E220 i dziwny problem po roku używania.

Kwestie techniczne, konfiguracja i rozwiązywanie problemów z modemami GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA).

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
dk1b
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2009-04-15, 10:44
Lokalizacja: Inąd

E220 i dziwny problem po roku używania.

Post autor: dk1b »

Na początku chciałem wszystich przywitać gdyż jest to mój pierwszy post :-).
Drugą rzeczą którą zrobię jest prośba o wyrozumiałość jeżeli wybrałem nieodpowiedni dział, przepraszam wydaje mi się, że był ok.

A teraz przejdę do sedna. Używam modemu huawei e220 zakupionego z pakietem IPlus. Używałem go grubo ponad rok i wszystko było ok. Miałem tą straszą wersję softu (z która modem działał z prędkością 3.2 Mb/s). Modemu używałem sporadycznie (może jeden raz w tygodniu) ale nigdy nie miałem probleu. Jakiś tydzień temu zauważyłem, że modem po około dziecięciu minutach od ustanowienia połączenia regualminowo się wiesza. Wiesza tzn., że zaczyna migać dioda na zielono (a uprzednio świeciła się na jasny niebieski - prosze wybaczyć moją zdolność rozpoznawania kolorów). Mało tego jeżeli wyjmę modem z usb i ponownie włoże to ciągle dioda miga na zielono (a powinna po pewnym czaise migać na niebiesko gdyż nie mam pinu na karcie a w miejsu gdzie jestem jest HSDPA). Wszystko wraca do normy gdy modem odłożę na parę minut (tak jak by musiał się ochłodzić - może się przegrzewa? Ale tak po roku nagle mu sie za ciepło robi?). Wtedy znowu moge go podłączyć (zaraz po podlaczeniu mignie pare razy na zielono potem na niebiesko - znajduje siec) po czym można łączyć się z internetem.

Może źle to trochę określiłem jeżeli chodzi o te wieszanie się. Modem po zerwaniu połączenia odpowiada na komendy w hyperterminalu ale nie działa tak jak by w środku nie było karty SIM. Czy to operacja zmiany kodu pin w terminalu zwraca blad dot. karty sim czy to proba ponownego polaczenia sie przez iplus manager (wtedy wyswietlany jest komunikat "sprawdz karte sim").

Dodatkowe informacje:
-próbowałem z tym kabelkiem na dwa porty usb (myślałem, że może za słabe źródło prądowe) ale efekt ten sam.
-modem po zawieszeniu jest nadal widoczny jako <font color="#FF00FF"><b>»»urządzenie««</b></font> w komputerze. Po odłączeniu i podłączeniu nadal wykrywany jest prawidłowo jako modem.
-Gdy modem się zawiesi i odłącze go i podłącze to w hyperterminal np. przy zmianie pinu dostaję komunikat, że błąd karty sim czy coś takiego (nie pamiętam teraz dokładnie).
-w iplus manager gdy zerwie mi połączenie i zacznie migać zielona dioda a ja znowu kliknę połącz to dostaję informację o błędzie "sprawdz kartę sim"
-wykluczam uszkodzoną karte sim bo próbowałem na innej karcie sim - efekt ten sam.
-jak walczyłem z tym problemem updatenełem soft do tego który ustawia połączenie z rate 7.2 ale nadal jest ten sam efekt (zrywanie połączenia po około 10 minutach).

Modemu używam na ubuntu 8.10 oraz windows XP.
Jeżeli potrzebujecie wiecej informacji proszę pisać. Co radzicie mi zrobić z tym modemem? Czy modem jest uszkodzony? Mam jeszcze troszkę gwarancji na niego ale boję się go oddawać bo modem ma na sobie niewielkie pęknięcie (klucz w plecaku o niego uderzył i je zrobił) te pęknięcie <font color="#FF00FF"><b>»»na pewno««</b></font> nie jest powodem problemu z modemem bo było wykonane dużo wcześniej. Pęknięcie jest na tym przeźroczystym plastiku na którym jest logo iplus.

ps. jeżeli ktoś ma problem z konfiguracją internetu z e220 (czy to orange czy iplus) na ubuntu 8.10 to mogę napisać krótki przewodnik bo sprawa jest dość prosta.

pozdrawiam Karol C.
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: E220 i dziwny problem po roku używania.

