Jak uruchomić aGPS w Novatel Expedite EU870D.

Kwestie techniczne, konfiguracja i rozwiązywanie problemów z modemami GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA).

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
GAYGER
Użytkownik forum
Posty: 37
Rejestracja: 2009-11-11, 18:20
Lokalizacja: Kraków

Jak uruchomić aGPS w Novatel Expedite EU870D.

Post autor: GAYGER »

Witam!

Potrzebuję waszej pomocy.
Czy wie ktoś z was, jak uruchomić na modemie Noavatel Expedite EU870D funkcji aGPS pod kontrolą MobiLink3?, bo opcje i ustawienia w MobiLinku są i da sie je włączyć a nie odbiera sygnału i nie wykrywa portu.
Opisany w internecie sposób nie działa gdyż jest on prawdopodobnie sposobem działającym w starszych wersjach MobiLinka.

Z góry dzieki.
Pozdrawiam.
Marcin.
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: Jak uruchomić aGPS w Novatel Expedite EU870D.

Post autor: krystianb »

GAYGER pisze: Jak uruchomić aGPS w Novatel Expedite EU870D.
Nie uruchomisz, chyba że przebywasz na terenie USA lub francji. Tylko tam operatorzy komórkowi udostępniają tą usługę (jest to ustalanie pozycji na podstawie danych z BTSów a nie satelit)
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
GAYGER
Użytkownik forum
Posty: 37
Rejestracja: 2009-11-11, 18:20
Lokalizacja: Kraków

Niekoniecznie.

Post autor: GAYGER »

Chyba nie.
Bo on jednak ma tam w opcjach satelity itd. aGPS z tego co czytałem używa danych GSM po to żeby nie szukać się po całym świecie, w sensie szybciej odnajduje swoją pozycję. Z tego co czytałem to ludzie normalnie tego używają... Mam aGPS w palmtopie i działa normalnie.
Problem w tym że w MobiLinku 3 nie umiem tego uruchomić.

POZDRAWIAM.

[ Komentarz dodany przez: wojteks: 2010-01-15, 11:47 ]
<font color=orange>Poprawa pisowni.</font>
Ostatnio zmieniony 2010-01-15, 11:47 przez GAYGER, łącznie zmieniany 1 raz.
GAYGER
Użytkownik forum
Posty: 37
Rejestracja: 2009-11-11, 18:20
Lokalizacja: Kraków

Bzdura!

Post autor: GAYGER »

Witam ponownie!

Wydaje mi się że jeśli ktoś udziela odpowiedzi na posty, będąc w dodatku MODERATOREM, powinien sprawdzać to, co pisze, a nie pisać swoich domysłów.
AGPS wykorzystuje tylko serwery operatora do pierwszego ustalenia pozycji, a nie btsy zaamiast satelit. podobne rozwiązanie zastosowano np w palmtopie HTC Artemis (nomen omen HTC).

Dokładny opis aGPS znajdyje się w wikipedi pod adresem:

http://pl.wikipedia.org/wiki/AGPS.

Zapraszam do lektury zamiast pisania bzdur, które mają się nijak w stosunku do prawdy!
Na podstawie BTSów da sie ustalić pozycję terminalu z dokładnością zaledwie do 11m i nie ma to ic wspólnego z systemem ani naswą GPS.

Pozdrawiam.

Marcin Wawrowski
GAYGER
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: Jak uruchomić aGPS w Novatel Expedite EU870D.

Post autor: krystianb »

Ja proponuje zapoznać się z bardziej profesjonalną wersją artykułu:
http://en.wikipedia.org/wiki/AGPS :
en.wikipedia.org/wiki/AGPS pisze:Some A-GPS devices lack standalone GPS capability. They may not function at all unless the device has an active subscription to a network, and is in range of that network.
GAYGER pisze:AGPS wykorzystuje tylko serwery operatora do pierwszego ustalenia pozycji, a nie btsy zaamiast satelit. podobne rozwiązanie zastosowano np w palmtopie HTC Artemis (nomen omen HTC).
Jak byś przejrzał specyfikację to byś zobaczył "GPS z funkcją AGPS" Większość sprzętu HTC ma tak samo. Ale agps u nas nie działa. Aha i nie należy mylić go z quick gps (kiedy pozycje satelitów pobierane są z serwerów htc)
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
GAYGER
Użytkownik forum
Posty: 37
Rejestracja: 2009-11-11, 18:20
Lokalizacja: Kraków

Re: Jak uruchomić aGPS w Novatel Expedite EU870D.

