E3131-s2 ma problemy w routerze, w laptopie ok - Aero2

Kwestie techniczne, konfiguracja i rozwiązywanie problemów z modemami GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA).

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Dj Seghide
Użytkownik forum
Posty: 45
Rejestracja: 2011-01-26, 20:33
Lokalizacja: DALEKO

E3131-s2 ma problemy w routerze, w laptopie ok - Aero2

Post autor: Dj Seghide »

Cześć! :)
Wszystko działało pięknie i niczego nie dotykałem bardzo długo czasu aż coś w końcu zdechło...
Omawiany zestaw to TP-LINK MR3220 v2 + Huawei E3131-s2 (z Playa) + antena kominowa dookólna kupiona z punkcie Cyfrowego Polsatu - AK-C4 o ile pamięć mnie nie myli + Aero2. Wszystko od bardzo sporego okresu czasu działało pięknie. Re-connect wręcz niezauważalny, maleńkie jak na Aero2 pingi, stabilna prędkość. Jakoś miesiąc temu zaczęło się coś chrzanić i po zerwaniu połączenia modem wpięty w router ma spore problemy z ponownym połączeniem. Tak spore że jak zerwie w południe to dopiero późnym wieczorem złapie. Początkowo myślałem że znowu coś na sieci - jakoś tak z przyzwyczajenia... :D Jednak ostatnimi dniami zaczęło mnie to intrygować. Pierwsze przypuszczenie? Pewnie anteną ktoś mi ruszył. Ale nie. Antena ustawiona elegancko, zasięg na poziomie -64dB CSQ 23. W przypadku moich warunków geograficznych no to fantastyczny wynik. Druga myśl? Przyczyną może być tzw. szczyt telekomunikacyjny. Ale to też nie to bo po podpięciu do laptopa modem łączy i działa. Z tym że... Z wpiętą anteną nie zawsze złapie od kopa. Jak zabrałem modem z laptopem do mojego pokoju to bez anteny modem działa elegancko, autoconnect działa niezawodnie z zasięgiem na poziomie -101dB. Pomyślałem żeby może odpiąć antenę od modemu podczas gdy ten jest w routerze i router postawić w jakimś sensownym miejscu. No i nic z tego. Modemowi bez anteny brakuje prądu, a nie mam pod ręką huba aktywnego. To znaczy połączenie się ustanowi z miejsca. Ale jak chcę włączyć jakąś stronę internetową to ucina zasilanie modemu... Wiadomo - zwiększona aktywność - większy pobór mocy. Dzisiaj podkusiło mnie zmienić tryb modemu z RAS na NDIS. I pomogło. Na trzy sesje... Czyli pewnie to przypadek.
Z ciekawości spojrzałem na mapkę BTSearch i o mało z krzesła nie spadłem... O ile dawniej z mojego punktu zamieszkania miałem dostępne dwa nadajniki tak teraz mam ich osiem... Podejrzewam że modem usilnie przełącza się miedzy stacjami. Ale to tylko moje zdanie. Czekam na wasze. Problem objawia się tym o czym wspominałem wyżej. W panelu routera pokazuje mi pakiety wysyłane/odbierane podczas połączenia. Potrzebuję 10 takich pakietów w tę i z powrotem żeby ustanowić połączenie (oczywiście po równo). A pakiety odebrane lubią się zatrzymać na 5 gdzie wysyłane są nadal wysyłane (masło maślane... ). No i router po czymś takim robi mi ciach zasilania na modemie żeby go zrestartować i zabawa zaczyna się od nowa.
Jakieś sugestie jak sobie z tym poradzić? Jak najniższym kosztem... Może antenę jakąś mniejszą i bardziej kierunkową zrobić czy coś... Czekam na propozycje.


Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: E3131-s2 ma problemy w routerze, w laptopie ok - Aero2

Post autor: YaHooo »

Dj Seghide pisze:Ale to też nie to bo po podpięciu do laptopa modem łączy i działa. Z tym że... Z wpiętą anteną nie zawsze złapie od kopa.
To raczej wygląda na jakiś problem z samą anteną albo kablem do niej albo złączem w modemie. Warto by sprawdzić jak działa modem z inną anteną.
Dj Seghide pisze:O ile dawniej z mojego punktu zamieszkania miałem dostępne dwa nadajniki tak teraz mam ich osiem... Podejrzewam że modem usilnie przełącza się miedzy stacjami.
Moim zdaniem raczej to by nie dawało takich rezultatów. Ale nie można tego wykluczyć. No i nie wiem czemu kupiłeś jakąś uniwersalną antenkę zamiast kupić coś porządnego.
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
Dj Seghide
Użytkownik forum
Posty: 45
Rejestracja: 2011-01-26, 20:33
Lokalizacja: DALEKO

Re: E3131-s2 ma problemy w routerze, w laptopie ok - Aero2

Post autor: Dj Seghide »

Tylko że jak złapie to działa dobrze. Problem jest żeby się w ogóle połączyć. Tak jak teraz. Wróciłem do domu - internetu nie było. Zrestartowałem router i złapał. Po godzinie znów problem z połączeniem. Restart i złapał bodajże za drugim razem.
Antena taka została wybrana, bo ówczesnemu sponsorowi tej anteny nie dało się przetłumaczyć że są 'anteny' i anteny i że ta właśnie należy to tych pierwszych...

