huawei e173 e122 i e353

Kwestie techniczne, konfiguracja i rozwiązywanie problemów z modemami GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA).

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
marcinek243
Stały użytkownik forum
Posty: 60
Rejestracja: 2012-07-18, 12:26
Lokalizacja: ja jestem?

huawei e173 e122 i e353

Post autor: marcinek243 »

Witam. Wie ktoś może który z tych trzech modemów ma najniższy pobór prądu ? Posiadam wszystkie 3 i zastanawiam się na którym z nich teoretycznie tablet trzymałby baterie najdłużej :roll: .
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: huawei e173 e122 i e353

Post autor: ja.michal »

Raczej nie ma znaczenia. Czasy jak już to na poziomie minuty jeśli nie mniej.
Przy tych samych warunkach radiowych, tym samym kodowaniu, obciążeniu transmisją będą tak samo pobierać energię.
Z założenia nowsze modele powinny być bardziej energooszczędne, ale jak napisałem na początku, to wszystko w granicach błędu pomiaru.

Jeśli chcesz, aby tablet trzymał dłużej to lepiej skorzystać z WiFi w połączeniu z mobilnym Hot Spotem.
marcinek243
Stały użytkownik forum
Posty: 60
Rejestracja: 2012-07-18, 12:26
Lokalizacja: ja jestem?

Re: huawei e173 e122 i e353

Post autor: marcinek243 »

a może hspa+ jest bardziej energochłonne od gołego hspa 7,2mbit bo tym się właśnie różnią ? Zobaczę w praktyce.
Co do wi-fi to fakt. Na 3g działał 3-4h gdy na wi-fi osiągam 6-8h. Ale co z tego że 6-8h jak telefon wytrzymuje mi w trybie hotspota 3-4 godziny :dobani: .
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: huawei e173 e122 i e353

Post autor: ja.michal »

Inne kodowanie, ale jak napisałem to raczej w granicach błędu pomiarowego przy tym czasie.

U mnie 753S po 3 h chodzenia po sieci (bez dużego obciążenia routera typu godzinne wideo w HD) ma baterię na poziomie 1/3. Jak dam "gazu" i leci non stop po 20 Mb/s to szybciej router padnie z przegrzania aniżeli z braku energii, ale wtedy baterii też dużo pójdzie.
Do tych routerów Sierry/NetGeara można kupić dwukrotnie większą baterię.

Telefon niestety będzie szybko padać.

[ Dodano: 2013-08-10, 23:02 ]
To może zamiast modemu to bank energii do telefonu? Takie akumulatorki przenośne.
marcinek243
Stały użytkownik forum
Posty: 60
Rejestracja: 2012-07-18, 12:26
Lokalizacja: ja jestem?

Re: huawei e173 e122 i e353

Post autor: marcinek243 »

Bateria starcza czasem na styk ale chciałem się dowiedzieć czy coś można z tym zrobić. Dzięki za odpowiedź :papa: .
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: huawei e173 e122 i e353

Post autor: ja.michal »

Chyba tylko większa bateria. ;)
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: huawei e173 e122 i e353

Post autor: krystianb »

marcinek243 pisze:Bateria starcza czasem na styk ale chciałem się dowiedzieć czy coś można z tym zrobić.
Jeśli bym chciał max zaoszczędzić zasilanie, wyłączył bym w modemie hsupa, chyba że jest potrzebne. Raczej obstawiał bym któryś ze starszych modemów, im nowsza technologia tym potrzebna większa moc obliczeniowa. Co prawda istnieje możliwość, że nowszy SOC został lepiej zoptymalizowany, ale jest to dość wątpliwe.
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
Chris-Kr
Mistrz bezprzewodowy
Posty: 1887
Rejestracja: 2007-12-27, 19:19
Lokalizacja: Kraków

Re: huawei e173 e122 i e353

Post autor: Chris-Kr »