Post autor: GAYGER »

Dziwna rzecz...
Na starym Mobilinku działało i widziałem to na wlasne oczy... Na sofcie dell'a też...

Mam HTC Artemis i jak mu wyjmę katę sim, i powyłaczam wszystkie inne media to GPS nadal działa a przecież to też AGPS.

Tak czy tak pytanie było jak to uruchomić a nie czy działa, bo w starym MobiLinku trzeba było zmienić klucz w rejestrze, w nowym tego klucza nie ma.

A o jakim GPSeie w tym modemuie pisze ten gośc?
http://www.bez-kabli.pl/printview.php?t=18038&start=0

Ten gość też kłamie, prawda?
http://minikomp.com/forum/temat/1761/Mo ... -niego-GPS

Widziałem to kiedyś u człowieka którego spotkałem w Krakowie, miał ten modem, i małęgo laptopa z MobiLinkiem 2x i automapą 5. Pokazywał mi to i opowiadał o tym. Wszytsko działało.

Czyżby tez kłamał?
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: Jak uruchomić aGPS w Novatel Expedite EU870D.

Post autor: krystianb »

GAYGER pisze:Mam HTC Artemis i jak mu wyjmę katę sim, i powyłaczam wszystkie inne media to GPS nadal działa a przecież to też AGPS.
Wystarczy zajrzeć na stronę produktu ( http://www.htc.com/europe/product/p3300/overview.html ) żeby dowiedzieć się, że sprzęt ma
Standalone GPS
czyli pełno funkcjonalny odbiornik gps, a o takie marginalnej jego funkcji jak agps nawet nie wspominają.
Urządzenia mające gołego agpsa to kastraty które bez odpowiedniej sieci gsm/3g nie dają rady zorientować się gdzie są. Nawet jak będę miał wolny czas to włączę AGPS w moim htc (mimo ostrzeżenia żeby nie uruchamiać go jeśli nie korzystam z sieci wymienionej na liście, nie zdziwię się jak normalny gps przestanie działać)


A co Twojego modemu widać ma pełny gps, bogiem nie jestem żeby znać specyfikację każdego urządzenia, a widać producent namieszał używając nazwy agps.

Z resztą masz wielki problem jak na nowym sofcie nie działa, to czy widzisz jakąś przeszkodę żeby wrócić do poprzedniej wersji Mobilinka?
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
GAYGER
Użytkownik forum
Posty: 37
Rejestracja: 2009-11-11, 18:20
Lokalizacja: Kraków

Re: Jak uruchomić aGPS w Novatel Expedite EU870D.

Post autor: GAYGER »

Wiyam!

Niestety poprzednia wersja MobiLinka ktora posiadam czyli wersja 2x nie widzi teg urzadzenia mimo ze mam ostatnia z wersji 2. Nie wiem ktora wersje mial ten kolega ktory używał tego modemu z GPSem. ale wygladała jak wersja 2.
U mnie problem nie polega na tym że nie widzi satelit, nie znajduje sygnału, tylko na tym że nie doinstalowuje się nowy port COM na ktorym jest GPS.
Chodzi mi o to, że jak tłumaczył mi to wspomniany kolega który tego używął i jak piszą na forach, trzeba zmenić klucz w rejestrze i wtedy doinstalowuje sie port COM na ktorym jest GPS. Problem u mnie jest taki że takiego klucza nie ma, a dopisanie go nic nie zmienia. Tak czy tak port się nie pojawia i GPS nie działa.

Stąd moje pytanie, czy ktoś to uruchamiał pod mobilinkiem.

Mam jeszcze jedną sprawę, może któś rozpakowałby mi oprogramowanie della do tego modemu (trzeba to zrobić na laptopie dell bo sprawdza ono service tag sprzętu) tak żebym mugł go zainstalować (czyli uruchomił instalkę, a następnie skopiował do innego katalogu to co mu się utworzy w katalogu temp). Może zainstalowanie tego softu coś zmieni.

