Typ modemu a wybór stacji

Kwestie techniczne, konfiguracja i rozwiązywanie problemów z modemami GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA).

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
adamos22
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 474
Rejestracja: 2009-02-18, 11:23
Lokalizacja: Mazowsze

Typ modemu a wybór stacji

Post autor: adamos22 »

Witam,
w okolicy mam aktualnie 3 stacje Plusa - najbliższą (A) - 2100, i dwie nieco dalsze (B) i (C) 900 + 2100 MHz.

Kupiłem ostatnio modem ZTE MF669 i co się okazuje - po podłączeniu do routera na początku łączy z B (900 MHz), później C (900Mhz) i na końcu wybiera A zostając tak już na stałe.
Problem w tym, że A pracuje tylko w HSDPA, więc upload i ping są bardzo słabe. Niestety w tym modemie nie można np. wymusić U900, więc nic się z tym zrobić nie da.

Ale dla testów sprawdziłem jak to wygląda w Huawei E173U-2 i tu jest zupełnie inaczej:
Po podłączeniu modem łączy się z C (2100Mhz) i już tak zostaje, działając w HSPA, więc ping i upload o wiele lepsze niż na ZTE który łączy się z A pracującym w HSDPA.
Huawei nigdy nie łączy się z tą najbliższą stacją, która pracuje tylko w HSDPA.

Tak to wygląda już ponad miesiąc, testowane wielokrotnie.
Trochę mnie to dziwi, bo zawsze myślałem, że wybór NodeB zależy głównie od "operatora", a nie od modemu, a jeśli zależałby od operatora, to pytanie dlaczego lepszy modem kieruje na gorszą stację i na odwrót.

Zastanawiam się też, czy może po prostu modemy Huawei potrafią lepiej dobrać najlepszą lokalizację, czy raczej to kwestia bardziej złożona.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19150
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Typ modemu a wybór stacji

Post autor: matek451 »

Problem możesz rozwiązać kupując antenę kierunkową , ustawisz ją w kierunku jednego z tych tych BTS, który daje lepsze połączenie. Dobór anteny zależny od częstotliwości na której one pracują :900MHz lub2100MHz. Ważne aby te BTS-y nie były na jednym kierunku.Wymusisz na MF669 połączenie , na którym Ci zależy.
ODPOWIEDZ