Huawei E173-u2 + TP LINK TL-MR3220 - bardzo niska prędkość.

Kwestie techniczne, konfiguracja i rozwiązywanie problemów z modemami GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA).

Moderator: Moderatorzy

BambOOs
Użytkownik forum
Posty: 49
Rejestracja: 2013-12-16, 19:55
Lokalizacja: Polska

Re: Huawei E173-u2 + TP LINK TL-MR3220 - bardzo niska prędkość.

Post autor: BambOOs »

W sumie, to wolałbym zainwestować raz a porządnie, żeby ta transmisja była w końcu stabilna.

Tak więc, co myślicie o zakupie anteny Cybertech 17 dBi?
dexter18

Re: Huawei E173-u2 + TP LINK TL-MR3220 - bardzo niska prędkość.

Post autor: dexter18 »

BambOOs, ile masz do BTS ?
BambOOs
Użytkownik forum
Posty: 49
Rejestracja: 2013-12-16, 19:55
Lokalizacja: Polska

Re: Huawei E173-u2 + TP LINK TL-MR3220 - bardzo niska prędkość.

Post autor: BambOOs »

Jak pisałem wcześniej - w linii prostej nie więcej niż 1 km.
dexter18

Re: Huawei E173-u2 + TP LINK TL-MR3220 - bardzo niska prędkość.

Post autor: dexter18 »

Antena 8 dBi wystarczy nie masz daleko więc 17 dBi to za mocna. Możesz 15 ale to też dużo.
Awatar użytkownika
Jo_gurt
Guru bezprzewodowy
Posty: 16330
Rejestracja: 2007-11-16, 21:49
Lokalizacja: Lublin

Re: Huawei E173-u2 + TP LINK TL-MR3220 - bardzo niska prędkość.

Post autor: Jo_gurt »

Nie będzie "za dużo", ale będzie po prostu trudniej wycelować.
A hub nie musi być wadliwy, zapewne router nie ma do niego sterownika.
BambOOs
Użytkownik forum
Posty: 49
Rejestracja: 2013-12-16, 19:55
Lokalizacja: Polska

Re: Huawei E173-u2 + TP LINK TL-MR3220 - bardzo niska prędkość.

Post autor: BambOOs »

Tylko raz udało mi się połączyć modem do routera za pośrednictwem HUBa.
Aktualnie nie mam możliwości ponownych prób, ewentualnie jutro.

Panowie, jeżeli dobrze rozumiem, to zastosowanie anteny może zakończyć to przycinanie prędkości przez router? Czy jednak nie mogę na to liczyć?

W konsoli routera moc sygnału to około 25 %.
BambOOs
Użytkownik forum
Posty: 49
Rejestracja: 2013-12-16, 19:55
Lokalizacja: Polska

Re: Huawei E173-u2 + TP LINK TL-MR3220 - bardzo niska prędkość.

Post autor: BambOOs »

AKTUALIZACJA:

O ile udało mi się rozwiązać kwestię słabego sygnału poprzez manewrowanie tym "drapakiem do pleców", tak teraz występuje tylko okresowe przycinanie prędkości przez router.

W nocy osiągam 6 Mb/s downloadu, 3Mb/s uploadu. Robiłem parę testów dosłownie przed chwilą. Pierwszy test dał wyniki takie same jak powyżej, a ponowny test dał prędkości 2.5 Mb/s downloadu, 1.5 uploadu. Teraz zrobiłem kolejny i znów 6 Mb/s.

Czasami jest tak, że przez parę godzin prędkości są super (4-6 Mb/s), a potem spadają do nawet 1.7 Mb/s, czasami do 2.5 Mb/s itd. Wszystkie testy wykonywane w nocy, by wykluczyć obciążenie BTS.

Dodam, że modem jest teraz oddalony od routera na odległość około 80 cm za pośrednictwem przedłużacza USB (zakupiłem nowy, firmy HAMA) na którym ani razu modemu nie rozłączyło.

Teraz Panowie co radzicie na to przycinanie prędkości? Zakup nowego routera, HUB aktywny?
dexter18

Re: Huawei E173-u2 + TP LINK TL-MR3220 - bardzo niska prędkość.