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Jak uruchomić aGPS w Novatel Expedite EU870D.

Post autor: wojteks »

GAYGER pisze:tylko na tym że nie doinstalowuje się nowy port COM na ktorym jest GPS.
Skoro działało na starszym Mobilinku to go zainstaluj ponownie i po problemie.

Mam modem dell5520 i GPS w nim aktywowany ale to jest jak już kiedyś pisałem gadżet. Jeżeli modem jest zainstalowany pod spodem laptopa (metalowa obudowa/elementy) to jego dokładność jak już się namierzy jest marna a namierza się za każdym razem długo i musi być do tego na otwartej przestrzeni.
Niestety każda aktywacja GPS (po wyłączeniu zasilania) powoduje jego zimny start i długie namierzanie.

Do nawigowania się znacznie wygodniejsza jest nawet najtańsza nawigacja z marketu przyczepiona do szyby a laptop leżący na fotelu obok to pomyłka jest.
Nie pomagam na PW!
GAYGER
Użytkownik forum
Posty: 37
Rejestracja: 2009-11-11, 18:20
Lokalizacja: Kraków

Re: Jak uruchomić aGPS w Novatel Expedite EU870D.

Post autor: GAYGER »

No włąśnie działało na staszym, tylko nie u mnie. Ale widziałem ze działało i bawiłem się tym.
U mnie stary MobiLink go nie widzi wcale.
Może i jest gadżet, ale ja właśnie takiego gadżetu bardzo potrzebuje. Nawigacja nawet dobrej klasy mi tego nie zastapi a odbiorniki na BT szybko się rozładowują i czesto gubia.

Podobnież GPS włącza się jakas komendą Heyes'a (komendą AT). Ale nikt nie wie jaką.

A może rozpakowałbyś mi instalkę dellowego softu i wysłał na maila na adres [email protected] może to kwestia softu. Z tego co wiem to instalka dellowa sprawdza jaki jest service tag kompa przy rozpakowywaniu, a jak juz jest rozpakowane (w katalogu temp) to się instaluje.
Trzebaby w momencie jak on zaczyna insalować skopiować z katalogu temp rozpakowany katalog i z niego instalować.

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Jak uruchomić aGPS w Novatel Expedite EU870D.

Post autor: wojteks »

GAYGER pisze:A może rozpakowałbyś mi instalkę dellowego softu
Ale to dopiero w niedzielę bo teraz nie mam tego laptopa z sobą. Przypomnij się na PW.
Nie pomagam na PW!
GAYGER
Użytkownik forum
Posty: 37
Rejestracja: 2009-11-11, 18:20
Lokalizacja: Kraków

Re: Jak uruchomić aGPS w Novatel Expedite EU870D.

Post autor: GAYGER »

Nie ma sprawy, poczekam.
Ważne że mi ten modem działa.
To naprawde cholernie dobry sprzęt.
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: Jak uruchomić aGPS w Novatel Expedite EU870D.

Post autor: krystianb »

wojteks pisze:Jeżeli modem jest zainstalowany pod spodem laptopa (metalowa obudowa/elementy) to jego dokładność jak już się namierzy jest marna a namierza się za każdym razem długo i musi być do tego na otwartej przestrzeni.
Z mojej wiedzy wynika, że gps w modemach wewnętrznych korzysta z jednej z anten które są podpięte do modemu, ale muszę zastrzec, że nie jest to wiedza z pewnego źródła.
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
frutis
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 312
Rejestracja: 2009-12-17, 17:31

Re: Jak uruchomić aGPS w Novatel Expedite EU870D.

Post autor: frutis »

GAYGER pisze:Nie ma sprawy, poczekam.
Ważne że mi ten modem działa.
To naprawde cholernie dobry sprzęt.
Sprawdź: AT$NWGPS?

Jeśli masz 0 ustaw AT$NWGPS=1
GAYGER
Użytkownik forum
Posty: 37
Rejestracja: 2009-11-11, 18:20
Lokalizacja: Kraków

Re: Jak uruchomić aGPS w Novatel Expedite EU870D.

Post autor: GAYGER »

Witam...

