Router MR3220 obniza predkosc internetu 3G

Kwestie techniczne, konfiguracja i rozwiązywanie problemów z modemami GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA).

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
paskal
Początkujący użytkownik forum
Posty: 13
Rejestracja: 2012-09-15, 17:24
Lokalizacja: Wieliczka

Router MR3220 obniza predkosc internetu 3G

Post autor: paskal »

Na modemie E3131 osiagam takie wyniki:

Obrazek

Po podlaczeniu tegoz modemu do routera 3220, z najnowszym softem Gargoyle - uzyskuje kilkakrotnie mniejsza predkosc pobierania - jakies 4-5Mbps (upload te jest nizszy ale nie az tak drastycznie) na komputerze podlaczonym przez Wifi. Nie jest to na pewno kwestia slabego zasiegu Wifi bo komputer stoi 40 cm od routera. Co moze byc przyczyna takiego stanu rzeczy.

Co ciekawe przy polaczeniu kablem wyniki sa podobne jak w przypadku Wifi...

Testy przeprowadzalem nad ranem ok godz.6 w celu wyeliminowania roznic w przepustowosci sieci zwiazanych z obciazeniem uzytkownikami.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Router MR3220 obniza predkosc internetu 3G

Post autor: wojteks »

Oddal modem od routera na jakimś przedłużaczu, tak z 1m czy 60cm starczy dla próby.
Nie pomagam na PW!
paskal
Początkujący użytkownik forum
Posty: 13
Rejestracja: 2012-09-15, 17:24
Lokalizacja: Wieliczka

Re: Router MR3220 obniza predkosc internetu 3G

Post autor: paskal »

oddalilem go na ponad 1m - za pomoca aktywnego, zasilanego huba. niestety nic nie pomoglo... Specjalnie zrezygnowalem z zakupu modemu z wbudowanym WiFi aby kupic sobie router ktory moglby byc jednostka dla mnie o wiele bardziej uzyteczna i konfigurowalna... a tu taki klops. ogolnie to chyba byl nietrafiony zakup ten 3220 - najpierw caly dzien meczarni z autoryzacja PINu pod karte Orange (nowa ultranowoczesna karta, z ktorej nie da sie sciagnac PINu...).

Moze problemem jest ten soft, tylko niestety na fabrycznym nie mam jak sprawdzic bo to jest jedyna wersja jaka udalo mi sie znalezc ktora pozwala na wpisanie PINu do karty.[/code][/list]
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26111
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Router MR3220 obniza predkosc internetu 3G

Post autor: wojteks »

paskal pisze:Moze problemem jest ten soft,
Zawsze możesz zmienić na jakiś alternatywny.
Nie pomagam na PW!
paskal
Początkujący użytkownik forum
Posty: 13
Rejestracja: 2012-09-15, 17:24
Lokalizacja: Wieliczka

Re: Router MR3220 obniza predkosc internetu 3G

Post autor: paskal »

wojteks pisze:Zawsze możesz zmienić na jakiś alternatywny.
co z tego, ze zmienie soft jesli nie bede w stanie nawet sprawdzic czy to byla wina softu bo nie polacze sie bez PINu

[ Komentarz dodany przez: YaHooo: 2012-09-22, 19:04 ]
<a href="http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?p=59341#59341">Panie i Panowie tniemy cytaty!</a>
Ostatnio zmieniony 2012-09-22, 18:04 przez paskal, łącznie zmieniany 1 raz.
atento
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 858
Rejestracja: 2007-06-29, 14:56
Lokalizacja: Wawa-Puszcza biała

Re: Router MR3220 obniza predkosc internetu 3G

Post autor: atento »

Ja mam podobnie na mr3420.
Na starym Gargoyle (z przed 2/3mc) działa dobrze, na nowym ucina transfer downloadu ;)
Ping jest taki sam, wiec mi to nie przeszkadza gdy prędkość jest ucięta o około 50%

