Pytanie o AnyData ADU-890W

Kwestie techniczne, konfiguracja i rozwiązywanie problemów z modemami GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA).

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
trybun
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 351
Rejestracja: 2008-01-12, 19:07
Lokalizacja: 70 km od Poznania

Pytanie o AnyData ADU-890W

Post autor: trybun »

Czy ten modem ma wyjście na antenę zewnętrzną? Na stronie producenta jest informacja że posiada takie wejście, a na stronie Orange.pl że nie..
Awatar użytkownika
jakubd
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 842
Rejestracja: 2007-06-11, 22:50
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pytanie o AnyData ADU-890W

Post autor: jakubd »

Wszystko zależy od podwersji a także od operatora.
Tutaj Orange mówi, że jednak ma złącze:
http://www.orange.pl/klienci_ind/orange ... 93:XT_5402
Awatar użytkownika
trybun
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 351
Rejestracja: 2008-01-12, 19:07
Lokalizacja: 70 km od Poznania

Re: Pytanie o AnyData ADU-890W

Post autor: trybun »

jakubd pisze:Wszystko zależy od podwersji a także od operatora.
Tutaj Orange mówi, że jednak ma złącze:
http://www.orange.pl/klienci_ind/orange ... 93:XT_5402
Czyli na orange.pl poprawili błąd, jeszcze przedwczoraj na tej stronie w specyfikacji nie było złącza do anteny zewnętrznej. Teraz opis na tej stronie zgadza się z tym co jest na stronie producenta. Masz może ten modem? Interesowała by mnie jeszcze długość kabla usb.
Awatar użytkownika
jakubd
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 842
Rejestracja: 2007-06-11, 22:50
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pytanie o AnyData ADU-890W

Post autor: jakubd »

Urządzenia CDMA są poza moim zainteresowaniem (trzymam się Aero2 :) ale z tego co pamiętam, tego typu modemy Anydata mają zwykłe złącze USB prosto w obudowie, a do komputera podłącza się je za pomocą firmowego przedłużacza (można użyć własnego).

Dodatkowo to dość nowy model, więc mało kto go ma. Wprowadzili go po rozbudowie sieci do revB, bo stara EvDO już przekroczyła próg pojemności i powoli zdychała pod ciężarem ruchu.
Awatar użytkownika
trybun
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 351
Rejestracja: 2008-01-12, 19:07
Lokalizacja: 70 km od Poznania

Re: Pytanie o AnyData ADU-890W

Post autor: trybun »

jakubd pisze:Urządzenia CDMA są poza moim zainteresowaniem (trzymam się Aero2 :) ale z tego co pamiętam, tego typu modemy Anydata mają zwykłe złącze USB prosto w obudowie, a do komputera podłącza się je za pomocą firmowego przedłużacza (można użyć własnego).

Dodatkowo to dość nowy model, więc mało kto go ma. Wprowadzili go po rozbudowie sieci do revB, bo stara EvDO już przekroczyła próg pojemności i powoli zdychała pod ciężarem ruchu.
Znam poprzednie modemy Anydata oferowane przez Orange. I rzeczywiście łączyło się je z kompem za pomocą około metrowej długości kabla mini usb. Jednak ten nowy jest dla mnie całkowitą zagadką, nie wiadomo czy jest używany taki przewód jak w poprzednich modelach.. Tak się składa że kompa mogę mieć tylko w jednym miejscu, a jedyne miejsce na modem to parapet, a więc gdyby nie miał mieć kabela, to odpada. I tak ogólnie się zastanawiam co zyskam zakupując ten modem przy przedłużeniu umowy? Podobno większa prędkość transferu, ale z tego co wyczytałem podobno muszą być spełnione określone warunki, np. w pobliżu muszą być trzy nadajniki CDMA.. Nie wiem ile jest w tym prawdy, ale takie wiadomości krążą po necie. Zbliża się okres kiedy będę musiał podjąć decyzję - wybrać ofertę bez modemu, i dokupić w sklepie modem Anydata 635WA czy zdecydować się na ten o którym praktycznie nic nie idzie się dowiedzieć, czyli Anydata 890W..
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Pytanie o AnyData ADU-890W

Post autor: wojteks »

trybun pisze:muszą być spełnione określone warunki, np. w pobliżu muszą być trzy nadajniki CDMA.
Nie, stacja bazowa na sektorze do którego się łączysz ma pracować na 3 częstotliwościach.
trybun pisze:i dokupić w sklepie modem Anydata 635WA
O Rev A zapomnij, to już przeszłość.
Nie pomagam na PW!
Nalewka
Stały użytkownik forum
Posty: 87
Rejestracja: 2009-05-24, 02:00
Lokalizacja: Warmia

Re: Pytanie o AnyData ADU-890W

Post autor: Nalewka »