Post autor: YaHooo »

dk1b po pierwsze wywal tego iPlus Managera. Możesz pobrać sobie Huawei Mobile Connect, albo Partner stąd> Software / Oprogramowanie / Sterowniki do kart i modemów <. Możesz spróbować zainstalować same sterowniki do modemu i utworzyć połączenie <a href="http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?t=7211" target="_blank">»Dial-up«</a>

Próbowałeś jak się modem zachowuje na innym komputerze?
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
dk1b
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2009-04-15, 10:44
Lokalizacja: Inąd

Re: E220 i dziwny problem po roku używania.

Post autor: dk1b »

Na poczatku dziekuje za wypowiedz.
Wykluczam wine systemu czy tez sterownikow poniewaz modem zachowuje sie na dwoch systemach tak samo (ubuntu i windows xp). Na ubuntu wczesniej dzialalo jak nalezy i na windowsie pomimo uzywania iplus managera. Komputer tez raczej nie jest winny bo uzywam na nim innych modemow z powodzeniem. Moze jakies inne sugestje?
Awatar użytkownika
bob
Guru bezprzewodowy
Posty: 7979
Rejestracja: 2006-01-07, 15:41
Lokalizacja: Mała miejscowość

Re: E220 i dziwny problem po roku używania.

Post autor: bob »

dk1b, masz podejrzenie, że modem potrzebuje jakby "się schłodzić". Czy próbowałeś go obłożyć czymś zimnym (np. woreczki z lodem)?
Jeśli przedłużyłoby to poprawną pracę to można przyczepić się do elektroniki urządzenia.
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: E220 i dziwny problem po roku używania.

Post autor: YaHooo »

dk1b ja jeszcze się spytam jaką masz siłę sygnału. Najlepiej by było jakbyś podał w jednostkach CSQ, albo dBm otrzymanych z programu <a href="http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?t=9557" target="_blank">»Top NetInfo«</a> Bo kreski są względne i ciężko coś na ich podstawie powiedzieć.

Bo jest tak, że im mniejszy masz zasięg tym więcej mocy pobiera modem (bo nadaje z większą mocą) oraz będzie się mocniej nagrzewał.
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
Awatar użytkownika
bob
Guru bezprzewodowy
Posty: 7979
Rejestracja: 2006-01-07, 15:41
Lokalizacja: Mała miejscowość

Re: E220 i dziwny problem po roku używania.

Post autor: bob »

YaHooo pisze:będzie się mocniej nagrzewał.
I może być zimny lut. Metoda z chłodzeniem celem diagnostyki nie zawsze działa (izolująca obudowa itp.) ale przy odrobinie szczęścia.
Awatar użytkownika
KrissTofferr
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1271
Rejestracja: 2008-03-11, 14:15
Lokalizacja: Lubelskie

Re: E220 i dziwny problem po roku używania.

Post autor: KrissTofferr »

Czy używasz tego E220 tylko w jednej lokalizacji?
dk1b
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2009-04-15, 10:44
Lokalizacja: Inąd

Re: E220 i dziwny problem po roku używania.

Post autor: dk1b »

Dziekuję za zainteresowanie.

bob: Spróbuję schłodzić modem i sprawdzić czy będzie dłużej działał ale później - na razie jestem w pracy.

KrissTofferr: modem niestety ale testowałem tylko w jednej lokalizacji (jak wrócę do domu to sprawdzę czy tam jest ten sam problem) - podejrzewasz, że to może być wina nadajnika? Z drugiej strony jezeli to nadajnik to dlaczego modem po odlaczeniu i podlaczeniu ciagle odmawia wspolpracy? I jezeli to nadajnik to dlaczego zachowanie jest takie same dla dwoch operatorow? (bo sprawdzalem na karcie orange i plus).

YaHoo: siła sygnału: czyli chyba ok. Co do nagrzewania też o tym myślałem ale sobie przypomniałem, że kiedyś używałem modemu i po skończonej pracy wziąłem go do ręki i aż się zdziwiłem bo był bardzo nagrzany. W tej lokalizacji gdzie jestem ten modem jest ledwo ciepły w porównaniu z tamtą sytuacją (po 10 minutach plastik pewnie nie dąży sie nagrzać). Z drugiej strony faktycznie przez 10minut układ nie zdąży nagrzać plastiku więc tak naprawdę teraz może być dużo cieplejszy niż poprzednio z tym że teraz za krótko działa żeby nagrzać plastik.

Jutro rano napisze jaki rezultat dały testy co do ochłodzenia i zmiany lokalizacji.

