e160 działał a nowy e169 nie chce...

Kwestie techniczne, konfiguracja i rozwiązywanie problemów z modemami GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA).

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
pat
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2009-05-09, 18:08
Lokalizacja: Wrocław-Nysa

e160 działał a nowy e169 nie chce...

Post autor: pat »

Na początku witam bom nowy w tych stronach.

W jednym z rozwiązanych już na forum problemów było:
Maciek Radecki pisze: Zdeinstalowałem przypisane do modemu sterowniki i w systemie wyłączyłem modem
.....Wygląda na to, że system nie widział w modemie modemu.
Jak tego dokonać co widoczne w cytacie?
W menadżerze urządzeń próbowałem odinstalować sprzęt ale identyczny wynik osiąga się chyba też poprzez zwykłe odpięcie starego modemu i odinstalowanie aplikacji PLAYONLINE.
No tak wygląda przynajmniej.
Czy w powyższym cytacie chodzi o jakieś inne "zdeinstalowanie" ???

Podejrzewam że u mnie również zostają sterowniki bo po deinstalacji PLAYONLINE i restarcie komputera nowy modem nie chce się samoczynnie zainstalować.

Po podpięciu pod usb nowego modemu system daje komunikat że pamięć masowa usb jest gotowa do użycia i na tym się kończy impreza.
Widać co prawda nową pamięć w folderze Mój komputer ale nie można na nią wejść.
I tyle.
No i po tej informacji systemowej że "nowa pamięć gotowa" klepsydra bez ustanku miga jakby coś chciał system dalej robić ale trwa to w nieskończoność.
Wygląda że nie może sam z siebie przeskoczyć do instalacji sterowników z modemu bo poprostu w modemie widzi tylko tą pamięć.

Po kolejnych resetach sytuacja jest identyczna z tą migającą do znudzenia klepsydrą.

Informacja dla ludzi którzy spróbują wyciągnąć pomocną dłoń:
Miałem (i wciąż mam bo nowy nie chce jak napisałem zaskoczyć) modem Huawei E160.
Po odinstalowaniu aplikacji PLAYONLINE i restarcie podpinam modem Huawei E169 i sytuację już znacie.

Bedę wdzięczny za pomocne słowo bo jeszcze troche i wyrzucę tego 169 za okno, a szkoda by było bo złocisze nie wrócą.

[ Dodano: 2009-05-09, 19:41 ]
AHA.Jeszcze coś.
W modemie E160 przy instalacji musiałem wejść w pamięć modemu i uruchomić autorun i potem poleciało i zainstalował sterowniki modemu.

W przypadku tego E169 na pamięć modemu nawet nie mogę zaglądnąć. Bo się nie da.
Niby jest widoczna po podpięciu ale nic więcej, klepsydra tańczy, miga bezustannie i tyle.

Jezeli chodzi o system to mam Windowsa XP.
Sprawdzałem ten E169 pod Vistą u kolegi i zagrało odrazu, znalazł pamięć, potem zainstalował sobie sterowniki i modem się ładnie bujał.
Czyli sam sprzet jest w porządku.
Tylko że kolega żadnych modemów tego typu dotąd nie używał a jedynie poczciwą neostradę.
Więc może chodzi rzeczywiście o pozostałe u mnie i wciąż gdzieś siedzące stare sterowniki do tego E160...

Czy to może kwestia niedoładowania czy cos...?
Modem mam podpięty pod huba ale bez osobnego zasilacza.
Ale przy podpinaniu pod usb w samym kompie sytuacja z tym ciągłym miganiem klepsydry identyczna, więc to chyba nie to...
Proszę o nakierowanie co z tym fantem począć.




Widzę że nie chcecie zagaić nawet słówkiem.
Przed zadaniem tu pytania poczytałem forum i oczywiście pierwsze co to znalazłem komendy AT do modemów.
Ponieważ modem normalnie jest widziany przez inny komputer więc chyba można tych komend uzyć.
Jednak przed tym chciałem otrzymać jakieś wskazówki potwierdzające ewentualnie ten domysł.
Nie chcę spartolić czegoś a potem rzeczywiście wołać cieniutkim głosem POMOCY.

Jeżeli jednak zero wskazówek to proszę chociaż o poradę czy poniższe kody będą w tej sytuacji przydatne:
AT^U2DIAG=256
lub
AT^U2DIAG=257
i jak je wpisać?
Czytałem o top_netinfo ale gdzie to się wpisuje, czy w opcji USSD czy w jakiś inny sposób te komendy się podaje?
Czy te kody należy wpisać przy nie modemie nie połączonym z siecią, czy istnieją może jakieś wskazówki co do tego?

Pozdrawiam bogatych w wiedzę modemową i będę wdzięczny za najmniejszą radę.
Ostatnio zmieniony 2009-05-10, 08:04 przez pat, łącznie zmieniany 3 razy.
przemox.1
### BAN ###
Posty: 1463
Rejestracja: 2009-02-20, 17:41
Lokalizacja: ban

Re: e160 działał a nowy e169 nie chce...

