Option Icon 3G+ łączy się, ale net nie działa

Kwestie techniczne, konfiguracja i rozwiązywanie problemów z modemami GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA).

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
3G_
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 636
Rejestracja: 2005-10-26, 16:07
Lokalizacja: ERW / WPI

Option Icon 3G+ łączy się, ale net nie działa

Post autor: 3G_ »

Koledzy mam bardzo dziwny problem...
Modem Icon 3G+ loguje się do sieci (Play) i nawet się łączy, ale nie idzie żadna transmisja do mnie (jakieś tam zapytania ode mnie chyba wychodzą). Nie działa nawet gg. W Plusie (dokładnie to mbank, też 3G) wszystko ładnie chodzi.
Myślałem już, że po prostu Play nie będzie już chodzić z racji dużej odległości (wyrosły liście), ale ta sama karta SIM włożona do Nokii E51 działa bardzo ładnie zarówno w samym telefonie jak i w kompie + E51 jako modem.
Zainstalowałem modem Option na drugim kompie i jest ten sam problem. No i zbaraniałem :gwiazdki: Dodam, że ten Play działał mi przyzwoicie chyba z pół roku, a problem pojawił się nagle, tak jakby po włożeniu karty tego mbanku, ale też nie od razu. Czy mogły mi się zmienić jakieś ustawienia w kompie? Ale nawet jeśli tak to nie łączyłby się, a on się łączy tylko nie ma netu.
Dodam, że żonglując kartami Plusa i Playa dla wygody zawsze korzystałem z tego samego dialup-u i to zawsze śmigało. Ustawienia są te same (brak loginu i hasła), a APN-u ja nie wpisuję wcale - puste pole w zaawansowanych właściwościach modemu. Może tutaj jest jaki ś problem? Ale próbowałem już różnych kombinacji i dalej lipa :cry:

[ Dodano: 2009-05-14, 15:43 ]
Odebranych mam zawsze 265 bajtów, a wysłanych powoli przybywa w miarę kolejnych prób otwarcia jakiejś strony (kilka kB). Tak to wygląda ne NetMeterze:
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Option Icon 3G+ łączy się, ale net nie działa

Post autor: YaHooo »

ŁW pisze:Ale próbowałem już różnych kombinacji i dalej lipa
To znaczy co dokładnie tam wpisywałeś? Bo musisz mieć tam komendę:
AT+CGDCONT=1,"IP","internet"
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
3G_
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 636
Rejestracja: 2005-10-26, 16:07
Lokalizacja: ERW / WPI

Re: Option Icon 3G+ łączy się, ale net nie działa

Post autor: 3G_ »

Wiem co ma być tam wpisane, ale akurat w Playu i Plusie chodziło mi zawsze bez tego (puste pole). Poza tym to wpływa raczej na samą możliwość połączenia, a ja jak już pisałem mogę się połączyć. Tak więc, nie mam pojęcia o co chodzi... Ale sprawdze to jeszcze. Największą zagadką jest to, że ten sam modem współpracuje poprawnie z kartami innych operatorów, a z kolei karta Playa działa bez problemu w E51.
Awatar użytkownika
Sundance_kid
Guru bezprzewodowy
Posty: 5361
Rejestracja: 2006-02-20, 22:13
Lokalizacja: Bratoszewice

Re: Option Icon 3G+ łączy się, ale net nie działa

Post autor: Sundance_kid »

ŁW nie używasz jakiegos turbosima?
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: Option Icon 3G+ łączy się, ale net nie działa

Post autor: krystianb »

ŁW pisze:Play Online ze Skierniewic - działa przyzwoicie przy odległości ok. 20 km :-)
Ostatnio play straszliwie majstruje przy sieci, wszystko tak pokrzanili że ciężko korzystać. Byc może wprowadzili ograniczenie zasięgu, z powodu zbyt dużych opóźnień nodeb nie odpowiada.
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Option Icon 3G+ łączy się, ale net nie działa

Post autor: YaHooo »

ŁW pisze:Największą zagadką jest to, że ten sam modem współpracuje poprawnie z kartami innych operatorów, a z kolei karta Playa działa bez problemu w E51.
Zatem trzeba by sprawdzić z inną kartą Playa, albo w innym miejscu (inny nodeB, bliżej tego co teraz korzystasz).
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
3G_
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 636
Rejestracja: 2005-10-26, 16:07
Lokalizacja: ERW / WPI

Re: Option Icon 3G+ łączy się, ale net nie działa

Post autor: 3G_ »