------DOKLEJONE------

Witam, napisalem prosty program w c ktory czyta wszystkie komunikaty z tego modemu no i chcialem sprawdzic czy cos ciekawego jest wyswietlane przed zwisem ale ku mojemu zdziwnieu modem dziala juz 25minut i na razie nie zanosi sie na zmiane tego stanu. Jak w koncu zaliczy zwieche wrzce gdzies plik z logiem tych informacji.
Na razie dolaczam tylko czesc dotyczaca trybu pracy i silu syngalu:

---ciach---
^MODE:5,4
^RSSI:31
---ciach---


------DOKLEJONE 2 raz------
No i koniec mojej radosci, znowu model padl ale teraz wytrzymal jakos dlugo :)
zamieszczam kawalek logu (sa tam komunikaty ktorych nie rozumiem moze cos wam to pomoze) ostatnie linijki zostaly wyslane przez modem zaraz po tym jak zaliczyl zwieche.

---ciach---
KLIKEJSZYN
---ciach---
Ostatnio zmieniony 2009-04-16, 14:47 przez dk1b, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: E220 i dziwny problem po roku używania.

Post autor: YaHooo »

bob pisze:I może być zimny lut.
O tym nie pomyślałem ;)
dk1b pisze:Co do nagrzewania też o tym myślałem ale sobie przypomniałem, że kiedyś używałem modemu i po skończonej pracy wziąłem go do ręki i aż się zdziwiłem bo był bardzo nagrzany.
Jak się często przegrzewał to mogło mu się coś stać i teraz nie chce działać poprawnie.
dk1b pisze:^RSSI:31
Z tego co pamiętam to bardzo dobra moc sygnału.
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
Awatar użytkownika
bob
Guru bezprzewodowy
Posty: 7979
Rejestracja: 2006-01-07, 15:41
Lokalizacja: Mała miejscowość

Re: E220 i dziwny problem po roku używania.

Post autor: bob »

YaHooo pisze:O tym nie pomyślałem ;)
Pomyślałeś. ;)
Często ma to wpływ, że coś raz działa a raz nie a na dodatek jak temperatura wzrasta to już duże prawdopodobieństwo.
Awatar użytkownika
KrissTofferr
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1271
Rejestracja: 2008-03-11, 14:15
Lokalizacja: Lubelskie

Re: E220 i dziwny problem po roku używania.

Post autor: KrissTofferr »

dk1b pisze:I jezeli to nadajnik to dlaczego zachowanie jest takie same dla dwoch operatorow? (bo sprawdzalem na karcie orange i plus).
W takim razie będzie mało prawdopodobne że to wina jednocześnie dwóch operatorów. Logiczne są jeszcze dwie przyczyny - albo uszkodzenie podzespołów albo niewłaściwa konfiguracja tkwiąca w obszarze pamięci nie nadpisywanym nawet podczas aktualizacji firmware.
Ustawienia wyświetlane komendą AT&V0 można zrestować komendą AT&F0. Nie zaszkodzi to zrobić.

W Twoim logu widać że poziom sygnału (RSSI) w trybie UMTS (MODE 5,4) jest bardzo dobry i że odbiór danych następuje praktycznie tylko po przełączeniu w HSDPA (MODE 5,5). Na forum czytałem że jest to przełączanie "na czas bezczynności" ale czy nie za często się w tym przypadku przełącza?

Zobacz Objaśnienie ^DSFLOWRPT: (statystyki przesyłanych danych).

Objaśnienie jak wyłączyć te sekwencje "^BOOT:"
^BOOT:n,n,n,n,n <= no clue what this is
No idea what this means, but it stops once the card is properly initialized.
The sequence I use is as follows:
Send AT^HS=0,0
Receive something like ^HS:489066,0,0,0,9
Make a note of the first parameter and echo it back:
Send AT^BOOT=489066,0
Ustaw poleceniem AT^SYSCFG właściwe pasmo czyli 2100MHz. Nie zaszkodzi ;)

Nie wiem co znaczą SRVST i SIMST ale kojarzą mi się z Service Status i SIM status.
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: E220 i dziwny problem po roku używania.

Post autor: YaHooo »

bob pisze:Często ma to wpływ, że coś raz działa a raz nie a na dodatek jak temperatura wzrasta to już duże prawdopodobieństwo.
Ja myślałem o zwykłym przegrzewaniu i działaniu jakiegoś zabezpieczenia temperaturowego ;)
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
ODPOWIEDZ