Post autor: przemox.1 »

Masz zainstalowany SP3 do XP'eka ?, bo jak system jest przestarzały to tak jest.
Jak podłączysz modem to wejdź w menadżer urządzeń i zobacz czy jest tam coś takiego jak Inne urządzenia
pat
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2009-05-09, 18:08
Lokalizacja: Wrocław-Nysa

Re: e160 działał a nowy e169 nie chce...

Post autor: pat »

Dzięki za zainteresowanie.

Mam w tym XP od dawna dodatek SP3

Modem e160 bez bólu się kilkakrotnie instalował więc chyba po deinstalacji i restarcie jego brat czyli e169 też powinien... no teoretycznie?

Napisałem w międzyczasie kilka ostatnich linijek w moim poprzednim poście dotyczących komend, można to wykorzystać w tej sytuacji jakoś (bo na innym kompie modem jest widzialny) czy też nie?

Może ewentualnie skorzystanie z
AT^U2DIAG=1
a później instalacja u mnie na kompie

Może coś z tego rozwiązać problem czy jakoś innaczej może zadziałać, no i w jaki sposób i gdzie te komendy się podaje dokładnie?
Dzięki.
Ostatnio zmieniony 2009-05-10, 10:30 przez pat, łącznie zmieniany 2 razy.
przemox.1
### BAN ###
Posty: 1463
Rejestracja: 2009-02-20, 17:41
Lokalizacja: ban

Re: e160 działał a nowy e169 nie chce...

Post autor: przemox.1 »

Żeby te kody wpisać musisz mieć zainstalowany modem ;)
Jak na innych kompach sę instaluje to nie myślałeś żeby skopiować ważne pliki i formata zrobić ? ( to raczej jest wina systemu )
pat
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2009-05-09, 18:08
Lokalizacja: Wrocław-Nysa

Re: e160 działał a nowy e169 nie chce...

Post autor: pat »

Jak pisałem myślałem że komendę można wysłać do modemu z kompa na którym jest on widziany.

Tryb pracy modemu się może przestawi i potem przy instalacji u mnie załapie...
ale gdzie, jak i jeżeli w ogóle to która komenda ewentualnie w tym wypadku pasuje


Co do formatowania to nie chcę nawet o tym myśleć bo postuję tutaj żeby właśnie tego uniknąć... takie wyjście to zna każdy chyba
Szybkie i nie przemęczające rozwiązanie to z pewnością jest ale bolesne raczej

Ja używam od niepamiętnych czasów Acronisa do przywracania systemu w kilkanaście minut więc tym bardziej format odstawiam jako ostateczną deskę ratunku... jak dotąd nigdy nie wykorzystaną na szczęście.

Za wyjście z tej sytuacji oddam konia z rzędem... i ostrogi też :)
przemox.1
### BAN ###
Posty: 1463
Rejestracja: 2009-02-20, 17:41
Lokalizacja: ban

Re: e160 działał a nowy e169 nie chce...

Post autor: przemox.1 »

Możesz spróbować na innym kompie te komendy wprowadzić.
Komendy znajdziesz w :faq:
pat
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2009-05-09, 18:08
Lokalizacja: Wrocław-Nysa

Re: e160 działał a nowy e169 nie chce...

Post autor: pat »

Dzięki przemox.1, że starasz się pomóc ale do FAQ i komend sam powyżej zalinkowałem

Na zasadnicze pytania dalej nie mam odpowiedzi:
-jaka ewentualna komenda w tej sytuacji, jezeli w ogóle
-jak podać taką komendę, przez jaką funkcję w top_netinfo
-jak odinstalować definitywnie sterownik jeżeli byłoby tak, że deinstalacja standardowa menagera PLAY ONLINE to nie to samo

Może ktoś miał podobne objawy jak opisałem w pierwszym poście?

Wiem że walec czyli format zawsze jest cudownym wyjściem z kazdej prawie sytuacji ale ja za cudami nie przepadam.
Jezeli jest wyjście...nawet strome to może na początek spróbowałbym zejść i nie spaść ;)
Skoczyć na główkę zawsze można.
Podpowiedzi w jakimkolwiek kierunku bardzo mile widziane.
adamos22
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 474
Rejestracja: 2009-02-18, 11:23
Lokalizacja: Mazowsze

Re: e160 działał a nowy e169 nie chce...

Post autor: adamos22 »

Ja może powiem tylko tyle, że w przeciwieństwie do wieluu różnych programów z którymi miałem problem, aplikacja Play Online zarówno instaluje się bez problemu, jak i deinstaluje w całości, wraz ze sterownikami. Tak jest przynajmniej u mnie.

IMO żadna komenda nie pomoże, skoro na innych kompach jest OK, to nie warto męczyć modemu.
kszaq
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 216
Rejestracja: 2009-01-24, 17:46
Lokalizacja: stąd

Re: e160 działał a nowy e169 nie chce...

