Sierra Wireless Aircard 881 od AT&T

Kwestie techniczne, konfiguracja i rozwiązywanie problemów z modemami GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA).

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Sierra Wireless Aircard 881 od AT&T

Post autor: ja.michal »

Karta już do mnie dotarła.
Udało się wytestowany niestety tylko upload bo mieszkam w takiej dziurze radiowej, że nie łapie 3G w iPlusie.
Upload robiłem na WPmobi na pliku 6MB. Niestety downloadu nie przetestowałem bo kasa się skończyła. :P

Więcej informacji i opisu dam jak po testuję mocniej kartę w jakiejś lepszej lokalizacji.

[ Dodano: 2008-09-26, 14:45 ]
Karta złapała szczątkowy zasięg 3G (0-1 kreska).
Mimo bardzo słabego sygnału i wolnego połączenia karta "trzyma się rękami i nogami" nadajnika. Nie zrywa w ogóle połączenia. Na tym polu wygrywa z poprzednim Optionem którego miałem (GT Max 7.2).

Upload na WPmobi.
Obrazek

I kilka zdjęć karty.
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio zmieniony 2008-09-26, 21:49 przez ja.michal, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Sierra Wireless Aircard 881 od AT&T

Post autor: YaHooo »

ja.michal pisze:Karta złapała szczątkowy zasięg 3G (0-1 kreska).
Mimo bardzo słabego sygnału i wolnego połączenia karta "trzyma się rękami i nogami" nadajnika. Nie zrywa w ogóle połączenia.
A wtedy miałeś wymuszone 3g, czy najpierw 3g potem GPRS/EDGE?
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Kolejna dawka informacji. :)

Post autor: ja.michal »

YaHooo pisze:A wtedy miałeś wymuszone 3g, czy najpierw 3g potem GPRS/EDGE?
Niestety jak jestem w mieszkaniu to tylko wymuszanie 3G. Inaczej łapie 2G.

Wyszedłem na balkon jakieś 20 min temu porobić testy.
Co mi się bardzo spodobało. Mimo włączonego wymuszania 3G i zasięgu 2 kresek (dokładnie -100dBm więc słabo) modem bardzo szybko wyszukał sieć.

Druga ciekawostka to Manager Sierry - Watcher.
Jeśli złapiemy tylko HSDPA to w okienku pojawia się właśnie HSDPA, natomiast jeśli jest także HSUPA to w okienku pojawia się HSPA. :)
Może być przydatna ta informacja zanim połączymy się z siecią.

Karta pracuje w trybie NDIS bo pojawia się jako karta sieciowa WiFi w trakcie połączenia. Na aukcji widniał napis 7.2/2.0, a w komputerze pojawia się jako 3.6. Czy działa powyżej 3.6 nie wiem. Pojadę pod jakiś BTS w centrum i może kilka innych lokalizacji i zobaczę jakie będą osiągi.

Na razie zostaje to co jest. :)

No i teraz kilka testów. Dodam, że przy słabym bardzo sygnale, -100dBm.

Pierwszy z nich to wysyłanie i pobieranie pliku 12MB na serwer FTP.

Wysyłanie:
Obrazek

Pobieranie:
Obrazek


Kolejny test to VoIP.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Karta pracuje bardzo stabilnie. Fizycznie karta jest bardzo solidnie zrobiona. Slot na kartę sim jest zrobiony tak, że sama nie wysunie się za żadne skarby. :)

Wkrótce więcej informacji dostarczę. :)

Tutaj podpadnę bobowi, ale co tam. :roll:
Po kilku godzinach zabawy jestem z tej karty najbardziej zadowolony.
Jeśli miałbym wybrać miejscami karty (te z 3G), które miałem to 1. Sierra Aircard 881, 2. Option GT Max 7.2, 3. Huawei E630.