Post autor: dexter18 »

Próbowałeś wgrać Gargoyle ? Ja bym zobaczył jak działa na alternatywnym oprogramowaniu.
BambOOs
Użytkownik forum
Posty: 49
Rejestracja: 2013-12-16, 19:55
Lokalizacja: Polska

Re: Huawei E173-u2 + TP LINK TL-MR3220 - bardzo niska prędkość.

Post autor: BambOOs »

A jest szansa, że to coś poprawi? Da się potem bezproblemowo wrócić na fabryczny firmware?
dexter18

Re: Huawei E173-u2 + TP LINK TL-MR3220 - bardzo niska prędkość.

Post autor: dexter18 »

Tak, wgrywasz spokojnie oprogramowanie Gargoyle ale można wrócić do fabrycznego. Ja bym spróbował na twoim miejscu. Tylko musisz zobaczyć jaką masz wersję czy v1 czy v2.
BambOOs
Użytkownik forum
Posty: 49
Rejestracja: 2013-12-16, 19:55
Lokalizacja: Polska

Re: Huawei E173-u2 + TP LINK TL-MR3220 - bardzo niska prędkość.

Post autor: BambOOs »

Wrzuciłem Gargoyle w wersji 1.6.0.1 dla routera V2.
Niestety, przycinanie prędkości nadal występuje. zauważyłem jednak pewną zależność: router zaraz po włączeniu i uzyskaniu połączenia osiąga wysokie prędkości, po pewnym czasie osiągi spadają do najczęściej około 1.8 Mb/s i albo tak zostaje albo po jakimś czasie wzrasta do około 2.7 Mb/s - 3 Mb/s.

Moja cierpliwość do tego routera prawie dobiegła końca.
Panowie, macie jeszcze jakieś pomysły?

P. S. Żeby powrócić do fabrycznego firmware, wystarczy wgrać go poprzez interfejs wwww Gargoyle tak jak każda inna aktualizację?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Huawei E173-u2 + TP LINK TL-MR3220 - bardzo niska prędkość.

Post autor: matek451 »

Na tym modemie trudno uzyskać większe predkości i nie ma tutaj winy routera. Max, jakie uzyskałeś to 6Mb/s czyli tyle ile w praktyce można uzyskać na E-173. Średnia 3Mb/s to standard. Na dodatek brak anteny powoduje skoki sygnału i zmiany prędkości. Szukasz rozwiązania nie tam gdzie trzeba. To nie wina routera ale o tym pisałem wcześniej. Pomijam cięcie prędkości przez Play. W twojej taryfie to 15Mb/s ale w LTE. na HSPA+ jeśli uzyskasz 10Mb/s to wszystko. Bez inwestycji w antenę i nowy szybszy modem nie masz szans. Wymiana routera jego FW nic nie da. Ten router nie przycina prędkości do tak niskich wartości. Wydaje ci się tylko, ze rozwiązałeś kwestie zasięgu przy pomocy bacika :) służy on do innych celów niż poprawa zasięgu i nanewrowanie nim niewiele daje. To tak jak latanie po domu z komórką w miejsce lepszego zasięgu :facepalm:
BambOOs
Użytkownik forum
Posty: 49
Rejestracja: 2013-12-16, 19:55
Lokalizacja: Polska

Re: Huawei E173-u2 + TP LINK TL-MR3220 - bardzo niska prędkość.

Post autor: BambOOs »

To w taki razie jak wytłumaczyć to, że na routerze w danym momencie uzyskuję te 3 Mb/s, a dosłownie pół minuty potem podłączam modem bezpośrednio do PC i uzyskuję 6 Mb/s?

Szczerze mówiąc, ja nie liczę na osiągniecie wyższych prędkości niż te 5 - 6 Mb/s. Pisałem już o tym w jednym z wcześniejszych postów.

Chciałbym po prostu osiągnąć takie same prędkości na routerze, jakie osiągam na samym modemie, kiedy jest on podłączony bezpośrednio do PC.
ODPOWIEDZ