Prawidłowe ustawienie anteny

Informacje na temat podłączania i doboru anten GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA), lokalizacji nadajników, zasięgów, wymuszania EDGE/3G, funkcjonowania sieci i awarii BTS-ów.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
mati066
Stały użytkownik forum
Posty: 70
Rejestracja: 2011-12-13, 15:34
Lokalizacja: PruszynPieńki

Prawidłowe ustawienie anteny

Post autor: mati066 »

Witam kupiłem sobie antenę paraboliczną z tej aukcji i mam pytanie jak ją prawidłowo ustawić , pod jakim kątem itp? Czy to że na razie jest umieszczona na poziomie drzew znajdujących się obok mojego domu ma duży wpływ na zasięg, jeśli tak to czy wyniesienie jej ponad drzewa by znacznie go poprawiło?

Do bts'a mam ok. 10km modem - huawei e353u-2
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Prawidłowe ustawienie anteny

Post autor: key »

mati066 pisze:Do bts'a mam ok. 10km modem - huawei e353u-2
Odeslij ten schmelc spowrotem i kup panel jakiejs sprawdzonej firmy.
mati066 pisze:Czy to że na razie jest umieszczona na poziomie drzew znajdujących się obok mojego domu ma duży wpływ na zasięg
Bardzo duzy -> http://pl.wikipedia.org/wiki/Strefa_Fresnela
Nie pomagam na PW.
mati066
Stały użytkownik forum
Posty: 70
Rejestracja: 2011-12-13, 15:34
Lokalizacja: PruszynPieńki

Re: Prawidłowe ustawienie anteny

Post autor: mati066 »

Dla czego szmelc?? Jaka antena to nie szmelc? panelowa? jak kupiłem antenę panelową którą mi polecono na tym forum to sprawowała się gorzej niż antena która jest przystosowana do łączenia z gsm a nie 3g ,a poza tym nie wiem czy podziałała z 3 miesiące.
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Prawidłowe ustawienie anteny

Post autor: key »

mati066 pisze:Dla czego szmelc?
Dla tego, ze dla kazdego pasma oraz formy wiazki sa bardzie i mniej optymalne anteny. Parabole sa projektowane dla duzych odleglosci (rownolegla wiazka) i duzych czestotliwosci. Dla zakresu w ktorym chcesz to uzywac nie nadaje sie.
mati066 pisze:jak kupiłem antenę panelową którą mi
A konkretnie? Antena, pasmo?
mati066 pisze:to sprawowała się gorzej niż antena która jest przystosowana do łączenia z gsm a nie 3g
Nie ma anten do GSM czy 3G. Sa anteny na dane pasmo.
Pozatym: jak masz drzewa w LOS, to nie dziw sie ze nie dziala.
mati066 pisze: poza tym nie wiem czy podziałała z 3 miesiące.
Magiczne slowo - gwarancja.
Nie pomagam na PW.
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: Prawidłowe ustawienie anteny

Post autor: krystianb »

mati066 pisze:,a poza tym nie wiem czy podziałała z 3 miesiące.
A czasem nie przestała "działać" na wiosnę?
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
mati066
Stały użytkownik forum
Posty: 70
Rejestracja: 2011-12-13, 15:34
Lokalizacja: PruszynPieńki

Re: Prawidłowe ustawienie anteny

Post autor: mati066 »

Nie znam się zupełnie na antenach ,więc moje pytania mogą wydawać się głupie (nie każdy musi się na wszystkim znać) ale prawda jest taka że przed zakupem panelowej anteny konkretnie się wypytałem czy będzie działać ona w moich warunkach ,dostałem odpowiedź że będzie działać i że jest w sam raz , okazało się że nie potrzebnie się posłuchałem antena raz działała raz nie , w końcu się popsuła i tym razem bez żadnych porad kupiłem antenę paraboliczną która działa w porównaniu do tamtej znakomicie i nie pisz mi że to szmelc bo u mnie dobrze ona się sprawuje . W moim pierwotnym pytaniu chodziło mi o to w skrócie: jak osiągnąć maksymalne osiągi tej anteny. Nie napisałem nawet słowa że ona nie działa, więc bardzo bym prosił o odpowiedź w jaki sposób ją ustawić aby w pełni ją wykorzystać.

