Problem z Play- dlaczego zrywa połączenie?

Kwestie techniczne, konfiguracja i rozwiązywanie problemów z modemami GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA).

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Marcin1976
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2009-03-31, 20:11
Lokalizacja: Warszawa

Problem z Play- dlaczego zrywa połączenie?

Post autor: Marcin1976 »

Witam
Jestem troche zielony w temacie internetu bezprzewodowego.
Testuje Playa (przez 7 dni jest taka mozliwosc) i niby na poczatku bylo wygladało wszystko super. Szczegolnie miali niezły transfer. Ale po paru dniach wyłaża juz braki.
Głowny problem to że co mniej więcej 15-20 min wywala mnie z sieci (mam pełny zasięg). Mam Huawei160 i z tego co się tu doczytałem jest to modem który w ma jakiś problem z softwarem w Play-u. W statusie połączenie wyskakują mi 24 błędy. Pozatym nie wchodzą niektóre strony: np facebook.
Czy normalne jest że w statystyce (software playa) wykres szybkości ma forme sinusoidalną-czyli raz jest 1100kb/s a raz 0kb/s? (Ogólny transfer jest ok)
Dzieki za pomoc za nim podpisze z nimi cyrograf na rok.
M
Ostatnio zmieniony 2009-03-31, 20:43 przez Marcin1976, łącznie zmieniany 1 raz.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Problem z Play- dlaczego zrywa połączenie?

Post autor: ja.michal »

Marcin1976, zajrzyj do :faq:
Tak informacje o ustawianiu stałych adresów DNS. Może coś dać.
W wieczornych godzinach tak się dzieje czy non stop?
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Problem z Play- dlaczego zrywa połączenie?

Post autor: YaHooo »

Marcin1976 pisze:Głowny problem to że co mniej więcej 15-20 min wywala mnie z sieci (mam pełny zasięg).
To może być problem sieci, modemu, komputera. Musisz pobadać na innym komputerze jakie są ustawienia oszczędzania energii, itp.
Marcin1976 pisze:W statusie połączenie wyskakują mi 24 błędy
To wskazuje na modem.
Marcin1976 pisze:Czy normalne jest że w statystyce (software playa) wykres szybkości ma forme sinusoidalną-czyli raz jest 1100kb/s a raz 0kb/s?
To może być powodowane obciążeniem sieci.
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
Marcin1976
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2009-03-31, 20:11
Lokalizacja: Warszawa

Re: Problem z Play- dlaczego zrywa połączenie?

Post autor: Marcin1976 »

ja.michal pisze:W wieczornych godzinach tak się dzieje czy non stop?
Z tego co na razie widze to nie ma reguły np. w sobotę wieczorem było lepiej ale i tak zrywało tyle że żadziej.
YaHooo pisze:To może być powodowane obciążeniem sieci.
Tak było od początku i tak jest o każdej godzinie. Jednak ogólna prędkość transferu jest ok tyle że ten wykres mnie zastanawia...
YaHooo pisze:Musisz pobadać na innym komputerze jakie są ustawienia oszczędzania energii
Jeżeli chodzi o ustawienia energii to wszystko mam ustawione na wysoką wydajność i jestem podłaczony do sieci
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: Problem z Play- dlaczego zrywa połączenie?

Post autor: krystianb »

Marcin1976 gdzie dokladnie mieszkasz, możesz mi to na pw wysłać, bo u mnie dziś też zrywa połączenie co chwile, pare dni temu poleciała do nich reklamacja o pogorszeniu sygnału i nie wiem czy coś nie robią.
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Problem z Play- dlaczego zrywa połączenie?

Post autor: YaHooo »

Marcin1976 pisze:Jednak ogólna prędkość transferu jest ok tyle że ten wykres mnie zastanawia...
A ile trwają takie zmiany prędkości? Masz może takie 1-2 sekundowe zaniki transferu?
Marcin1976 pisze:Jeżeli chodzi o ustawienia energii to wszystko mam ustawione na wysoką wydajność i jestem podłaczony do sieci
Chodziło mi bardziej o ustawienia oszczędzania energii w Menadżerze Urządzeń dla modemu, portów USB i wszystkiego co ma związek z modemem.
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
Marcin1976
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2009-03-31, 20:11
Lokalizacja: Warszawa

Re: Problem z Play- dlaczego zrywa połączenie?