YaHooo pisze: AT+CGDCONT=1,"IP","internet"
YaHooo, miałeś rację :ok: Tyle, że ja już to wcześniej wpisywałem i nie poszło, ale i tak bez tego mi do tej pory działało. To taka "awaria", że aż wstyd o tym pisać :zawstydzony: Poza tym sądziłem, że mając niewłaściwy APN nie da się w ogóle połączyć. No ale ważne, że już jest ok.
Sundance_kid pisze:ŁW nie używasz jakiegos turbosima?
A co to jest? :szok: Mam zwykłego sima - przynajmniej tak sądzę :)
krystianb pisze:Ostatnio play straszliwie majstruje przy sieci, wszystko tak pokrzanili że ciężko korzystać. Byc może wprowadzili ograniczenie zasięgu, z powodu zbyt dużych opóźnień nodeb nie odpowiada.
Właśnie też już się tego bałem. Ale jakoś działa, a teraz (23:30) nawet nieźle. Jednak faktem jest, że w godzinach 18-21 albo nawet dłużej z tego netu u mnie prawie nie da się korzystać: na niektóre strony trzeba czekać minutami. Zbyt pięknie było... A już o 1 w nocy idzie stabilnie pełny 1 mbit/s :cfaniak:
Niestety wyrosły również liście, sygnał spadł do -89 dBm (chyba trzeba podpis zmienić...) - ale najgorsze jest zbyt duże obciążenie sieci skoro nocą jest ok. Zresztą jak może być inaczej kiedy 1 (słownie: JEDNA) stacja obsługuje 50-tysieczne miasto i cały powiat nie licząc dolinek. Zresztą patrząc po moim przykładzie to więcej niż jeden powiat... Podobno jest też drugi node b w Skierniewicach, ale ja go nigdy nie widziałem nawet będąc w Skierniewicach, jeśli w ogóle działa to ma w odróżnieniu od tego "mojego" bardzo mizerny zasięg. Konieczna jest natychmiastowa rozbudowa sieci w Skierniewicach - przydałyby się minimum ze dwie dodatkowe stacje UMTS dla miasta.
Czekam na Playa w Rawie Mazowieckiej (~11 km), gdzie mają już pozwolenie. W Rawie odpalił się ostatnio Plus - działa u mnie lepiej niż Play, ale wiadomo - koszty, zwłaszcza w prepaidzie. A umowy raczej nie podpiszę żeby korzystać z netu przy takiej odległości, bo nie wiadomo co z tego będzie w dłuższej perspektywie.

A w ogóle to widzę wieczorami przy dobrej pogodzie jak dziś ten komin w Skierniewicach (tzn. jego oświetlenie przeszkodowe), na którym jest "mój" node b - moje okno na świat :D Tak się szczęśliwie składa, że nie ma za bardzo przeszkód po drodze no i że mieszkam wysoko. Myślę, że biorąc pod uwagę odległość to i tak jest dobrze. Jeszcze rok temu nie uwierzyłbym, że się da.

Dzięki wszystkim za zainteresowanie :zdrowko:
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Option Icon 3G+ łączy się, ale net nie działa

Post autor: YaHooo »

ŁW pisze:Tyle, że ja już to wcześniej wpisywałem i nie poszło, ale i tak bez tego mi do tej pory działało.
Bo to jest tak, że modem zapamiętuje ostatnio wpisywany APN, włożenie innej karty SIM mogło zresetować to ustawienie. I coś mogło nie działać.
ŁW pisze:To taka "awaria", że aż wstyd o tym pisać
Ale ważne, że się udało :ok:
ŁW pisze:A co to jest?
Turbosim jest to taka nakładka na kartę SIM pozwalająca ominąć blokadę simlock. Czyli za pomocą tego można używać np. karty Ery w telefonie/modemie który ma założony simlock na Plusa.
ŁW pisze:Jednak faktem jest, że w godzinach 18-21 albo nawet dłużej z tego netu u mnie prawie nie da się korzystać:
Widać wtedy dużo ludzi siedzi w internecie. Ja ostatnio w Plusie niestety też zauważyłem takie rzeczy.
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
Awatar użytkownika
bob
Guru bezprzewodowy
Posty: 7979
Rejestracja: 2006-01-07, 15:41
Lokalizacja: Mała miejscowość

Re: Option Icon 3G+ łączy się, ale net nie działa

Post autor: bob »

YaHooo pisze:modem zapamiętuje ostatnio wpisywany APN, włożenie innej karty SIM mogło zresetować to ustawienie.
Raczej nie. W Option APN w pamięci modemu nadpisywany jest komendą AT wysłaną ręcznie lub aplikacją do łączenia.
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Option Icon 3G+ łączy się, ale net nie działa

Post autor: YaHooo »

bob pisze:W Option APN w pamięci modemu nadpisywany jest komendą AT wysłaną ręcznie lub aplikacją do łączenia.
Rozumiem. Ja miałem kilka razy tak, że przy zmianie SIM'a Huawei zgubił niektóre ustawienia.
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
Awatar użytkownika
bob
Guru bezprzewodowy
Posty: 7979
Rejestracja: 2006-01-07, 15:41
Lokalizacja: Mała miejscowość

Re: Option Icon 3G+ łączy się, ale net nie działa

Post autor: bob »

YaHooo pisze:miałem kilka razy tak, że przy zmianie SIM'a modem zgubił niektóre ustawienia.
Bardzo możliwe, że tak jest u Ciebie. :)
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Option Icon 3G+ łączy się, ale net nie działa

Post autor: YaHooo »

Poza tym Option pewnie ma nieco inne rozwiązania w swoich modemach niż Huawei :)
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: Option Icon 3G+ łączy się, ale net nie działa

Post autor: krystianb »

bob pisze:Raczej nie.
Nic się nie dzieje dopóki nie użwa się oprogramowania, jeśli się używa to soft może zmienić apn w modemie.
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
ODPOWIEDZ