Sprawdziłem, było na 0, ustawiłem na 1 ale nic to nie zmieniło, port sie nie pojawił w systemie i nie doinstalował. Przywróciłem początkowe ustawienie.
Byćmoże trzeba coś jeszcze.

Pozdrawiam.

Marcin.
frutis
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 312
Rejestracja: 2009-12-17, 17:31

Re: Jak uruchomić aGPS w Novatel Expedite EU870D.

Post autor: frutis »

GAYGER pisze:Witam...

Sprawdziłem, było na 0, ustawiłem na 1 ale nic to nie zmieniło, port sie nie pojawił w systemie i nie doinstalował. Przywróciłem początkowe ustawienie.
Byćmoże trzeba coś jeszcze.

Pozdrawiam.

Marcin.
Po zmianie ustawień musisz wyłączyć/włączyć modem lub zrestartować komputer.
GAYGER
Użytkownik forum
Posty: 37
Rejestracja: 2009-11-11, 18:20
Lokalizacja: Kraków

Re: Jak uruchomić aGPS w Novatel Expedite EU870D.

Post autor: GAYGER »

Co z moją instalką programu dell'owego do 5520?
Udało się to rozpakować?

[ Dodano: 2010-01-30, 17:05 ]
Witam!

Co z rozpakowaną istalką oprogramowania Dell'owego do tego modemu?
Pozdrawiam.

Marcin.

[ Dodano: 2010-01-30, 17:06 ]
Zresetowałem kompa, nawet baterie wyjołem, nic to nie dało.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Jak uruchomić aGPS w Novatel Expedite EU870D.

Post autor: wojteks »

GAYGER pisze:Udało się to rozpakować?
Tak, udało się rozpakować. Niestety nawet na innym Dellu niż te z opisu (mam teraz E4300) nie da się zainstalować. A już byłem gotów przekładać modem z D430 do E4300.

Może jak coś się podziała to sie da ale kupię dell 5530 albo 5540 do nowego a stary zostanie w d430
Ostatnio zmieniony 2010-01-31, 19:47 przez wojteks, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie pomagam na PW!
frutis
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 312
Rejestracja: 2009-12-17, 17:31

Re: Jak uruchomić aGPS w Novatel Expedite EU870D.

Post autor: frutis »

GAYGER pisze: [ Dodano: 2010-01-30, 17:06 ]
Zresetowałem kompa, nawet baterie wyjołem, nic to nie dało.
Na modemie MC990D działa bez problemu.
MobiLink3 z obsługą GPS można pobrać z tego adresu.
GAYGER
Użytkownik forum
Posty: 37
Rejestracja: 2009-11-11, 18:20
Lokalizacja: Kraków

Komenda AT zadziałała.

Post autor: GAYGER »

Witam!

Jednak kolega miał rację. Komenda at AT$NWGPS=1 zadziałała. Port się doinstalował i mobilink go zobaczył.
Poprzednia próba zmiany tego parametru nie udała mi się ponieważ tylko zrestartowałem komputer a należało wyjąć z niego również baterie (spowodować sytuację taką, jakbym odłączył modem od zasilania).

Problem jednak nadal pozostaje nierozwiązany. GPS dalej nie działa. Nie odczytuje żadnych danych o pozycji. Z doinstalowanego portu nie są wysyłane żadne dane. Gdy podłaczę inny odbiornik GPS i połączę się terminalem do portu na którym on jest, to nawet jak jest on zasłonięty i nie widzi satelit to wysyła do portu dane GPS.
GPS w D5520 nie wysyła natomiast na swój port niczego. panuje tam total cisza.
Może ktoś z was wie dlaczego tak jest?

Pozdrawiam.
Marcin.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Jak uruchomić aGPS w Novatel Expedite EU870D.

Post autor: ja.michal »

GAYGER, spróbuj wyjść na dwór na jakiś otwarty teren i poczekać do 5min co się będzie działo.
GAYGER
Użytkownik forum
Posty: 37
Rejestracja: 2009-11-11, 18:20
Lokalizacja: Kraków

Re: Jak uruchomić aGPS w Novatel Expedite EU870D.

Post autor: GAYGER »

Witam!

Sprawdzałem na otwarrtej przestrzeni. nic się nie zmienia.

