zmiana typu sieci - brak neta

Kwestie techniczne, konfiguracja i rozwiązywanie problemów z modemami GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA).

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
wally80
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2013-09-16, 22:59
Lokalizacja: zza winkla

zmiana typu sieci - brak neta

Post autor: wally80 »

Witam,

problem jak w temacie, co jakiś czas zmienia mi typ sieci z hspa+ na wcdma i mimo, że teoretycznie router mówi, że łącze jest ok (przypisane adresy IP i DNS po stronie WAN, zielona ikonka netu) to neta brak - czasem kilka sekund, czasem kilka minut(aż wróci tryb hspa+). Jest to niezmiernie wkurzające. Po stronie sieci twierdzą, że u nich wszystko ok, router też był na gwarancji i serwis twierdzi, że działa poprawnie. Zasięg mam bardzo dobry (BTS kilkaset metrów ode mnie) i ogólnie transfer więcej niż zadowalający...jak działa :)
Co do konfiguracji samego routera, to próbowałem chyba wszystkich możliwych kombinacji - tryb2g&3G, tylko 3G, pasmo 2100, 900, auto i nadal tak samo. Czy da się wymusić tryb pracy przez np. modyfikację pliku conf? Może spotkał się ktoś z podobnym problemem?

Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 2013-09-17, 07:16 przez wally80, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: zmiana typu sieci - brak neta

Post autor: wojteks »

wally80 pisze:Czy da się wymusić tryb pracy przez np. modyfikację pliku conf?
Nie. Jedyna możliwośc to podtrzymywanie odpowiedniego transferu up i down aby sieć nie przełączyła modemu w WCDMA (UMTS).
Nie pomagam na PW!
wally80
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2013-09-16, 22:59
Lokalizacja: zza winkla

Re: zmiana typu sieci - brak neta

Post autor: wally80 »

wojteks pisze:Nie. Jedyna możliwośc to podtrzymywanie odpowiedniego transferu up i down aby sieć nie przełączyła modemu w WCDMA (UMTS).
Rozumiem, ale problem w tym, że limit danych i bez tego szybko topnieje. :) Jakie to wartości transferu, aby modem pracował w HSPA+?
Co do samej pracy w trybie WCDMA, to normalne, że po przełączeniu z HSPA+ przez jakiś czas internet nie działa?

[ Komentarz dodany przez: YaHooo: 2013-09-17, 18:01 ]
<a href="http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?p=59341#59341">Panie i Panowie tniemy cytaty!</a>
Ostatnio zmieniony 2013-09-17, 17:01 przez wally80, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: zmiana typu sieci - brak neta

Post autor: wojteks »

wally80 pisze:Jakie to wartości transferu, aby modem pracował w HSPA+?
Do mojego modemu wystarcza 500B up/down co 1 sekundę żeby podtrzymać HSPA. Ale to też będzie zależeć od operatora i konfiguracji jego sieci.
wally80 pisze:w trybie WCDMA, to normalne, że po przełączeniu z HSPA+ przez jakiś czas internet nie działa?
Czasami tak bywa, na forum jest wiele postów o zamieraniu połączenia przy przejściu HSPA/WCDMA. Tu bym stawiał na specyficzne połączenie modemu (nawet firmware ma znaczenie) i sieci operatora. To że modem zamiera w jednej sieci np. Plus to nie znaczy że np. u Orange będzie tak samo, może to nawet od regionu (sprzętu na BTSach) zależeć.
Nie pomagam na PW!
Awatar użytkownika
Andrzejz78
Guru bezprzewodowy
Posty: 2222
Rejestracja: 2012-02-01, 14:46
Lokalizacja: Lubelskie

Re: zmiana typu sieci - brak neta

Post autor: Andrzejz78 »

wojteks pisze:500B
Ja mam 125B
wally80 pisze:Rozumiem, ale problem w tym, że limit danych i bez tego szybko topnieje
Przy takich paczkach nie pisz o topnieniu limitu
wally80
Początkujący użytkownik forum
Posty: 4
Rejestracja: 2013-09-16, 22:59
Lokalizacja: zza winkla

Re: zmiana typu sieci - brak neta

Post autor: wally80 »

Dzięki za wyjaśnienia, już się sporo dowiedziałem. Pewnie na samym modemie nie da się wymusić transmisji dla podtrzymania HSPA? Możecie polecić jakiś sprawdzony program albo sposób? Dla wszystkiego wrzucam jeszcze wersję softu na moim modemie (t-Mobile, B683):
Wersja oprogramowania modemu:
1146.11.994.12.111
Wersja sprzętu modemu:
WL1B683M001
Nazwa urządzenia:
B683

Dziękuję i pozdrawiam
Awatar użytkownika
Andrzejz78
Guru bezprzewodowy
Posty: 2222
Rejestracja: 2012-02-01, 14:46
Lokalizacja: Lubelskie

Re: zmiana typu sieci - brak neta

Post autor: Andrzejz78 »

wally80 pisze:Możecie polecić jakiś sprawdzony program albo sposób?
Wpisz w linii poleceń np. ping -t -i 2 -l 50 -w 2000 8.8.8.8
ODPOWIEDZ