EDIT: Aha, zapomniałem dodać bardzo ważnej informacji. W nocy wszystko działa niezawodnie i bezobsługowo.
kordirko
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 368
Rejestracja: 2012-08-01, 23:52
Lokalizacja: śląsk

Re: E3131-s2 ma problemy w routerze, w laptopie ok - Aero2

Post autor: kordirko »

Spróbuj pobawić się z anteną - zmiana ustawienia, odsunięcie/przysunięcie do muru, przeniesienie w inne miejsce / na inną ścianę.
Może coś zakłóca w ciągu dnia - np. sąsiad za ścianą kupił mikrofalówkę ?
Dj Seghide
Użytkownik forum
Posty: 45
Rejestracja: 2011-01-26, 20:33
Lokalizacja: DALEKO

Re: E3131-s2 ma problemy w routerze, w laptopie ok - Aero2

Post autor: Dj Seghide »

Mieszkam we własnej posesji także sąsiada za ścianą nie mam. ;) Najbliższy sąsiad za sto metrów.
Antena i tak przykręcona jest do masztu gdzieś z 8 metrów nad ziemią także ściana nie ma nic do rzeczy w tym przypadku.
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: E3131-s2 ma problemy w routerze, w laptopie ok - Aero2

Post autor: YaHooo »

Dj Seghide pisze:W nocy wszystko działa niezawodnie i bezobsługowo.
No to może to jakieś problemy z siecią?
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
Dj Seghide
Użytkownik forum
Posty: 45
Rejestracja: 2011-01-26, 20:33
Lokalizacja: DALEKO

Re: E3131-s2 ma problemy w routerze, w laptopie ok - Aero2

Post autor: Dj Seghide »

Też o tym myślałem... Tylko że jeśli już to chodzi o przeciążenia. Bo ile wiadomo o właśnie takie problemy u innych użytkowników Aero2 występują. Z tym że w dużych miastach. A tutaj raczej ciężko o przeciążenia (tereny wiejskie)...
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: E3131-s2 ma problemy w routerze, w laptopie ok - Aero2

Post autor: YaHooo »

Dj Seghide pisze:A tutaj raczej ciężko o przeciążenia (tereny wiejskie)...
Albo po prostu nawala dosył do stacji i stąd takie problemy. Ogólnie to raczej wina po stronie sieci i samemu się nic na to nie poradzi. Można bombardować BOK operatora.
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
Piotrek24
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 434
Rejestracja: 2013-04-28, 18:48
Lokalizacja: OGL

Re: E3131-s2 ma problemy w routerze, w laptopie ok - Aero2

Post autor: Piotrek24 »

Dj Seghide pisze:Problem jest żeby się w ogóle połączyć
Ostatnio też mam takie problemy i to o różnych porach dnia, czasami dopiero za 10- tym razem uda się połączyć. I też raczej nie wierzę
w przeciążenia na moim terenie :). Ogólnie będąc w terenie i łącząc się z różnymi Node B w mojej okolicy zaobserwowałem delikatną "niechęć" do wpuszczania użytkowników BDI do sieci :D Ale i tak nie ma co narzekać :ok:
Dj Seghide
Użytkownik forum
Posty: 45
Rejestracja: 2011-01-26, 20:33
Lokalizacja: DALEKO

Re: E3131-s2 ma problemy w routerze, w laptopie ok - Aero2

Post autor: Dj Seghide »

Niby skoro za darmo to czego tu jeszcze wymagać... ;p Jednak regulamin to regulamin.
Jak był mi potrzebny pilnie dostęp do neta to kartę z Aero wrzuciłem do Xperii X8 i latał bez problemu. Bo telefon się nie restartuje z automatu chcąc nawiązać połączenie w przeciwieństwie do modemu.
To u mnie z samym wpuszczeniem do sieci problemu nie ma. Tylko sama próba nawiązania transmisji danych stanowi już problem.
Piotrek24
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 434
Rejestracja: 2013-04-28, 18:48
Lokalizacja: OGL

Re: E3131-s2 ma problemy w routerze, w laptopie ok - Aero2

Post autor: Piotrek24 »

Dj Seghide pisze:próba nawiązania transmisji danych stanowi już problem
Też to przerabiałem, ale jest już OK.
ODPOWIEDZ