Inny odbiornik nawet jak jest z budynku wysyła do portu dane w takiej postaci:

$GPRMC,000018.998,V,0000.0000,N,00000.0000,E,0.00,,210304,,*0F
$GPGGA,000019.998,0000.0000,N,00000.0000,E,0,00,50.0,0.0,M,0.0,M,0.0,0000*76
$GPGSA,A,1,,,,,,,,,,,,,50.0,50.0,50.0*05
$GPRMC,000019.998,V,0000.0000,N,00000.0000,E,0.00,,210304,,*0E
$GPGGA,000020.998,0000.0000,N,00000.0000,E,0,00,50.0,0.0,M,0.0,M,0.0,0000*7C
$GPGSA,A,1,,,,,,,,,,,,,50.0,50.0,50.0*05

Natomiast na porcie GPS modemu nie dzieje się absolutnie nic. Nie pojawiają się żadne dane bez względu czy jestem w środku czy na zewnątrz budynku.

Pozdrawiam.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Jak uruchomić aGPS w Novatel Expedite EU870D.

Post autor: ja.michal »

Może jakaś komenda dodatkowa potrzeba jeszcze teraz?
Np. w modułach Sierra jest kupa komend do GPS.

A jeszcze takie paradoksalne pytanie. Antena jest podłączona do AUX?
GAYGER
Użytkownik forum
Posty: 37
Rejestracja: 2009-11-11, 18:20
Lokalizacja: Kraków

Re: Jak uruchomić aGPS w Novatel Expedite EU870D.

Post autor: GAYGER »

Antena podłączona jest do M.
Ale modem tak działa poprawnie.
Podłaćzałem do A inną antene, ale to nic nie zmieniało, danych na porcie jak nie było tak nie ma.
A czy antena modemu ma być podłączona do A czy do M? Bo w moim modemie oryginalnie jest jedna antena i jest ona podłączona do M.
Czym sie rózni wejście A od M?

[ Dodano: 2010-02-01, 14:49 ]
Przełączyłem antene do A i modem przetał odnajdować sieć.
Więc chyba musi być podłączona do M.
frutis
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 312
Rejestracja: 2009-12-17, 17:31

Re: Jak uruchomić aGPS w Novatel Expedite EU870D.

Post autor: frutis »

Antena GPS powinna być podpięta do złącza oznaczonego jako 'A' (AUX), złącze 'M' (MAIN) jest przeznaczone dla odbioru sygnału 3G.

Włączenie portu GPS w modemie to nie wszystko. GPS musi być ręcznie uruchomiony. Można to zrobić otwierając opcje 'GPS' w MobiLink3. Ale GPS działa tylko do momentu ustalenia pozycji (jest też timeout jeśli mu się to nie uda) po czym zostaje wyłączony. Niestety ale nie znam komendy AT którą można by uruchomić GPS.

W katalogu gdzie mamy zainstalowanego MobiLinka3 znajduje się biblioteka NvtlGps.dll odpowiedzialna za komunikację z modemem. Możemy poprzez nią wywoływać takie funkcje jak: AutoStart, ClearSatelliteData, ConfigureLogging, GetSupportedModes, IsGpsSupported, Start, Stop i jeszcze kilka innych...

Znalazłem też stronę z SDK do modemów Novatela: Menaged NovaCore SDK. Może ktoś się postara i napiszę aplikację do zarządzania GPS w modemach...

frutis
GAYGER
Użytkownik forum
Posty: 37
Rejestracja: 2009-11-11, 18:20
Lokalizacja: Kraków

Re: Jak uruchomić aGPS w Novatel Expedite EU870D.

Post autor: GAYGER »

Witam.
No to faktycznie do gniazda Aux nie jest podłaczona zadna antena. przypinałem tam antene która pochodzi z jakiegoś della i słuzy do 3G, ale to nic nie zmieniło.

Gdy uruchamiam GPS to najpierw właczam GPS w MobiLinku 3 a potem wchodze na port na którym on jest, niestety nie sa tam transmitowane żadne dane. Tak jak pisałem w innych odbiornikach dane GPS na porcie pojawiają się odrazu po ich włączeniu nawet gdy odbiornik nie znajduje satelit. W przypadku modemu o ktorym mowimy nie dzieje się nic (na porcie jest cisza).
Myślę że fakt braku anteny nie ma tu nic do rzeczy. Bo gdyby to był problem to prawdopodobnie GPS modemu nie znajdowałby pozycji ale dane do portu byłyby generowane.

