Prędkości na modemach HSPA+

Kwestie techniczne, konfiguracja i rozwiązywanie problemów z modemami GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA).

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
adamos22
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 474
Rejestracja: 2009-02-18, 11:23
Lokalizacja: Mazowsze

Prędkości na modemach HSPA+

Post autor: adamos22 »

Witam, od jakiegoś czasu używam modemu ZTE MF669 i trochę jestem rozczarowany jego wynikami. Przeciętna prędkość to ok. 4 Mb/s, po 23 zdarza się 5Mb/s a w nocy max co na nim uzyskuję, to jakieś 6Mb/s. Zarówno w Orange, Plusie (także Aero2, czyli teoretycznie 28,8mb/s) i Play w ofercie głosowej. Testowałem to wszystko w wielu lokalizacjach, bliżej i dalej od BTS-ów, oczywiście łączę się zawsze w HSPA+.
Ogólnie prędkości są mi w pełni wystarczające, ale nie ukrywam, że kupując ten modem liczyłem na więcej, szczególnie na stacjach Aero2 w nocy, skoro mają MIMO do 28,8, to liczyłem, że przynajmniej uda mi się w nocy uzyskać te 12-14mb/s. A tu nic.

A na Huawei E173U-2 w dobrej lokalizacji bez problemu miałem 3-5Mb/s. Wniosek taki, że albo ten ZTE jest do niczego, albo nie opłaca się kupować modemów HSPA+ wobec HSPA, pingi w sumie też nie różnią się zbytnio.
blankNaME
Stały użytkownik forum
Posty: 100
Rejestracja: 2011-06-18, 11:46
Lokalizacja: Lublin

Re: Prędkości na modemach HSPA+

Post autor: blankNaME »

Aero2 i 28.8 Mbps? Przecież oni przycinają do 512 kbps...
Co do samego modemu - mam takie 2 i się dobrze sprawują - w odległości około 5 km od nadajników Plusa udaje się osiągnąć 7-8 Mbps - i to w godzinach 12-18. Problemem u Ciebie jest chyba jednak obciążenie nadajników a nie modem.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Prędkości na modemach HSPA+

Post autor: wojteks »

blankNaME pisze:Aero2 i 28.8 Mbps? Przecież oni przycinają do 512 kbps
Usługę BDI przycinają ale nie prędkość połączenia z BTSem tylko prędkość dla użytkownika, jak jesteś klientem CP/Plusa to nie masz ograniczenia prędkości, teoretycznie HSPA+ MIMO czyli do 28.8Mbps.
Nie wiem czy tak jest na wszystkich stacja Aero2, te nowe po integracji z Plusem mogą już nie mieć MIMO.
Nie pomagam na PW!
adamos22
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 474
Rejestracja: 2009-02-18, 11:23
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Prędkości na modemach HSPA+

Post autor: adamos22 »

@blankNaME: Testowałem w różnych lokalizacjach o różnych porach, modem mam już z 2 miesiące, więc sprawdziłem go naprawdę dokładnie. Najwięcej pomiarów było w odległości ok. 400 metrów od BTS-a Plusa i ok. 700m Orange / Play, nie sądzę, aby wszystkie były wysycone nawet o 3 w nocy. Aero2 testowałem oczywiście na karcie Plusa.
Może trafiłem na jakiś felerny egzemplarz, nie wiem, ale więcej niż ~6Mb/s nie było nigdy.
@wojteks: A czemu mieliby rezygnować z MIMO ?
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Prędkości na modemach HSPA+

Post autor: wojteks »

adamos22 pisze:A czemu mieliby rezygnować z MIMO
Mało modemów to obsługuje i idą na unifikację baz z Plusem a Plus tego nie oferował.
Nie pomagam na PW!
ODPOWIEDZ