIEDZ