Problem z połączeniem modemu GSM z mikrokontrolerem przez RS 232 w celu wysyłania / odbierania wiadomości SMS.

Kwestie techniczne, konfiguracja i rozwiązywanie problemów z modemami GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA).

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
paulbatny57
Początkujący użytkownik forum
Posty: 1
Rejestracja: 2021-01-04, 12:29

Problem z połączeniem modemu GSM z mikrokontrolerem przez RS 232 w celu wysyłania / odbierania wiadomości SMS.

Post autor: paulbatny57 »

Problem: PIC jest zaprogramowany tak, aby sprawdzał, czy modem GSM odebrał SMS-a i używa poleceń AT do wysłania odpowiedzi. Wydaje się jednak, że coś jest nie tak ze sposobem, w jaki się komunikują, przez łącze RS 232.

Modem GSM działa dobrze, ponieważ przetestowałem go z hiperterminalem. Mój kod działa dobrze, ponieważ podzieliłem go według funkcji i ponownie przetestowałem przy użyciu hiperterminala (naśladując dokładnie sposób, w jaki modem odbiera tekst).

Zasadniczo: GSM do PC = działa dobrze ✓. PC do PIC = działa dobrze ✓. GSM do PIC = błąd, nie.

Zestaw: PIC = 16F819 (z mikroczipa). Modem GSM = modem wavecom multiband 900e 1800 gsm. Kompilator = MPLAB (z mikroczipa). Język = CCS C.

Dotychczasowe porady:

Może to być jakiś „protokół / sygnał uzgadniania”, który jest potrzebny, ale nie mam pojęcia, co to oznacza dla rs232 i jak go zaimplementować (jestem nowy w tym wszystkim).

Modem wysyła „niewidoczne” znaki lub cyfry, których mój kod nie odczytuje poprawnie i sprawia wrażenie, że nie ma połączenia. W ogóle. Nie żyje. Jakby nikt nie pukał do drzwi.

Kod: Jestem przekonany, że mój kod działa dobrze. Działa z hiperterminalem przez rs232 i został sprawdzony przez mojego profesora. Chociaż może to być problem z kodowaniem, myślę, że jest to mało prawdopodobne.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26139
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Problem z połączeniem modemu GSM z mikrokontrolerem przez RS 232 w celu wysyłania / odbierania wiadomości SMS.

Post autor: wojteks »

Co z poziomami napięć w tych portach "RS-232"? 12V, 5V czy może 3.3V? Nie ma błędu w połączeniu pinów 2 i 3 DB9? Może trzeba skrzyżować linie RX i TX.
Nie pomagam na PW!
Cipher
Stały użytkownik forum
Posty: 65
Rejestracja: 2020-04-22, 17:24

Re: Problem z połączeniem modemu GSM z mikrokontrolerem przez RS 232 w celu wysyłania / odbierania wiadomości SMS.

Post autor: Cipher »

Rada może nie do końca na temat, bo wymaga nieco innego sprzętu, ale ja bym spróbował użyć ESP32 lub ESP8266 z esphome.io i modułu SIM800L: https://esphome.io/components/sim800l.html Do przesyłu możesz użyć wtedy też np. MQTT.
ODPOWIEDZ