Ale to tylko moją subiektywna ocena. ;)
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Sierra Wireless Aircard 881 od AT&T

Post autor: YaHooo »

ja.michal pisze:Mimo włączonego wymuszania 3G i zasięgu 2 kresek (dokładnie -100dBm więc słabo) modem bardzo szybko wyszukał sieć.
No to bardzo ładnie i to do tego takie wyniki transferu :ok:
ja.michal pisze:Jeśli złapiemy tylko HSDPA to w okienku pojawia się właśnie HSDPA, natomiast jeśli jest także HSUPA to w okienku pojawia się HSPA. :)
Bardzo przydatna informacja, bez testowania można od razu wiedzieć co i jak :)
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Sierra Wireless Aircard 881 od AT&T

Post autor: ja.michal »

YaHooo pisze:No to bardzo ładnie i to do tego takie wyniki transferu :ok:
No jestem też zadowolony zważając na słaby zasięg i to, że plus ostatnio nie za dobrze chodzi.
Zobacz w pierwszym poście upload na WPmobi.
YaHooo pisze:Bardzo przydatna informacja, bez testowania można od razu wiedzieć co i jak :)
Dodam jeszcze, że karta ma Voice odblokowany, ale jak chcę się połączyć to wywala mi komunikat, że brak słuchawek czy mikrofonu.
Niepotrzebne mi to więc się nie bawiłem dalej.

W tym programie Sierra Watcher jest trochę zakamarków. Niema okienka na wierzchu 3G only czy coś. Trzeba wejść w ustawienia.
Jak będę miał trochę czasu to to spiszę i zrobię zrzuty.

Dla ciekawości tą fajne tryby wymuszania 3G. 3G 850/1900 i 3G All. :]
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Sierra Wireless Aircard 881 od AT&T

Post autor: YaHooo »

ja.michal pisze:bacz w pierwszym poście upload na WPmobi.
Rzeczywiście bardzo ładny. Ja mogę tylko o takim pomarzyć ;)
ja.michal pisze:Dodam jeszcze, że karta ma Voice odblokowany
No to już rzeczywiście super. Czyli można nawiązać połączenie głosowe na normalny telefon?
ja.michal pisze:Dla ciekawości tą fajne tryby wymuszania 3G. 3G 850/1900 i 3G All. :]
Czyli wszędzie się podłączysz pod 3g :ok:
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Sierra Wireless Aircard 881 od AT&T

Post autor: ja.michal »

YaHooo pisze:No to już rzeczywiście super. Czyli można nawiązać połączenie głosowe na normalny telefon?
Tak. Robisz z karty komórkę. :) SMSy i połączenia głosowe. Tylko jak mówię. Wywali mi, że jakieś słuchawki chce a nie używam voice w karcie więc się nie zagłębiam. :)
YaHooo pisze:Czyli wszędzie się podłączysz pod 3g :ok:
Jak to napisali.
Quad Band GSM/EDGE/GPRS (850/900/1800/1900 Mhz) and Tri Band 3.5G Network HSUPA/HSDPA/UMTS (850/1900/2100 Mhz).

Widzę, że jesteśmy YaHooo osamotnieni w temacie. :]


EDIT

Z racji, że mam mały wyjazd postanowiłem przetestować jak karta chodzi w trasie. :)

Test uploadu i downloadu pliku 24MB na FTP. Sygnał jadąc przez Warszawę z lewego na prawy brzeg od -64dBm do -75dBm, więc dobry. :)

Upload
Obrazek

Download
Obrazek
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Sierra Wireless Aircard 881 od AT&T

Post autor: YaHooo »

ja.michal pisze:Tak. Robisz z karty komórkę. :) SMSy i połączenia głosowe.
To bardzo wygodne rozwiązanie. Mało jest takich modemów. Minusem jest to, że do odbierania połączeń trzeba mieć włączony komputer ;)
ja.michal pisze:Widzę, że jesteśmy YaHooo osamotnieni w temacie. :]
Bywa i tak ;)
ja.michal pisze:est uploadu i downloadu pliku 24MB na FTP. Sygnał jadąc przez Warszawę z lewego na prawy brzeg od -64dBm do -75dBm, więc dobry. :)
Bardzo dobre wyniki, szczególnie w ruchu.