Orginalne firmware mr3420 jest opcja wklepania pinu, wiec powinna byc i w 3220, zobacz na stronie tplinka
http://www.tp-link.com.pl/products/deta ... R3220#down

o prosze jest i pin w jednej z wersji ;) czyli nowsze tez maja juz pin w ustawieniach

Kod: Zaznacz cały

Add PIN Athentication on 3G Page.
jarek999
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1559
Rejestracja: 2011-07-13, 15:51
Lokalizacja: Łódź

Re: Router MR3220 obniza predkosc internetu 3G

Post autor: jarek999 »

atento pisze:Ja mam podobnie na mr3420.
Na starym Gargoyle (z przed 2/3mc) działa dobrze, na nowym ucina transfer downloadu ;)
Ping jest taki sam, wiec mi to nie przeszkadza gdy prędkość jest ucięta o około 50%
Ciekawe dlaczego? U mnie MR-3420 na firmware z 25.08.12 z E398 połączenie LTE max. transfer 15Mbps, stabilny przy ściąganiu dużych plików z serwera ok. 10Mbps (nie sądzę aby ten router był wstanie wyciągnąć więcej-za słaby procek i za mało RAM, może trochę przy połączeniu w NDIS). Zejdźmy na ziemię i nie porównujmy komputera z kilkoma GB RAM procesorami np. i3 do produktu do LowEnd-owego routera za stówkę (choć np. E398 ze względu na wielki apetyt na zasilanie którego mój Macbook z 2007r. nie był wstanie zaspokoić był wyjątkiem-na routerze z aktywnym HUB-em wyciągał więcej). ;)
jareq
atento
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 858
Rejestracja: 2007-06-29, 14:56
Lokalizacja: Wawa-Puszcza biała

Re: Router MR3220 obniza predkosc internetu 3G

Post autor: atento »

Jarku przestan... gdzie masz w specyfikacji ze to router 4G ?
Nie ogranicza transferu HSPA+ na oryginalnym firmware.
spokojnie daje max tyle co plus jest w stanie zaoferować w HSPA+ ;) (niestety tylko plusa używam, bo play ogranicza )

W dodatku w temacie jest modem E3131 który obsługuje max HSPA+, zasilanie z routera zapewne wystarczy każdemu do E3131 który pobiera w stresie niewiele prądu, sam używam już ze 2 lata 3420 bez huba , mimo ze go posiadam.

Ps. Ten low endowy router bije na głowę większość średniej polki, mimo ze jest to już zabytek. Nie znam godnego przeciwnika w tej cenie ani wyższej w granicach rozsądku.
paskal
Początkujący użytkownik forum
Posty: 13
Rejestracja: 2012-09-15, 17:24
Lokalizacja: Wieliczka

Re: Router MR3220 obniza predkosc internetu 3G

Post autor: paskal »

atento pisze:Ja mam podobnie na mr3420.
Na starym Gargoyle (z przed 2/3mc) działa dobrze, na nowym ucina transfer downloadu ;)
Ping jest taki sam, wiec mi to nie przeszkadza gdy prędkość jest ucięta o około 50%

Orginalne firmware mr3420 jest opcja wklepania pinu, wiec powinna byc i w 3220, zobacz na stronie tplinka
http://www.tp-link.com.pl/products/deta ... R3220#down

o prosze jest i pin w jednej z wersji ;) czyli nowsze tez maja juz pin w ustawieniach

Kod: Zaznacz cały

Add PIN Athentication on 3G Page.
Sprawdzałem wszystkie wersje firmowego softu do TPlinka, niestety te o ktorych piszesz co prawda posiadaja takie pole, ale w moim przypadku jest nieaktywne i pojawia sie wiadomosc "Unknown PIN status, please insure that your SIM/UIM is on unlock status".

Więc ogólnie lipa, firmowy soft odpada - chyba ze wydadza nowy jutro albo pojutrze. Może ma ktoś dostęp do wcześniejszym wersji Gargoyle dla 3220, ewentualnie wiedze jak to zdobyc.