Pozdrawiam.
Marcin.
GAYGER
Użytkownik forum
Posty: 37
Rejestracja: 2009-11-11, 18:20
Lokalizacja: Kraków

Re: Jak uruchomić aGPS w Novatel Expedite EU870D.

Post autor: GAYGER »

Ma ktoś jakieś pomysły jak to zmusić do współpracy?

[ Komentarz dodany przez: wojteks: 2010-02-05, 15:06 ]
<font color=orange>Poprawa pisowni.</font>

[ Dodano: 2010-02-05, 23:11 ]
Wojtku....
Ja jestem dyslektykiem...
Pisze jak pisze... nie dodawaj mi proszę wiecej tego komentarza.
Pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony 2010-02-05, 15:06 przez GAYGER, łącznie zmieniany 1 raz.
frutis
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 312
Rejestracja: 2009-12-17, 17:31

Re: Jak uruchomić aGPS w Novatel Expedite EU870D.

Post autor: frutis »

GAYGER pisze:Ma ktoś jakieś pomysły jak to zmusić do współpracy?
Ostatnie rozwiązanie jakie przychodzi mi do głowy to instalacja MobiLink2 i próba odpalenia odpalenia GPS w trybie MS-Based za pomocą GPSModule (aplikacja pochodzi z Sprint PCS Connection Manager) dołączonego w załączniku.
Awatar użytkownika
canidy
Stary wyga bezprzewodowy
Posty: 682
Rejestracja: 2005-12-30, 20:01
Lokalizacja: Warszawa/Mińsk Maz.

Re: Jak uruchomić aGPS w Novatel Expedite EU870D.

Post autor: canidy »

Miałem gdzieś manual od tej konfiguracji, ale może TO wystarczy? :)
GAYGER
Użytkownik forum
Posty: 37
Rejestracja: 2009-11-11, 18:20
Lokalizacja: Kraków

Re: Jak uruchomić aGPS w Novatel Expedite EU870D.

Post autor: GAYGER »

Witam.

Niestety MobiLink 2x nie widzi mojego modemu wcale...
Przypominam że mówimy o modemie DELL 5520 czyli DELL'owej wersji EU870D.
Aby ten modem w_ogóle był widziany przez MobiLink 3 musiałem mu podłożyc sterowniki DELL bo sterowniki z MobiLinka go nie widziały.

Tak czy inaczej, wydaje mi się że... To nie kwestia MobiLinka... Tylko kwestia tego że dane GPS nie są przesyłane na port COM.
Oczywiście problem ten sprawdzalem na dwóch niezależnych i z goła innych laptopach.
Antene podłaczałem zarówno do wotu A jak i M lub uzywałem systemu dwuantenowego.

Prawdopodobnie potrzebna jest jakaś komenda heyes którą wybiera się standard danych GPS.
Drugia gorsza teoria to to że ta wersja modemu jest okrojona i nie ma odbiornika GPS na płycie, w co szczerze wątpię.


Pozdrawia.
Marcin.

[ Komentarz dodany przez: grzechu: 2010-02-07, 00:45 ]
Poprawa ortografii.

[ Dodano: 2010-02-07, 01:28 ]
Grzechu warty grzechu!

Zanim dodasz komentarz, przeczytaj najpierw cały post i zwróć uwagę na to co w sprawie błędów ort. napisałem do WojekS.
Ciągłe nagadywanie kogoś o poprawę błędów można poczytywać jako dyskryminację dyslektyków. A przecież...

Dyslektyk też stworzenie boże
Że inaczej pisać nie może
I że czasem byka utnie
Nie karć że go tak okrutnie...

Pozdrawiam.

[ Komentarz dodany przez: grzechu: 2010-02-07, 01:52 ]
Kolejna poprawa ortografii.

[ Komentarz dodany przez: wojteks: 2010-02-08, 14:27 ]
Dyskusja o dysleksji wydzielona tu:
http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?t=22437
Ostatnio zmieniony 2010-02-07, 01:52 przez GAYGER, łącznie zmieniany 2 razy.
ODPOWIEDZ