ja.michal pisze:Raczej nie ma znaczenia. Czasy jak już to na poziomie minuty jeśli nie mniej.
Przy tych samych warunkach radiowych, tym samym kodowaniu, obciążeniu transmisją będą tak samo pobierać energię.
Z założenia nowsze modele powinny być bardziej energooszczędne, ale jak napisałem na początku, to wszystko w granicach błędu pomiaru.
Polemizowałbym.
Owszem, przy tym samym kodowaniu, obciążeniu transmisją będą tak samo pobierać energię, ale jeśli będą warunki do połączenia HSPA+, to wtedy modem który tę technologię obsługuje, będzie miał większy pobór mocy niż modem, który obsługuje tylko HSPA.
Wydaje mi się, że za pewnik można uznać, że im szybszy modem, tym bardziej się grzeje - tak przynajmniej wynika z moich obserwacji.
A jeśli bardziej się grzeje, to musi brać większy prąd ze złącza USB.
Swego czasu na forum były dyskusje odnośnie problemów ze stabilnością routerów korzystających z mobilnych modemów USB. Dyskusja ta prowadziła do wniosku (nie wiem czy w 100% słusznego) że problemy te były spowodowane zbyt niską wydajnością prądową złącza USB w routerze i jako panaceum na te dolegliwość zalecano zastosowanie aktywnego huba USB.
Natomiast wątpliwości nie budził fakt, że te problemy występowały znacznie częściej w przypadku szybszych modemów niż wolniejszych. Przykładowo Huawei E173-u2 zazwyczaj kłopotów raczej nie sprawiał, E3131 już był nieco kłopotliwy, a 398 już powodował duże problemy.
Sądzę,że najlepszym wyjście w tej sytuacji byłoby sprawdzenie, który z posiadanych modemów najmniej podczas pracy się grzeje i tego używać.
Krzysztof
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: huawei e173 e122 i e353

Post autor: key »

krystianb pisze:Co prawda istnieje możliwość, że nowszy SOC został lepiej zoptymalizowany, ale jest to dość wątpliwe.
Szedl bym w tym kierunku - nowszy IC, mniejsze struktury, mniejszes napiecie zasilania, mniej zuzytej energi, ale - jesli DC/DC jest liniowy to nic to nie da - leaking rosnie wraz z zmniejszeniem struktur.
Chris-Kr pisze: Natomiast wątpliwości nie budził fakt, że te problemy występowały znacznie częściej w przypadku szybszych modemów niż wolniejszych.
Jeszcze jest mozliwa inna zaleznosc - szybszy -> nowszy -> taniej zrobiony -> tansze (mniej efektywne) zasilacze. N.p. zamiast dobrze poblokowanych DC/DC, kiepskie liniowki - bedzie mniej stabilne i wiecej sie grzac.
Sądzę,że najlepszym wyjście w tej sytuacji byłoby sprawdzenie, który z posiadanych modemów najmniej podczas pracy się grzeje i tego używać.


Szedl bym w tym samym kierunku - straty sa najlepiej wykrywalne przy pomocy zmian temperatury.
Nie pomagam na PW.
Awatar użytkownika
Andrzejz78
Guru bezprzewodowy
Posty: 2222
Rejestracja: 2012-02-01, 14:46
Lokalizacja: Lubelskie

Re: huawei e173 e122 i e353

Post autor: Andrzejz78 »

key pisze:szybszy -> nowszy -> taniej zrobiony -> tansze (mniej efektywne) zasilacze. N.p. zamiast dobrze poblokowanych DC/DC, kiepskie liniowki - bedzie mniej stabilne i wiecej sie grzac
Czy to ma oznaczać że "grzejnik" E398 jest lipnie wkonany?
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: huawei e173 e122 i e353

Post autor: key »

Jest to mozliwe. Musial bym spojrzec do srodka, zeby cos wiecej powiedziec.
Nie pomagam na PW.
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: huawei e173 e122 i e353

Post autor: krystianb »

key pisze:Jeszcze jest mozliwa inna zaleznosc - szybszy -> nowszy -> taniej zrobiony -> tansze (mniej efektywne) zasilacze.
Jeszcze zapomniałem o jednej rzeczy, od jakiegoś czasu już nie tylko qualcomm produkuje, scalaki do 3g. Kiedyś była plotka że e3131 jest już na chipie innego producenta (czyt: tańszego, całkiem możliwe że w grubszej technologii)
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
Awatar użytkownika
Andrzejz78
Guru bezprzewodowy
Posty: 2222
Rejestracja: 2012-02-01, 14:46
Lokalizacja: Lubelskie

Re: huawei e173 e122 i e353

Post autor: Andrzejz78 »

Pytałem tak tylko z ciekawości bo modem działa prawidłowo tylko się mocno nagrzewa Od piątku mam DC z Plusa z dość daleka więc teraz to się grzeje Metalowa wtyczka konektora dosłownie parzy w palce
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: huawei e173 e122 i e353

Post autor: key »

Andrzejz78 pisze:tylko się mocno nagrzewa
To jest mocno relatywne ;)
Andrzejz78 pisze:Metalowa wtyczka konektora dosłownie parzy w palce
Kolo 50°C - zimno ;)
Nie pomagam na PW.
ODPOWIEDZ