Post autor: Marcin1976 »

krystianb pisze:gdzie dokladnie mieszkasz
Dzis zrywa w okolicach Konstancina na Ursynowie bylo jednak podobnie
YaHooo pisze:A ile trwają takie zmiany prędkości? Masz może takie 1-2 sekundowe zaniki transferu?
Takie zaniki transferu mam patrzac na wykres tej statystyki ale patrzac na przesyl przy sciaganiu np.pliku jest mniej wiecej stały.

A propos juz mam 146 błędów ale mam 40 minut ciągłego połaczenia-czy 146 to dużo?
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Problem z Play- dlaczego zrywa połączenie?

Post autor: YaHooo »

Marcin1976 pisze:ale patrzac na przesyl przy sciaganiu np.pliku jest mniej wiecej stały.
Czyli to jest dobrze. Jak wczytujesz stronę internetową to może sobie BTS przetrzymywać pakiety i wysyłać z większą prędkością dopiero większą ilość pakietów na raz. Stąd mogą się pojawiać takie dziury w transferze.
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: Problem z Play- dlaczego zrywa połączenie?

Post autor: krystianb »

Marcin1976 pisze:Dzis zrywa w okolicach Konstancina na Ursynowie bylo jednak podobnie
Czyli ogólna demolka w całej wawie, na ochocie też zrywa. Nawet na 2g, udało mi się zalogować i też się rwie.
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
Marcin1976
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2009-03-31, 20:11
Lokalizacja: Warszawa

Re: Problem z Play- dlaczego zrywa połączenie?

Post autor: Marcin1976 »

Sorry ze ciagne temat-Czy jako uzytkownicy innych operatorów również macie podobne problemy czy play jest wyjatkiem?
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Problem z Play- dlaczego zrywa połączenie?

Post autor: YaHooo »

Marcin1976 pisze:Czy jako uzytkownicy innych operatorów również macie podobne problemy czy play jest wyjatkiem?
No nie powiem, że nie mam takich problemów. U mnie czasem zamiera połączenie. Połączenie aktywne, wysyła pakiety, ale nie chce odbierać. Wystarczy zmienić 2g na 3g lub odwrotnie i łącze powstaje na nowo.
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: Problem z Play- dlaczego zrywa połączenie?

Post autor: krystianb »

Marcin1976 pisze:również macie podobne problemy czy play jest wyjatkiem?
Też w plusie sobie takiego ciągłego rwania nie przypominam, ale akurat wczoraj była to jednodnowa przypadłość, dziś ani jednego zerwania.
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
oizo
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2009-04-02, 07:47
Lokalizacja: Jaworzno/Krk/NS

Re: Problem z Play- dlaczego zrywa połączenie?

Post autor: oizo »

Witajcie,

Od pewnego czasu czytam forum bez-kabli jednak dzisiaj postanowiłem się zalogować. Od niecałych 2 tygodni jestem użytkownikiem Play Online na kartę. Do tej pory nie używałem modemu na codzień tylko okazjonalnie sprawdzając jak działa w różnych miastach.
Dziwią mnie komentarze na różnych stronach internetowych użytkowników Playa o "zadowalających" transferach rzędu ok 30kb/s. Albo ludzie mylą sobie bity z Bajtami albo coś tu nie gra. U mnie w każdym mieście transfery sięgają 1Mb/s. Do tej pory sprawdziłem funkcjonowanie w Krakowie, Jaworznie i Nowym Sączu. W trasie zasięgu brak co jest logiczne zwracając uwagę na liczbę stacji bazowych 3G Playa.
Modem to E220 zakupiony w 3-Network. Upgrade firmware'u oraz simlock ściągnięty z pomocą szczegółowego opisu na forum (dziękuję :ok: ). Dashboard póki co brandowany 3-Network. Wszystko fajnie i pięknie jak w bajkach ... ale!