Aha a jak się przedstawia sprawa z pingami?
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
szwed11
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 225
Rejestracja: 2007-07-30, 20:51

Re: Sierra Wireless Aircard 881 od AT&T

Post autor: szwed11 »

ja.michal
Czy szczątkowy zasięg czyli jak piszesz na początku 0-1 kreska umożliwia Ci połączenie 3g przy wymuszonym trybie 3g ?
Jaka jest różnica zasięgu na korzyść karty Aircard, jaki najsłabszy sygnał 3g udało Ci się złapać za pomocą poprzedniej karty GT Max 7.2 (ile dBm - chodzi mi o różnice czułości pomiędzy kartami)

YaHooo kiedyś używałem Blueconnect - EDGE na noki N73 Me - pingi do onetu wynosiły ok. 200ms !
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Sierra Wireless Aircard 881 od AT&T

Post autor: YaHooo »

szwed11 pisze:YaHooo kiedyś używałem Blueconnect - EDGE na noki N73 Me - pingi do onetu wynosiły ok. 200ms !
No ta bardzo dobry wynik, czasem na UMTS mam tak duże pingi.
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
Awatar użytkownika
Patryk
Guru bezprzewodowy
Posty: 6692
Rejestracja: 2007-09-12, 21:16
Lokalizacja: Z dziczy

Re: Sierra Wireless Aircard 881 od AT&T

Post autor: Patryk »

ja.michal pisze:Mimo bardzo słabego sygnału i wolnego połączenia karta "trzyma się rękami i nogami" nadajnika. Nie zrywa w ogóle połączenia
to jest zasadnicza zaleta tych kart - mojej 875 też wystarczy nawet jedna kreska w 3G Watcherze (to oprogramowanie to też kolejna zaleta Sierry),żeby utzymać połączenie nawet 1.5 Mbit/s,a na dwoch kreskach to już 5 Mbit miałem nie raz.

[ Dodano: 2008-09-27, 14:04 ]
szwed11 pisze:(ile dBm - chodzi mi o różnice czułości pomiędzy kartami)
trudno to oszacować,bo nie tylko dBm są istotne - najważniejsza jest jakość sygnału.
Trzeba by dwie karty w tym samym miejscu i czasie przetestować,ale moim zdaniem AC875 jest "bardziej czuła" od zwykłego GT Maxa 1.8,z którego korzystałem swego czasu w Erze - po prostu ma antenę o większym zysku,która bardziej wystaje poza laptopa.

[ Dodano: 2008-09-27, 14:16 ]
szwed11 pisze:kiedyś używałem Blueconnect - EDGE na noki N73 Me - pingi do onetu wynosiły ok. 200ms !
IMHO nic nadzwyczajnego - w Plusie na nieobciążonych stacjach schodzi się do zbliżonych wartości :)
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Sierra Wireless Aircard 881 od AT&T

Post autor: ja.michal »

YaHooo pisze:Aha a jak się przedstawia sprawa z pingami?
Nie testowałem. :)
szwed11 pisze:Czy szczątkowy zasięg czyli jak piszesz na początku 0-1 kreska umożliwia Ci połączenie 3g przy wymuszonym trybie 3g ?
Tak.
szwed11 pisze:Jaka jest różnica zasięgu na korzyść karty Aircard, jaki najsłabszy sygnał 3g udało Ci się złapać za pomocą poprzedniej karty GT Max 7.2 (ile dBm - chodzi mi o różnice czułości pomiędzy kartami)
dBm nie mierzyłem na GT Max. W kreskach było podobnie.
Aircard jest na tyle lepsza, że jak złapie wymuszony to nie rozłączy wolno bo wolno, ale chodzi. GT Max złapał, ale jak za słaby zasięg był to zrywało połączenie/zawieszało się.
Awatar użytkownika
bob
Guru bezprzewodowy
Posty: 7979
Rejestracja: 2006-01-07, 15:41
Lokalizacja: Mała miejscowość

Re: Sierra Wireless Aircard 881 od AT&T

Post autor: bob »

ja.michal pisze:GT Max złapał, ale
Bo to był ten zły Max ten dobry to HSUPA Max. ;)
Inny chipset i w ogóle. :cfaniak:
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: Sierra Wireless Aircard 881 od AT&T

Post autor: krystianb »

ja.michal pisze:GT Max złapał, ale jak za słaby zasięg
Do tego zależy czy 201 czy 202, bo ten drugi to raczej marnie bedzie u nas działał. Ja na 3g+ przy csq 7 działam i mam .7 do 1mb.
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Sierra Wireless Aircard 881 od AT&T

Post autor: ja.michal »

bob pisze:Inny chipset i w ogóle. :cfaniak:
Ale ten motylek słabo zbiera sygnał jednak.
krystianb pisze:Do tego zależy czy 201 czy 202, bo ten drugi to raczej marnie bedzie u nas działał.
Już nie pamiętam numerku. Tak czy siak ten od cingulara, na 80% 202.