Post autor: kszaq »

pat, wydaje mi się, że możesz spróbować następującej kombinacji: na innym komputerze wyślij do modemu komendę AT^U2DIAG=256: w TopNetInfo wchodzi się w ustawienia, zakładkę "AT i PIN", wybierasz "3G PC UI Interface", zaznaczasz "Komunikacja AT", a następnie można kliknąć na przycisk "Komendy AT" i tam je wysyłać. Nie pozbywając się jeszcze dostępu do komputera, na którym modem działa, podłącz go do swojego, ale z zainstalowaną aplikacją obsługującą z E160. Jeśli w tym momencie modem nie zostanie wykryty, może to niestety oznaczać konieczność reinstalacji systemu. Żeby wyeliminować możliwość, że jest to powodowane przez konflikt na poziomie sprzętowym, możesz na swoim komputerze spróbować uruchomić najnowsze Ubuntu - jest w nim wbudowana obsługa modemów Huawei bez instalowania dodatkowych sterowników.
Do tego, jeśli modem nie zadziała pomimo przestawienia jego trybu komendą, podłącz go jeszcze raz do komputera, na którym działa i wyślij do niego AT^U2DIAG=257, w celu przywrócenia trybu "fabrycznego".

Jeśli zaś chodzi o sterowniki, do tej pory deinstalacja działała u mnie tak, jak pisze adamos22 - oprócz aplikacji usuwane były wszystkie sterowniki.
pat
Początkujący użytkownik forum
Posty: 12
Rejestracja: 2009-05-09, 18:08
Lokalizacja: Wrocław-Nysa

Re: e160 działał a nowy e169 nie chce...

Post autor: pat »

Gdyby ktoś zabłądził do tego wątku i miał w komputerku identyczny problemik z nowym, eleganckim acz wciąż widmowym dla systemu modemem, to parę słów kończących sprawę a i ewentualne męki następnych wybrańców losu :)

Zgodnie z początkowymi (..choć nieśmiałymi) przypuszczeniami a i w końcu potwierdzającym kopnięciem w tyłek przez kolegę kszaq, przy pomocy kombajnu top_netinfo wykorzystałem komendę AT:

AT^U2DIAG=256 (włącza modem i czytnik kart pamięci, wyłącza natomiast funkcję wirtualnego CD-ROM'u).
Gdyby ktoś był, podobnie jak ja, zielonym (czytać: lubiącym używać ustawień fabrycznych) modemowcem to mini-wytłumaczenie:
Żeby, po wysłaniu tej komendy do modemu, używać sprzętu w naszym ślepym dotąd kompie, to musimy w nim uprzednio odinstalować poprzedniego menagera (w moim przypadku Play Online) i zainstalować ręcznie odpowiednie nowe sterowniki.
Czyli innymi słowy należy na komputerze, na którym dany modem jest widziany, np. ściągnąć soft z posiadanego modemu, i po jego skopiowaniu na nasz niewidomy komputerek samodzielne uruchomić pliczek setup - poleci instalacja z jednoczesnym dodaniem sterowników. Po czym podłączamy pod USB nasz modem-widmo i zostaje on przez systemik ładnie wykryty.

Pracę modemu w takim trybie można spokojnie zostawić, chyba że będziemy mieli po drodze reinstalkę systemu w kompku, wówczas dobrze wrócić do trybu modemu ustawionego domyślnie czyli jak fabryka przykazała - robimy to komendą
AT^U2DIAG=257 (włączenie funkcji wirtualnego CD-ROM'u na wstępie + funkcja modemu i czytnika kart pamięci po zainstalowaniu sterowników).

No i żeby skończyć moją litanię dziękczynną do tej POMOCNEJ forumowej łączki może tylko wspomnę, że kolejne, już całkiem eksperymentalne, wprowadzenie np. komendy
AT^U2DIAG=1 - włączenie tylko modemu (bez wirtualnego CD-ROM'u i czytnika kart pamięci)
zakończyło się szybkim szukaniem drugiego komputera. Bo mój systemik znowu zaniewidział i modem spowrotem był dla niego tylko breloczkiem do kluczy ;)

Czyli jak korzystamy z powyższej opisanej deski ratunkowej to, przy zmienionym trybie, używajmy pajęczynki do woli, ale jak tylko mamy okazję (reinstalka lub ewentualne, zaplanowane z premedytacją :roll: , wyrzucenie kompa/lapka przez okno... ) to wcześniej zmieńmy w modemie ustawienia jak fabryka zaleca.


Miło było pytać a jeszcze bardziej otrzymać odpowiedź.
Dzięki i Pozdrawiam.


----
Mały OT a propos kombajnu top_netinfo autorstwa prawdziwego czarodzieja janek222:
Ciągłe info o złym formacie pliku btsearch.xls czyli "niestety z tym plikiem bazy ten moduł nie współpracuje..." jest ciut zastanawiające...
Innego pliku bazy BTSów nie znam, albo też jako drobna zielona natka wśród bujnych traw tej łączki cosik nie doczytałem :zawstydzony:

Ale i tak chętnie z Wami pójdę na marchewkowego Kubusia :szampan:
THX
ODPOWIEDZ