Mój 890 z orange nie miał dziury na antenę zewnętrzną i działał tylko jako modem, a nie router, dla mnie bez sensu.
modem ADU 635WA - Orange + anteny ATK 10 i 20 / router Zalip CDW530 + Konektor antenowy FME/AnyDATA
albo
Axesstel 610 + antena ATK + jakaś ładna przełączka :)
ryba825
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1332
Rejestracja: 2009-07-05, 16:15
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pytanie o AnyData ADU-890W

Post autor: ryba825 »

Nalewka pisze:Mój 890 z orange nie miał dziury na antenę zewnętrzną
Na boku nie miał zaślepki na antenę?
Awatar użytkownika
trybun
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 351
Rejestracja: 2008-01-12, 19:07
Lokalizacja: 70 km od Poznania

Re: Pytanie o AnyData ADU-890W

Post autor: trybun »

wojteks pisze:
trybun pisze: <font color="#FF0000"><b>[...]</b></font>
A orientujesz się jak jest z tym w skali kraju, tzn - to nowe łącze jest już stosowane na wszystkich przekaźnikach Orange?

Chyba tak, i to by tłumaczyło to że w "wolnej" sprzedaży pojawiły się modemy Adudata 635WA z logo Orange w dziwnie niskich cenach.

[ Dodano: 2012-08-16, 08:21 ]
Nalewka pisze:Mój 890 z orange nie miał dziury na antenę zewnętrzną i działał tylko jako modem, a nie router, dla mnie bez sensu.
Oj, wreszcie się znalazł ktoś kto zna ten modem :). Napisz coś bliżej o tym modemie, np. o tym jak długi jest kabel do połączenia z komputerem, o ile on w ogóle taki kabel posiada, czy jest możliwość wysyłania sms-ów itd. I najważniejsza rzecz - jak wygląda sprawa z czułością anteny wewnętrznej? Bo widzę że w stópce masz informację o tym że z Adu 635WA używałaś anteny zewnętrznej, a jak wygląda siła sygnału na Adu 890 bez anteny?

Jeżeli masz Windows 7 i kartę wi-fi w kompie to możesz zrobić z tego tandemu wirtualny router, oparty na 890. Jest to bardzo proste, instalacja programu Connectify i mała konfiguracja.
Ostatnio zmieniony 2012-08-16, 12:48 przez trybun, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Pytanie o AnyData ADU-890W

Post autor: wojteks »

trybun pisze:A orientujesz się
Nie, tego nie wiem.
Nie pomagam na PW!
ryba825
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1332
Rejestracja: 2009-07-05, 16:15
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pytanie o AnyData ADU-890W

Post autor: ryba825 »

Orange twierdzi, że jest wyjście na antenę dla CDMA i GSM/3G jednocześnie.
Awatar użytkownika
trybun
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 351
Rejestracja: 2008-01-12, 19:07
Lokalizacja: 70 km od Poznania

Re: Pytanie o AnyData ADU-890W

Post autor: trybun »

ryba825 pisze:Orange twierdzi, że jest wyjście na antenę dla CDMA i GSM/3G jednocześnie.
Ale chyba jest to możliwe?
coolerclub
Początkujący użytkownik forum
Posty: 1
Rejestracja: 2009-07-29, 10:31
Lokalizacja: OKL

Re: Pytanie o AnyData ADU-890W

Post autor: coolerclub »

i jesteś zadowolony z tego modemu? Bo ja wczoraj z nim walczyłem, żeby połączyć ale poległem, raz mi połączył ale chodził tragicznie :cry:
atento
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 858
Rejestracja: 2007-06-29, 14:56
Lokalizacja: Wawa-Puszcza biała

Re: Pytanie o AnyData ADU-890W

Post autor: atento »

ryba825 pisze:Orange twierdzi, że jest wyjście na antenę dla CDMA i GSM/3G jednocześnie.
Mimo, ze zdrowy rozsadek podpowiadał, iz działa wyjście antenowe cdma , (dodatkowo to opcja) zadałem pytanie gdzie trzeba. Stworzenie możliwości podpiecia dwóch rożnych anten(w ta sama wtyczke) w tak tanim urządzeniu było by nie możliwe przez zastosowania drogich specjalizowanych ukladów i cena byla by ze 3 x wieksza ;)

Zadałem pytanie, konkretnie dotyczące modelu z orange wraz z linkiem www do produktu



" Subject: 고객 문의 사항
Dear the valued customer.
ADU890-W is designed for only CDMA 450 external antenna.
Best Regards."

