Huawei E3131

Kwestie techniczne, konfiguracja i rozwiązywanie problemów z modemami GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA).

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
trybun
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 351
Rejestracja: 2008-01-12, 19:07
Lokalizacja: 70 km od Poznania

Huawei E3131

Post autor: trybun »

Witam
Mam pytanie odnośnie tytułowego modemu. - Od kilku dni modem nie przechodzi w stan spoczynku, tzn. na stałe świeci się dioda w turkusowym kolorze (praca w HSPA+). Wcześniej taka dioda świeciła na turkusowo tylko w momencie gdy był jakiś transfer netu na kompie, po transferze kolor zmieniał się na granatowy... Sytuacja wygląda tak samo na karcie Aero2 jak i prepaid Plusa. Czy to jakiś "lewy" transfer, skoro dioda świeci na turkusowo po wyłączeniu kompa? Aha, modem mam podłączony do routera, ale to chyba nie ma znaczenia, bo jak podłączę go bezpośrednio do kompa, to także nie przechodzi w stan spoczynku. Wie może ktoś z Was o co tu może chodzić - jakiś nieautoryzowany transfer, błąd modemu czy coś przekaźnikiem Plusa (AERO2)?
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Huawei E3131

Post autor: YaHooo »

trybun pisze:jakiś nieautoryzowany transfer,
Sprawdzisz to jakimś programem do pomiaru transferu <a href="http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?t=6047" target="_blank">»NetMetery«</a>
trybun pisze:błąd modemu
Tu warto sprawdzić jak się zachowuje modem na innej karcie SIM, albo inny modem u Ciebie.
trybun pisze:coś przekaźnikiem Plusa (AERO2)?
W zasadzie przełączaniem się modemu z HSDPA na UMTS steruje sieć, więc to też jest możliwe.
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
Awatar użytkownika
trybun
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 351
Rejestracja: 2008-01-12, 19:07
Lokalizacja: 70 km od Poznania

Re: Huawei E3131

Post autor: trybun »

YaHooo pisze:W zasadzie przełączaniem się modemu z HSDPA na UMTS steruje sieć, więc to też jest możliwe.
Mam zainstalowany program "NetMeter", także na Linuksie jest podobny program - ,obydwa nie pokazują nieautoryzowanego transferu danych.
Karty które mam do dyspozycji to Aero2 (dwie sztuki) i iPlus. A więc ten sam dostawca.. Modemów owszem mam kilka, ale wszystkie niestety z SIMlockiem Orange.
A więc może to sprawka przekaźnika Plusa/Aero2 że modem tak się zachowuje... Jakiś inny tryb pracy, bo wcześniej nigdy nie nie zaobserwowałem takiego zjawiska. Najważniejsze pytanie - czy mimo tego że NetMeter nie pokazuje transferu, to jednak w jakiś sposób mogą znikać środki z konta Plusa? Jak na razie nie mam pojęcia ile mam na koncie, a na dodatek nie mogę sie zalogować na www.online.plus.pl
Awatar użytkownika
krystianb
Guru bezprzewodowy
Posty: 10350
Rejestracja: 2008-03-19, 17:10
Lokalizacja: wa

Re: Huawei E3131

Post autor: krystianb »

trybun pisze:Modemów owszem mam kilka, ale wszystkie niestety z SIMlockiem Orange.
Jeśli to huawei'e to żadnego problemu nie widzę :cwaniak:
Za prośbę pomocy na gg/pw gwarantuje czerwony prezent!
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Huawei E3131

Post autor: YaHooo »

trybun pisze:A więc może to sprawka przekaźnika Plusa/Aero2 że modem tak się zachowuje...
Być może. A masz możliwość sprawdzenia jak się zachowuje gdzieś indziej?
trybun pisze:Najważniejsze pytanie - czy mimo tego że NetMeter nie pokazuje transferu, to jednak w jakiś sposób mogą znikać środki z konta Plusa?
Teoretycznie to co widzi NetMeter to jest tylko to co idzie od Twojego komputera i to powinno być tożsame z tym co zlicza operator. Realnie operator zlicza co jakiś pakiet (np. 100kB), natomiast metery liczą co do bajta. Tak więc operator może lekko zawyżać transfer. Bo po zakończonym połączeniu (nawet jak przetransferowałeś 1B) to operator to zaokrągla w górę do pełnych jednostek, w tym przypadku 100kB. Ale nie sądzę aby te rozbieżności były duże. Ja tyle czasu używam i nigdy nie było rozbieżności.
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
Awatar użytkownika
trybun
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 351
Rejestracja: 2008-01-12, 19:07
Lokalizacja: 70 km od Poznania