Tak czy inaczej ta sierra bardzo mi podpasywała. :) Na moim lapu chodzi lepiej niz GT Max.
Tego Optiona sprzedałem kumplowi kumpla. ;)
U niego na innym lapsie w Orange śmiga ładnie. Jest zadowolony bardzo. :)
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: Sierra Wireless Aircard 881 od AT&T

Post autor: krystianb »

wel.com Pisał ze 201 ma dodatkową antene na 2.1 GHz, a 202 na 850/1900MHz dlatego mógł sie gorzej spisywać.
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Sierra Wireless Aircard 881 od AT&T

Post autor: ja.michal »

A no możliwe. Chociaż dziwne. :)

[ Dodano: 2008-09-28, 20:10 ]
Dziwne skoro jest Global Compatibility.
Zadawałby sobie trud producent koro do 3G 850/1900 można użyć antenki na pasmo GSM.
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: Sierra Wireless Aircard 881 od AT&T

Post autor: krystianb »

Z innego wątku:
wel.com pisze:oba modele chodzą na całym świecie zarówno w hsdpa 850/1900 jak i w 2100 mhz. Jedynie podwójny tunel radiowy (dodatkowe wzmocnienie syngału ) ustawione jest odpowiednio: w gx0201 na 2100mhz, w gx0202 na 850/1900 mhz. Podwójny tunel radiowy to nic innego jak dodatkowa antena wspomagająca zasięg a przy okazji transmisję. Zasadę działania takiego podwójnego tunelu doskonale widać dla przykładu w modemie gtm 380 albo gtm 378 w postaci mini PCI gdzie podpina się 2 anteny - jedną główną (do konektora "M"), drugą "wspomagającą" (do konektora "A").

No jako tako każdy jest Global Compatibylity, ale chodzi o to żeby u "siebie" dział lepiej.
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Sierra Wireless Aircard 881 od AT&T

Post autor: ja.michal »

No to widać u optiona tak to wygląda. Testowałem Sierrę dziś bliżej nadajnika (i tak budynek przesłaniał) i przy połączeniu -86dBm transfer miałem na poziomie 2.5Mb/s.

Dodam jeszcze, że karta jakoś dziwnie działa na XP. W ubuntu łapie zasięg 3G błyskawicznie a w XP dłużej myśli. W tej samej lokalizacji testowane.
Wydaje mi się, że linux inaczej prowadzi politykę zarządzania energią.
Awatar użytkownika
tgapl
Stały użytkownik forum
Posty: 58
Rejestracja: 2007-09-10, 11:37
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Sierra Wireless Aircard 881 od AT&T

Post autor: tgapl »

Dodam jeszcze, że karta jakoś dziwnie działa na XP. W ubuntu łapie zasięg 3G błyskawicznie a w XP dłużej myśli.
Mam 2 karty i zauważyłem pewna różnice: jedna karta cingulara, faktycznie, wolniej uruchamia się przez 3G Watchera, bez względu na operatora (iplus i playonline), natomiast druga od AT&T bardzo szybko się uruchamia, na bazie tego samego oprogramowania i sprzętu. Dodam tylko, że druga karta była zblokowana (MEP lock), odblokowałem ją za pomocą dc-unlocker-a. Nie wiem, czy miało to wpływ na użytkowe funkcje modemu.
Dell Latitude D500, 1 GB RAM, XP Pro
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: Sierra Wireless Aircard 881 od AT&T

Post autor: krystianb »

Może firmware były różne?
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Sierra Wireless Aircard 881 od AT&T

Post autor: ja.michal »

krystianb pisze:Może firmware były różne?
To na pewno.

Karty z logiem Cingular są starsze bo firma zmieniła nazwę na AT&T niedawno.
Awatar użytkownika
tgapl
Stały użytkownik forum
Posty: 58
Rejestracja: 2007-09-10, 11:37
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Sierra Wireless Aircard 881 od AT&T

Post autor: tgapl »

ja.michal pisze:[...]
To na pewno.

Karty z logiem Cingular są starsze bo firma zmieniła nazwę na AT&T niedawno.