Na razie korzystam z 3220 po porcie WAN z kompa, bo az przykro byloby patrzec jak marnuje sie 10 Mbitu nadwyżkowego downloadu i około 1,5 mega uploadu w tym routerze...
jarek999
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1559
Rejestracja: 2011-07-13, 15:51
Lokalizacja: Łódź

Re: Router MR3220 obniza predkosc internetu 3G

Post autor: jarek999 »

atento pisze:Jarku przestan... gdzie masz w specyfikacji ze to router 4G ?
Nie ogranicza transferu HSPA+ na oryginalnym firmware.
spokojnie daje max tyle co plus jest w stanie zaoferować w HSPA+ ;)
W dodatku w temacie jest modem E3131 który obsługuje max HSPA+, zasilanie z routera zapewne wystarczy każdemu do E3131 który pobiera w stresie niewiele prądu, sam używam już ze 2 lata 3420 bez huba , mimo ze go posiadam.

Ps. Ten low endowy router bije na głowę większość średniej polki
To nie ma znaczenia czy to router 3-4G ja o tym wiem doskonale-ww informacje podawałem czysto porównawczo. Na HSPA DC można osiągnąć prędkość ponad 30Mbps której ten router nie obsłuży.Nie sądzę aby gdziekolwiek na sieci HSPA Polkomtela była osiągalna wyższa prędkość od 8Mbps (u mnie w nocy max. to 6-7Mbps). Kolejną kwestia to pobór energii który nigdy nie jest taki sam (jest to zależne od siły sygnału, stabilności...). Do prędkości w Plus HSPA ten router się sprawdzi do HSPA DC Orange, T-Mobile nie. Często polecam ten router-ale zasilanie po magistrali USB jest słabe (nie daje rady na stabilną pracę mniej łakomego w zasilanie modemu CDMA). :cfaniak:
jareq
atento
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 858
Rejestracja: 2007-06-29, 14:56
Lokalizacja: Wawa-Puszcza biała

Re: Router MR3220 obniza predkosc internetu 3G

Post autor: atento »

jarek999 pisze:Nie sądzę aby gdziekolwiek na sieci HSPA Polkomtela była osiągalna wyższa prędkość od 8Mbps (u mnie w nocy max. to 6-7Mbps).
I znowu muszę Cie zadziwić :) z 15km osiagam 10Mbps/12Mbps a upload 1.5Mbps bez najmniejszego problemu oczywiście w nocy, w dzień polowa tych wartości tylko upload ten sam, pełna prędkość uzyskuje blizej BTS jaka daje internet "plus na kartę" który jest ograniczony 16000/2000 przez plusa i więcej niestety nie wyciśnie.

Stare testy bo niestety na nowym firmware by obsy zaniża prędkość i zmieniac na starsza wersje czy oryginalne nie będę na razie:)
http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?p ... ht=#407435

E: podkusiło mnie i wymieniłem :) na oryginalne firmware orginał http://www.speedtest.net/result/2196690196.png
gorgonzola nowa http://speedtest.net/result/2196676766.png

W zasadzie zmienię tak jak miałem na gorgonzole gdyż ma dużo przydatnych funkcji np. kody USDD jak i SMS. W realnym użytkowaniu czy mam 5Mbps czy 15 tak samo działa ;) etap nocnego zasysania mam już za sobą, wiec prędkość download mnie nie pociąga tak jak kiedyś, dziwie się tylko ludziom co kupują dla LTE wyszukane routery za +600zl. Przy takim parciu na prędkość downloadu/uploadu spokojnie mogli by sobie kupić netbooka z karta sieciowa oraz wi-fi do tego huba aktywnego :) i nie było by ograniczeń oraz uzyskali by znacznie lepsza funkcjonalność a limit mogli by zużyć w kilka minut ;d
paskal
Początkujący użytkownik forum
Posty: 13
Rejestracja: 2012-09-15, 17:24
Lokalizacja: Wieliczka

Re: Router MR3220 obniza predkosc internetu 3G

Post autor: paskal »

jarek999 pisze: To nie ma znaczenia czy to router 3-4G ja o tym wiem doskonale-ww informacje podawałem czysto porównawczo. Na HSPA DC można osiągnąć prędkość ponad 30Mbps której ten router nie obsłuży.
Na razie nie doszedłem do 30MBit, chciałbym aby router wyciagał wiecej niz 5-6MBit w czasie gdy przez goły modem leci 15-20 Mbit. W związku z tym ponawiam pytanie o starsze wersje softu Gargoyle do tego modemu?