Ps. support odpowiada błyskawicznie ;)
Ostatnio zmieniony 2012-08-17, 10:09 przez atento, łącznie zmieniany 1 raz.
ryba825
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1332
Rejestracja: 2009-07-05, 16:15
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pytanie o AnyData ADU-890W

Post autor: ryba825 »

A jaki był problem podczas łączenia?
Awatar użytkownika
trybun
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 351
Rejestracja: 2008-01-12, 19:07
Lokalizacja: 70 km od Poznania

Re: Pytanie o AnyData ADU-890W

Post autor: trybun »

atento pisze: Mimo, ze zdrowy rozsadek podpowiadał, iz działa wyjście antenowe cdma , (dodatkowo to opcja) zadałem pytanie gdzie trzeba. Stworzenie możliwości podpiecia dwóch rożnych anten(w ta sama wtyczke) w tak tanim urządzeniu było by nie możliwe przez zastosowania drogich specjalizowanych ukladów i cena byla by ze 3 x wieksza ;)
Do jakichś specjalistycznych zastosowań to może i nie, ale do użytku domowego jak najbardziej. Przykład - antenka dołożona do modemu Anydata 635WA, podnosi u mnie moc sygnału CDMA o 1-2 kreski. Po przełożeniu jej do gniazda GSM podnosi moc 2-3 kreski, w przypadku GSM wcale nie mogę złapać sygnału bez antenki, na CDMA przerwy w połączeniu.
R Mad
Stały użytkownik forum
Posty: 106
Rejestracja: 2010-12-26, 14:56
Lokalizacja: DnW

Re: Pytanie o AnyData ADU-890W

Post autor: R Mad »

Hej. Ten modem pracuje w UMTS w częstotliwości tylko 2100Mhz, tak? Do tego urządzenia można podłączyć antenę tylko CDMA, czy UMTS również?
dexter18

Re: Pytanie o AnyData ADU-890W

Post autor: dexter18 »

Ten modem jest dualny, czyli pracuje w CDMA i UMTS. Antenę podłącz taką z którego pasma korzystasz.
R Mad
Stały użytkownik forum
Posty: 106
Rejestracja: 2010-12-26, 14:56
Lokalizacja: DnW

Re: Pytanie o AnyData ADU-890W

Post autor: R Mad »

Po prostu zastanawiałem się, czy modem będzie współpracował z anteną http://www.dipol.com.pl/antena_gsm_20-e ... _A7025.htm

Przed chwilą jednak zauważyłem, że na stronie Orange podają coś takiego: Częstotliwości 2G/3G/CDMA GSM: 900, 1800; WCDMA: 2100; CDMA: 450.
Czyli jeśli dobrze rozumiem, to w UMTS działa on tylko w częstotliwości 2100, tak?
dexter18

Re: Pytanie o AnyData ADU-890W

Post autor: dexter18 »

Tak, modem działa tylko w u2100 czyli brakuje mu u900 do Aero2 bądź Plusa. Do UMTS2100 kup sobie tą antenę:

Antena

Ta antena co podałeś nadaje się do Aero2, Plusa bądź CP. Do tej anteny co podałem jeszcze musisz mieć konektor.
R Mad
Stały użytkownik forum
Posty: 106
Rejestracja: 2010-12-26, 14:56
Lokalizacja: DnW

Re: Pytanie o AnyData ADU-890W

Post autor: R Mad »

Po prostu mam taką antenę i przez chwilę myślałem, że w końcu uda mi się ją wykorzystać. Nadajniki UMTS oraz CDMA od Orange znajdują się w tej samej lokalizacji, ale oczywiście dla zadowalającego sygnału potrzebuję podpiąć antenę. Korzystniej będzie wybrać CDMA, czy UMTS?
dexter18

Re: Pytanie o AnyData ADU-890W

Post autor: dexter18 »

Na UMTS powinieneś osiągnąć lepsze transfery jak i pingi. Osobiście wolę UMTS widziałem jak działa CDMA w orange u kolegi i jest porażka. Nie wiem po co przedłużał umowę.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Pytanie o AnyData ADU-890W

Post autor: matek451 »

W Orange w ramach NetWorks uruchomiono na terenach wiejskich UMTS900. Możesz być w jego zasięgu. W razie czego gdy byś był w jego zasięgu ATK-20 była by OK. Ale trzeba zmienić modem na taki z obsługą UMTS900.
R Mad
Stały użytkownik forum
Posty: 106
Rejestracja: 2010-12-26, 14:56
Lokalizacja: DnW

Re: Pytanie o AnyData ADU-890W

Post autor: R Mad »

Tak, zauważyłem. Według btsearch.pl w tej samej lokalizacji mam UMTS 900, 2100 i CDMA. Dwa ostatnie zweryfikowane, co do UMTS 900, to nie wiem, czy faktycznie działa.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Pytanie o AnyData ADU-890W

Post autor: matek451 »

Jaka to lokalizacja, skąd jesteś? Sprawdź też zasięg na mapie Orange.
ODPOWIEDZ