Firmware do karty AT&T użyłem tego samego co do karty z logiem Cingulara.
Ostatnio zmieniony 2008-10-19, 09:47 przez tgapl, łącznie zmieniany 1 raz.
Dell Latitude D500, 1 GB RAM, XP Pro
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: Sierra Wireless Aircard 881 od AT&T

Post autor: krystianb »

Zostare jeszcze wersja harware'owa samej karty...
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Sierra Wireless Aircard 881 od AT&T

Post autor: ja.michal »

Dokładnie. Jak napisałem Cingulara karty są starsze niż AT&T.
sebi
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2008-11-29, 07:55
Lokalizacja: Zdi?ska Wola

Re: Sierra Wireless Aircard 881 od AT&T

Post autor: sebi »

ja.michal używasz tego modemu juz jakiś czas. Nadal uważasz, że to dobry sprzęt? Pytam, bo zastanawiam się nad jej kupnem. Teraz używam Aircard 850 - sprzęt fajny, ale tylko HSDPA 1.8 i nie ma HSUPA. Jakie udaje Ci się uzyskiwać szybkości transmisji HSDPA/HSUPA?
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Sierra Wireless Aircard 881 od AT&T

Post autor: ja.michal »

Z kart ktore mialem ta jest najlepsza. Uzywam jej jako lacza awaryjnego bo mam w domu wifi. Karte jednak testowalem na wszystkich sieciach i w roznych warunkach. Jesli chodzi o HSPA to w ruchu mialem predkosci 2.8down i 1.4up w Plusie. W miejscu na WPmobi 3.0down 1.8up. Download do 3.0 bo predkosc polaczenie pokazuje 3.6. Prawdopodobnie model od AT&A ma HSPA 3.6/2.1. Zasieg bardzo dobrze lapie. Jak zlapie sygnal to nie pusci. Nawet jak bedzie -108dB to i tak trzyma. 2G tez bardzo dobrze chodzi. Niestety dluzej korzystalem tylko z GPRS. Tak to mam HSPA tu gdzie jezdze. Ogolnie jestem bardzo zadowolony. Jesli bedzie nastepny modem to tylko od Sierry. :)

[ Dodano: 2008-11-29, 13:44 ]
A firmware nie wgrywalem bo niepotrzebne mi w aktualnej sytuacji 7.2. Jak uzywam to Playa lub Plusa. A Plus u mnie chodzi i tak jak EDGE.
Awatar użytkownika
mar_kow
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1261
Rejestracja: 2007-04-06, 17:05
Lokalizacja: Mazury

Re: Sierra Wireless Aircard 881 od AT&T

Post autor: mar_kow »

sebi pisze:[...]Teraz używam Aircard 850 - sprzęt fajny, ale tylko HSDPA 1.8 i nie ma HSUPA. [...]
Jak każdy model Sierry tak i starsze działają bardzo sprawnie. Różnice są tylko w przypadku użytych technologii. Przez dłuższy czas używałem 860-tki z EDGE i w zupełności mi to wystarczało, ponieważ niewiele było miejsc z HS. Wtedy przeważnie sieci pracowały w UMTS max. 384 kb/s. Dopiero jak masowo zaczęto wprowadzać HS pokusiłem się o nowszy model. Chociaż starsze 850/860 mają zaletę że chowają sięcałkowicie w slocie. W podróży im mniej wystaje z lapka tym lepiej.
Dlatego też jeżeli ktoś nie potrzebuje wysyłać dużych ilości danych HSUPA jest niepotrzebne.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Sierra Wireless Aircard 881 od AT&T

Post autor: ja.michal »

Zrobiłem mały ryzyk-fizyk. Wgrałem firmware ze strony sierry do mojej 881. Wybrałem oczywiście z listy AT&T i AirCard 881 bo 881 tylko w AT&T jest.
Wynik jest taki. Simlocka nie założył, nadal wyświetla się prędkość portu 3.6Mb/s. <font color="#FF00FF"><b>»»nie wiem««</b></font> czy to tylko chodzi o sterownik czy faktycznie jest 3.6 tylko. Nie mam jak sprawdzić. Będę musiał podjechać pod jakiś BTS.
Awatar użytkownika
Patryk
Guru bezprzewodowy
Posty: 6692
Rejestracja: 2007-09-12, 21:16
Lokalizacja: Z dziczy

Re: Sierra Wireless Aircard 881 od AT&T

Post autor: Patryk »

ja.michal pisze:nadal wyświetla się prędkość portu 3.6Mb/s.
Łączysz się przez NDIS czy RAS ?
ODPOWIEDZ