2 kwestia która mi nie daje spokoju:
router polaczony przez WAN obniza jednak znacznie osiagi sieci:
przykład
komp serwer - 18Mbit/3.4Mbit
laptop połączony przez Wifi - 12Mbit/2.9 Mbit

jeszcze słabsze są osiagi komputerów podłączonych przez Wifi pod starszym systemem (XP) - testowałem na 2 komputerach wyposażonych w karty pracujące w trybie b/g.
- tam raczej nie możliwe jest przekroczenie 6Mbit pobierania i 2Mbit wysyłania.

jeżeli ten Router jest za słaby do podziału takiego łącza nawet przez WAN to w takim razie jaki inny proponujecie?
Zaznaczę, że router na który ewentualnie wymienię obecny 3220 powinien już poradzić sobie z prędkością 42Mbit bo widzę potencjał tej sieci w moim miejscu. Do tego jaki modem pod HSPA+DC dokupić?

Ewentualnie co myślicie o przenośnych hotspotach HSPA+DC? Koszt zakupu wychodzi chyba porównywalnie do zakupu modemu 42Mbit i lepszego routera...

E: podkusiło mnie i wymieniłem na oryginalne firmware orginał http://www.speedtest.net/result/2196690196.png
piszesz o najnowszym oryg. firmware do 3420 czy jakims wczesniejszym?
Zastanawiam sie czy wymiana 3220 na 3420 bedzie dobrym rozwiazaniem - nie wiem tylko czy moja karta Orange dogada sie z tym routerem, bo tak jak wspominałem jest problem z uwierzytelnianiem jej (ponoć jakaś najnowsza wersja R-UIM 5.0 z której nie można ściągnąć PINu). W ostateczności mógłbym spróbować wyrobić duplikat karty, ale to ostateczność - nie zamierzam dopłacać ani złotówki OPowi.
Fr33M4n
Początkujący użytkownik forum
Posty: 8
Rejestracja: 2012-09-22, 18:32
Lokalizacja: Tarnów

Re: Router MR3220 obniza predkosc internetu 3G

Post autor: Fr33M4n »

Ja mam router Edimaxa 3G-6200N i podobny problem. Połączyłem PC do router przez kabel i wyłączyłem wifi. Teraz działa lepiej. Wiem, że dla niektórych to może być herezja, no coż mi to w niczym nie przeszkadza.
Fr33M4n
jarek999
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1559
Rejestracja: 2011-07-13, 15:51
Lokalizacja: Łódź

Re: Router MR3220 obniza predkosc internetu 3G

Post autor: jarek999 »