Tak to było na wiosnę, po tym jak przestała działać podłączyłem antenę którą kupiłem jeszcze wcześniej do modemu gsm i wszystko było ok . Przed zakupem anteny parabolicznej jeszcze raz podłączyłem antenę panelową ( w celu sprawdzenia czy się jakoś cudowanie nie naprawiła) dalej było to samo. A skąd te pytanie czy to było na wiosnę?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Prawidłowe ustawienie anteny

Post autor: matek451 »

Napisz z jaką siecią chcesz się łączyć. Twoja lokalizacja oddalona jest o około 6-7 km od Siedlec(BTs-y wszystkich operatorów) więc po co kupiłeś ten wynalazek. W zależności od częstotliwości BTS-a , z którym się łączysz w danej sieci wystarczyło kupić dobry panel na 2100MHz lub YAGI 900MHz , umieścić dostatecznie wysoko( ostatnio popełniłem ten sam błąd ze strefą Fresnela :facepalm: ) nakierować w wybrany BTS i powinno śmigać. W twojej lokalizacji najlepszy zasięg ma Plus/CP gorzej z pozostałymi sieciami.
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: Prawidłowe ustawienie anteny

Post autor: krystianb »

mati066 pisze:Tak to było na wiosnę, po tym jak przestała działać podłączyłem antenę którą kupiłem jeszcze wcześniej do modemu gsm i wszystko było ok . Przed zakupem anteny parabolicznej jeszcze raz podłączyłem antenę panelową ( w celu sprawdzenia czy się jakoś cudowanie nie naprawiła) dalej było to samo. A skąd te pytanie czy to było na wiosnę?
Bo na wiosnę drzewa zmieniają tłumienie sygnałów radiowych, ale skoro na starej działa, to kabel bądź antena zamokły, trafił Ci się nieszczelny egzemplarz, gwarancja, chyba że zrobiłeś dziurę w kablu lub go złamałeś.
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
mati066
Stały użytkownik forum
Posty: 70
Rejestracja: 2011-12-13, 15:34
Lokalizacja: PruszynPieńki

Re: Prawidłowe ustawienie anteny

Post autor: mati066 »

Bardzo możliwe że był to wadliwy egzemplarz ,a co do tych drzew to tamta antena panelowa jak i ta druga od "gsm" były umieszczone nad wysokością drzew ,parabolicznej jeszcze nie umieściłem na odpowiedniej wysokości.

Dla czego takie anteny powinno się montować w odległości większej niż 10 km od nadajnika czy jeśli jest zamontowana bliżej to czy ma to jakiś wpływ? u mnie ona działa bardzo dobrze.
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Prawidłowe ustawienie anteny

Post autor: key »

mati066 pisze:Dla czego takie anteny powinno się montować w odległości większej niż 10 km od nadajnika
Marketingowa bzdura. Kazda antena jest geometrycznie sprzezona z dlugoscia fali. Parabola jak na zalaczniku nie nadaje sie do GSM/UMTS.
Nie pomagam na PW.
mati066
Stały użytkownik forum
Posty: 70
Rejestracja: 2011-12-13, 15:34
Lokalizacja: PruszynPieńki

Re: Prawidłowe ustawienie anteny

Post autor: mati066 »

key pisze:
mati066 pisze:Dla czego takie anteny powinno się montować w odległości większej niż 10 km od nadajnika
Marketingowa bzdura. Kazda antena jest geometrycznie sprzezona z dlugoscia fali. Parabola jak na zalaczniku nie nadaje sie do GSM/UMTS.
A według mnie to też jest bzdura ponieważ paraboliczna bardzo dobrze mi działa, z chęcią bym wypróbował jakąś panelową, tamta którą wcześniej miałem była pewnie wadliwa więc nie będę już do niej porównywał paraboli.
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Prawidłowe ustawienie anteny

Post autor: key »

mati066 pisze:A według mnie to też jest bzdura ponieważ paraboliczna bardzo dobrze mi działa,
Alkohol metylowy tez dobrze dziala, co nie znaczy ze nalezy go pic.

Powiedz mi, ile anten zaprojektowales w swoim zyciu? Jesli zadnej, to uwierz ludziom ktorzy to robili, a nie tym ktorzy to sprzedaja.
Ostatnio zmieniony 2013-06-19, 12:08 przez key, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie pomagam na PW.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Prawidłowe ustawienie anteny

Post autor: matek451 »

Aby stwierdzić czy ta antena dobrze działa powinieneś podać parametry zasięgu i połączeń z anteną i bez oczywiście pomiar bez anteny dokonany w pobliżu miejsca umocowania anteny. Wówczas zobaczysz jaki jest faktyczny jej zysk. Inaczej podajesz tylko swoje subiektywne odczucia. Podaj w jakiej sieci i na jakiej częstotliwości się łączysz. Z mapy BTS sprawdzimy , z którym BTS-em masz łączność. Wykorzystaj w tym celu TNI. Tylko takie dane pozwolą na wydanie obiektywnej opinii o antenie.
ODPOWIEDZ