Re: Huawei E3131

Post autor: trybun »

krystianb pisze:Jeśli to huawei'e to żadnego problemu nie widzę :cwaniak:
Niestety, nie dość że nie Huawei to jeszcze na dodatek okazuje się że żaden z nich nie obsługuje pasma UMTS 900Mhz. A tylko taka częstotliwość jest u mnie dostępna.

[ Dodano: 2013-09-07, 13:23 ]
YaHooo pisze:quote]Teoretycznie to co widzi NetMeter to jest tylko to co idzie od Twojego komputera i to powinno być tożsame z tym co zlicza operator. Realnie operator zlicza co jakiś pakiet (np. 100kB), natomiast metery liczą co do bajta. Tak więc operator może lekko zawyżać transfer. Bo po zakończonym połączeniu (nawet jak przetransferowałeś 1B) to operator to zaokrągla w górę do pełnych jednostek, w tym przypadku 100kB. Ale nie sądzę aby te rozbieżności były duże. Ja tyle czasu używam i nigdy nie było rozbieżności.
Sprawdzałem na kompie kumpla, efekt taki sam jak u mnie, ale kumpel mieszka po sąsiedzku.

Nie chodzi mi o jakieś nieautoryzowane ubytki limitu rządu 100KB, czy nawet kilkunastu MB dziennie, boję się czy mi nie zniknie połowa (albo i więcej) z miesięcznego limitu wynoszącego 4 GB.. Wygląda na to że modem jest w ciągłej pracy, i nie wiadomo czy nie ma transferu.. I mała korekta - jednak gdy modemie jest karta AERO2 to modem co jakiś czas na chwilę przełącza się w stan spoczynku, oczywiście nie chodzi tu o to co godzinne rozłączanie, ale w czasie gdy nie korzystam z netu dioda pokazuje przez minutę-dwie kolor granatowy. Natomiast karta iPlus skutkuje ciągłym kolorem pracy - turkusowym.
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Huawei E3131

Post autor: YaHooo »

trybun pisze: Sprawdzałem na kompie kumpla, efekt taki sam jak u mnie, ale kumpel mieszka po sąsiedzku.
A mi chodzi o zachowanie na innym nodeB.
Natomiast karta iPlus skutkuje ciągłym kolorem pracy - turkusowym.
No to raczej powinieneś byś spokojny. Raczej nie ma możliwości aby np. wirus próbował się łączyć z internetem tylko na 1 operatorze.
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
Awatar użytkownika
trybun
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 351
Rejestracja: 2008-01-12, 19:07
Lokalizacja: 70 km od Poznania

Re: Huawei E3131

Post autor: trybun »

YaHooo pisze:No to raczej powinieneś byś spokojny. Raczej nie ma możliwości aby np. wirus próbował się łączyć z internetem tylko na 1 operatorze.
Wygląda na to że już wszystko w porządku. Po pierwsze - wreszcie udało mi się zalogować na stronę www.online.plus.pl. i wygląda na to że nie było jakichś nieautoryzowanych transferów. Po drugie dzisiaj rano wszystko wróciło do normy - tzn. nieużywany modem już przechodzi w stan spoczynku. Pewnie coś nie tak było z siecią, jakieś roboty na przekaźniku, albo coś w tym stylu, zresztą to nie ważne, ważne że to nie jakiś wirus bądź problem z modemem. Dzięki za sugestie i zainteresowanie:)
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Huawei E3131

Post autor: YaHooo »

trybun pisze:Pewnie coś nie tak było z siecią, jakieś roboty na przekaźniku, albo coś w tym stylu, zresztą to nie ważne, ważne że to nie jakiś wirus bądź problem z modemem
Tak mi się wydawało, że to nic poważnego. Ważne że nie trwało to długo.
trybun pisze:Dzięki za sugestie i zainteresowanie:)
Nie ma za co :ok:
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
ODPOWIEDZ