atento pisze: I znowu muszę Cie zadziwić :) z 15km osiagam 10Mbps/12Mbps a upload 1.5Mbps bez najmniejszego problemu oczywiście w nocy, w dzień polowa tych wartości tylko upload ten sam, pełna prędkość uzyskuje blizej BTS jaka daje internet "
Prawie byłem zaskoczony tymi wartościami (tzn. do chwili gdy zauważyłem że to nie sieć Polkomtela ale partnerska Aero2 z której oczywiście możemy jako abonenci Plusa korzystać-miałem okazję używania przez 3tygodnie w marcu-nie będę się powtarzał z ocenami bo już pisałem tutaj na forum, "dziękuję postoje",
atento pisze: nadaje). :dobani:
atento pisze: E: podkusiło mnie i wymieniłem :) na oryginalne firmware orginał http://www.speedtest.net/result/2196690196.png
gorgonzola nowa http://speedtest.net/result/2196676766.png
Przecież możesz korzystać z oryginalnego firmware, które i tak nie przeskoczy tego że do prędkości 20+...Mbps ten router się nie nadaje (tu nie mam żalów że tak jest przy routerze za stówkę, któremu nie wiele produktów w tej cenie jest w stanie dorównać).
atento pisze: W zasadzie zmienię tak jak miałem na gorgonzole gdyż ma dużo przydatnych funkcji np. kody USDD jak i SMS. W realnym użytkowaniu czy mam 5Mbps czy 15 tak samo działa ;) etap nocnego zasysania mam już za sobą, wiec prędkość download mnie nie pociąga tak jak kiedyś, dziwie się tylko ludziom co kupują dla LTE wyszukane routery za +600zl. Przy takim parciu na prędkość downloadu/uploadu spokojnie mogli by sobie kupić netbooka z karta sieciowa oraz wi-fi do tego huba aktywnego :) i nie było by ograniczeń oraz uzyskali by znacznie lepsza funkcjonalność a limit mogli by zużyć w kilka minut ;d
To że cena netbooka jest podobna ma się nijak do kosztów eksploatacji,które są ok. 5x wyższe i do funkcjonalności obsługi.
paskal pisze: jeżeli ten Router jest za słaby do podziału takiego łącza nawet przez WAN to w takim razie jaki inny proponujecie?
Jeżeli chcesz aby działało na nim Open-Wrt Gargoyle to Netgear WNDR3800, 3700v 2 lub z tylko z fabrycznym firmware Airlive N450R. Do mniejszych prędkości produkty TP-Linka MR-3020,3220,3420 mogą mieć od 2dni godnego przeciwnika-AirRouter od UBIQUITI NETWORKS dla którego pojawiło się wsparcie Gargoyle (port USB na tym firmware może być użyty do obsługi modemu 3G, ma w zestawie dobry zasilacz 5V/2A i posiada 8MB pamięci flash. :ok: :)
jareq
paskal
Początkujący użytkownik forum
Posty: 13
Rejestracja: 2012-09-15, 17:24
Lokalizacja: Wieliczka

Re: Router MR3220 obniza predkosc internetu 3G

Post autor: paskal »

Fr33M4n pisze:Ja mam router Edimaxa 3G-6200N i podobny problem. Połączyłem PC do router przez kabel i wyłączyłem wifi. Teraz działa lepiej. Wiem, że dla niektórych to może być herezja, no coż mi to w niczym nie przeszkadza.
Ja niestety po wyłączeniu Wifi zauważam spory spadek prędkości przy przerzucaniu transferu przez router z 20Mbit robi sie ok.12 z 3Mbit uploadi - 2Mbps...
Jedynie ICS bezposredni do drugiego komputera na dlugim kablu daje niezauwazalne straty. Poki co musze z tym zyc. Zastanawiam sie teraz na jaki inny modem 3G wymienic. 3420 nie jest tak drogi jak proponowany Netgear a i tak chyba ma troche lepszego softa niz moj 3220. No i przede wszystkim pełne "N", które chyba tez ma wpływ na predkosc internetu wysylanego do kompatybilnej karty sieciowej... Nie wiem do niedawna byłem zupełnym laikiem w tych tematach - poprawcie mnie jeśli głupio piszę. ;)
mały73
Stały użytkownik forum
Posty: 138
Rejestracja: 2009-12-02, 17:05
Lokalizacja: Goławin

Re: Router MR3220 obniza predkosc internetu 3G

Post autor: mały73 »

Witam Serdecznie. Odkopuję temat, ponieważ mam podobny problem z ucinaniem o połowę prędkości download na routerze TP Link 3220 z modemem E3131 i kartą Plusa.. Próbowałem wszystkiego co mi przyszło do głowy tj. zmiany oprogramowania routera na oryginalne starsze wersje, żadnych efektów. Aktualne mam wgrany Gargoyle 1.5.10.12 (wcześniej 1.5.10.3 , 1.5.10.8), i na tych softach prędkość upload zwiększyła się dwukrotnie, download dalej bez zmian. Zainwestowałem również w HUB aktywny, dalej bez zmian. Może ktoś zna rozwiązanie na powyższy problem, ja już nie mam pomysłów :facepalm:
Awatar użytkownika
Jo_gurt
Guru bezprzewodowy
Posty: 16330
Rejestracja: 2007-11-16, 21:49
Lokalizacja: Lublin