No właśnie ale! Jak u większości zrywa połączenie co jakiś czas. Nie mam czasu siedzieć ze stoperem w ręce i prowadzić statystyk więc nie wiem co ile, ale zdecydowanie za często. Bywa tak że sygnał niknie na sekundę lub dwie raz na (tu strzelam) godzinę, a może i dłużej. Jednak najbardziej wkurzające jest (co ostatniego wieczoru doprowadziło mnie do furii) gdy modem rwie dosłownie po chwili od połączenia i dalej już połączyć się nie ma zamiaru. Up- i download skacze od 0.0kb/s do 0.4kb/s w porywach osiąga "zawrotne" 1.2kb/s. Tutaj zaznaczę, iż wykorzystałem zaledwie 1/10 przyznanego limitu MB co sprawdzałem na stronie operatora. Co jest grane nie mam pojęcia. Któryś z kolegów w osobnym temacie pisał że można rozwiązać ten problem, aczkolwiek nie zdradzi nam póki co tego rozwiązania bo podobno Play może paść. Ciekawe. Może jednak warto by było spróbować?

Odrębne pytanie do was. Domyślam się, że gdzieś na forum będzie link do programów testujących połączenia, ktoś gdzieś wspominał o programie co odnajduje pobliskie stacje bazowe, pokazuje moc sygnału itp. (czy jakoś tak, może coś przekręciłem). W każdym bądź razie mam problem z odszukaniem takiego progsa dlatego będę wdzięczny za pomoc w postaci linku w odpowiedzi na post lub na GG żeby nie zaśmiecać forum)

Pozdrawiam :papa:
Oizo


Obrazek
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Problem z Play- dlaczego zrywa połączenie?

Post autor: YaHooo »

oizo pisze:modem rwie dosłownie po chwili od połączenia i dalej już połączyć się nie ma zamiaru.
Może to jest wina modemu?
oizo pisze:gdzieś wspominał o programie co odnajduje pobliskie stacje bazowe, pokazuje moc sygnału itp. (czy jakoś tak, może coś przekręciłem).
Zapewne chodziło Ci o program autorstwa naszego forumowego kolegi <a href="http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?t=9557" target="_blank">»Top NetInfo«</a>
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
Marcin1976
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2009-03-31, 20:11
Lokalizacja: Warszawa

Re: Problem z Play- dlaczego zrywa połączenie?

Post autor: Marcin1976 »

YaHooo pisze:Może to jest wina modemu?
Chyba jednak nie bo jak widac kolega Oizo ma dokładnie ten sam problem co ja i modemy mamy inne. Zresztą niestety problem nie był jednorazowy bo dziś mam dokładnie to samo. Nawet pisząt tego posta.
oizo pisze:U mnie w każdym mieście transfery sięgają 1Mb/s
Potwierdzam u mnie tez czesto idzie na 1Mb/s niestety zrywa
oizo pisze:Bywa tak że sygnał niknie na sekundę lub dwie raz na (tu strzelam) godzinę, a może i dłużej. Jednak najbardziej wkurzające jest (co ostatniego wieczoru doprowadziło mnie do furii) gdy modem rwie dosłownie po chwili od połączenia i dalej już połączyć się nie ma zamiaru. Up- i download skacze od 0.0kb/s do 0.4kb/s w porywach osiąga "zawrotne" 1.2kb/s.
Miałem dokładnie to samo bodajże jakoś w niedziele. Po restarcie było już ok-nie wiem czy przypadek
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Problem z Play- dlaczego zrywa połączenie?

Post autor: YaHooo »

Marcin1976 pisze:Chyba jednak nie bo jak widac kolega Oizo ma dokładnie ten sam problem co ja i modemy mamy inne.
Więc może dalej Play się boryka z problemami. Było jakiś czas temu na forum pisane, że to wina sieci takie rozłączenia.
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: Problem z Play- dlaczego zrywa połączenie?