Re: Router MR3220 obniza predkosc internetu 3G

Post autor: Jo_gurt »

mały73, sprawdzałeś obciążenie procesora routera podczas osiągania maksymalnych transferów?
Awatar użytkownika
Patryk
Guru bezprzewodowy
Posty: 6692
Rejestracja: 2007-09-12, 21:16
Lokalizacja: Z dziczy

Re: Router MR3220 obniza predkosc internetu 3G

Post autor: Patryk »

Na E3131 wiele ucinać nie powinno, jeśli w ogóle. Jakie szybkości osiągasz?
atento
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 858
Rejestracja: 2007-06-29, 14:56
Lokalizacja: Wawa-Puszcza biała

Re: Router MR3220 obniza predkosc internetu 3G

Post autor: atento »

Niewielki przedłużacz USB najlepiej lub troche dłuższy z aktywnym hub'em może rozwiązac problem. Zauważylem u mnie gdy jest aktywne wi-fi i modem wpiety bezposrednio w router to sa spadki predkości gdy siec mamarny zasieg, wystarczy odsunąć modem od routera. Możesz spróbować, ostatnie obrazy Cezarego sa dobre, nie widze w nich by mi cokolwiek ucinało na routerze (3420)
mały73
Stały użytkownik forum
Posty: 138
Rejestracja: 2009-12-02, 17:05
Lokalizacja: Goławin

Re: Router MR3220 obniza predkosc internetu 3G

Post autor: mały73 »

Jo_gurt pisze:mały73, sprawdzałeś obciążenie procesora routera podczas osiągania maksymalnych transferów?
Nie sprawdzałem, i aktualnie nie mam możliwości sprawdzić ponieważ jestem na wyjeździe.

@patryk Prędkości jakie osiagam są wprost proporcjonalnie mniejsze do prędkości osiąganych przez sam modem bez routera, tzn. ok.3-5Mb/s na routerze, 6-10Mb/s i więcej na modemie, zależy od pory dnia. Upload bez różnicy od 1.5 do ponad 3Mb/s. Sprawdzałem również szybkość transferu na telefonie z systemem Android, prędkości były zbliżone do tych wyższych wartości. Sygnał mam dość mocny bo 69 dBm z anteną dookulną.zapomniałem dodać, że gdy połącze kablem router z laptopem mój problem dalej występuje.

@atento hub z modemem mam odsunięty od routera na ok. 1m. Nic to nie dało.

Edit:
@Jo_gurt Dziś sprawdziłem obciążenie procesora. Średnia na minutę wyniosła od 24 do 33%.
Zauważyłem jeszcze jedno. Przy przełączaniu modemu z routera do laptopa pierwszy test prędkości wychodzi podobnie jak przez router, dopiero następne testy są z wyższą prędkością :niepewny: Coś czuje, że czeka mnie wymiana mojego mr3220 :/
Edit2:
Dla przykładu podaję wyniki testu łącza przez sam modem i przez router.
Modem:
Obrazek

Router:
Obrazek

Trochę powalczyłem z tym problemem, ale nic nie osiągnąłem. Dziś zamówiłem mr3420v2, mam nadzieję, że wydane pieniądze na ten zakup nie będą wyrzucone w błoto :(
mały73
Stały użytkownik forum
Posty: 138
Rejestracja: 2009-12-02, 17:05
Lokalizacja: Goławin

Re: Router MR3220 obniza predkosc internetu 3G

Post autor: mały73 »

Witam ponownie. Zmiana routera na Mr3420 pomogła. Oto wyniki testów:

Obrazek

Obrazek

Obrazek
ODPOWIEDZ