Post autor: krystianb »

To ja mam jakieś szczęście czy porządny modem?? Dziś znow żadnego zerwania, w dzień troche korzystałęm na mokotowie, dokładnie to w budynku na którym stoi nodeb play teraz na ochocie i z połączeniem zero problemów, prędkość też się poprawiła troche w porówaniu do paru dni temu.
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
Marcin1976
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2009-03-31, 20:11
Lokalizacja: Warszawa

Re: Problem z Play- dlaczego zrywa połączenie?

Post autor: Marcin1976 »

Krystian a możesz powiedzieć czy wyskakują ci również błędy przy transferze?
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: Problem z Play- dlaczego zrywa połączenie?

Post autor: krystianb »

Pod xp na NDIS'ie mam tylko ilość pakietów przesłanych. Brak info o błędach. Coś mi się widziało, że na 7 jak by były te liczniki błędów, ale aktualnie 7 na dysku nie hoduje.
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
oizo
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2009-04-02, 07:47
Lokalizacja: Jaworzno/Krk/NS

Re: Problem z Play- dlaczego zrywa połączenie?

Post autor: oizo »

YaHooo pisze:Zapewne chodziło Ci o program autorstwa naszego forumowego kolegi »Top NetInfo«
Tak dokładnie o to mi chodziło :D dziękuję YaHooo :ok:

Po uruchomieniu TNI moc sygnału (w Jaworznie) mam -79dBm, 17dBi i 35% zmienia się to przy każdym ponownym połączeniu jednak bez zmiany położenia modemu. Zmiany są rzędu +/- 7dBm i +/- 15%. Dziś tak samo co jakiś czas mam zabawę w restartowanie modemu :cry: Jutro wieczorem sprawdzę jak będzie się sprawować w Krakowie. Nie wiem ale godziny 20-22 należą do nie najlepszych jeżeli chodzi o połączenie z internetem. Rano podobnie. Zaczynam się zastanawiać czy nie dokupić zewnętrznej antenki do modemu bo podobno na płytce modemu jest wlutowane gniazdo na antenę mimo że obudowa go nie przewiduje. A może ktoś już próbował tego i wymieni się doświadczeniami? Ciekaw też jestem jak otworzyć obudowę. Czy są jakieś wkręty pod naklejką czy też jest na zatrzaski?

Pozdrawiam :papa:
Oizo
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Problem z Play- dlaczego zrywa połączenie?

Post autor: ja.michal »

oizo, zajżyj do tematu Huawei E220 z anteną zewnętrzną.
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Problem z Play- dlaczego zrywa połączenie?

Post autor: YaHooo »

oizo pisze:dziękuję YaHooo :ok:
Nie ma za co :)
oizo pisze:Zmiany są rzędu +/- 7dBm
Powiem, że u mnie też są takie zmiany mocy bez zmiany położenia modemu. Nie wiem co jest tego przyczyną...
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
oizo
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2009-04-02, 07:47
Lokalizacja: Jaworzno/Krk/NS

Re: Problem z Play- dlaczego zrywa połączenie?

Post autor: oizo »

Ok no to wyniki testu z Krakowa (okolice Kapelanki):

Moc sygnału: -73dBm, 20dBi, 50%

Transfer: jak w wyniku ze speedtest.net poniżej

Stabilne połączenie, ani razu nie zerwało.

Wnioski:

Trzeba trafić na odpowiednie miejsce lub użyć zewnętrznej anteny (dowiem się w wolnym czasie jaka byłaby najlepsza a jaka wystarczająca). A może to wina niektórych BTSów?

Obrazek

Pozdrawiam :papa:
Oizo
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Problem z Play- dlaczego zrywa połączenie?

Post autor: ja.michal »

oizo pisze:A może to wina niektórych BTSów?
Raczej nie BTSów tylko ich łączy ze światem. Sieć po prostu nie wyrabia w niektórych miejscach.
ODPOWIEDZ