Huawei E3131 - wgrałem niesprawdzony firmware

Kwestie techniczne, konfiguracja i rozwiązywanie problemów z modemami GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA).

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Artchimo
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2013-11-12, 21:36
Lokalizacja: Wrocław

Huawei E3131 - wgrałem niesprawdzony firmware

Post autor: Artchimo »

Dzień dobry, czytam forum od dawna, ale to mój pierwszy post związany z dość nadzwyczajną sytuacją. Mianowicie chciałem zaktualizować firmware w swoim ( w zasadzie nowym) modemie i znalazłem na jakiejś rosyjskiej stronie chyba najnowszą wersję jakiegoś zagranicznego operatora, według oznaczeń powinna pasować do wersji modemu którą posiadam.

Niestety po wgraniu softu modem już nie jest wykrywany przez system, po podłączeniu nie pojawia się nawet dysk z oprogramowaniem, modem miga tylko na zielono, nie ma żadnych portów którymi mógłbym nawiązać z nim komunikację. Sprawdzałem także na innych komputerach, sprawdzałem Mobile Doktorem i lipa.
Wiem, że to był mój błąd, ale wgrywałem już różne firmware do wielu urządzeń, w tym modemów i nigdy nie było problemów i straciłem trochę ostrożność.

Co o tym sądzicie - są jakieś szanse na uratowanie go ?
Czy opłaca się odesłać do serwisu na gwarancję (czy w takiej sytuacji wykryją ingerencję w soft) ? Ew. czy w ogóle takie coś da się naprawić odpłatnie i jakie to są koszty.

Z góry dziękuje za jakiekolwiek porady, Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Andrzejz78
Guru bezprzewodowy
Posty: 2222
Rejestracja: 2012-02-01, 14:46
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Huawei E3131 - wgrałem niesprawdzony firmware

Post autor: Andrzejz78 »

Spróbuj ponownie zainstalować sterowniki Jeśli to nie pomoże to wgraj sprawdzone FW
Artchimo
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2013-11-12, 21:36
Lokalizacja: Wrocław

Re: Huawei E3131 - wgrałem niesprawdzony firmware

Post autor: Artchimo »

Andrzejz78 pisze:Spróbuj ponownie zainstalować sterowniki Jeśli to nie pomoże to wgraj sprawdzone FW
A znasz jakiś sposób na ponowne wgranie firmware do modemu, który nie udostępnia portu komunikacyjnego ? Standardowa procedura nie wchodzi w grę, bo oprogramowanie uaktualniające nie wykrywa urządzenia.

Instalacja sterowników niczego nie zmienia, wierz mi, że nie zawracałbym tu nikomu głowy nie sprawdzając tego, męczyłem ten modem przez cały dzień.
Awatar użytkownika
Jo_gurt
Guru bezprzewodowy
Posty: 16330
Rejestracja: 2007-11-16, 21:49
Lokalizacja: Lublin

Re: Huawei E3131 - wgrałem niesprawdzony firmware

Post autor: Jo_gurt »

A cokolwiek się instaluje? W sensie jakiekolwiek urządzenie.
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Huawei E3131 - wgrałem niesprawdzony firmware

Post autor: key »

Zrob scan portow USB i sprawdz czy cokolwiek jest wykrywane. Od tego zalezy co robic dalej.
Nie pomagam na PW.
Artchimo
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2013-11-12, 21:36
Lokalizacja: Wrocław

Re: Huawei E3131 - wgrałem niesprawdzony firmware

Post autor: Artchimo »

Instaluje się tylko czytnik kart i wirtualny CD, ale jest zupełnie pusty. Nic poza tym, nie ma żadnej karty sieciowej, żadnego dodatkowego portu komunikacyjnego, żadnego dodatkowego urządzenia menedżer urządzeń nie wykrywa, nawet po zaznaczeniu "pokaż ukryte"
Gdyby pojawiło się cokolwiek, co pozwalałoby na komunikację, to zapewne wystarczyła by reinstalacja sterowników, przerabiałem to już kiedyś z innym modemem, ale tu ewidentnie coś poszło nie tak, bo przecież wgranie firmware nie powinno usunąć dashboardu, a jest zupełnie pusty, sprawdzane na innych, nieskażonych Huaweiowym softem komputerach.
Próbowałem też z programem Huawei Flasher, ale on też bez portu cudów chyba nie zdziała, bo żadne próby nie pomagają.
Awatar użytkownika
lesiolo
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 351
Rejestracja: 2010-09-28, 19:56
Lokalizacja: Warszawa

Re: Huawei E3131 - wgrałem niesprawdzony firmware

Post autor: lesiolo »

Artchimo pisze:znalazłem na jakiejś rosyjskiej stronie chyba najnowszą wersję jakiegoś zagranicznego operatora
Co dokładnie wgrałeś w ten modem tzn. podaj nazwę pliku.
Tylko wiedząc co wgrałes mogę coś doradzać tak tylko gdybamy
Artchimo
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2013-11-12, 21:36
Lokalizacja: Wrocław

Re: Huawei E3131 - wgrałem niesprawdzony firmware

Post autor: Artchimo »

lesiolo pisze: Co dokładnie wgrałeś w ten modem tzn. podaj nazwę pliku.
http://3ginfo.ru/downloads712.html
Awatar użytkownika
lesiolo
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 351
Rejestracja: 2010-09-28, 19:56
Lokalizacja: Warszawa

Re: Huawei E3131 - wgrałem niesprawdzony firmware

Post autor: lesiolo »

Jezeli program wgrał sie do końca bez problemu, a antywirus nie zablokował procesu wgrywania (powinno się go wyłączać podczas wgrywania)
to odinstaluj wszystkie sterowniki i zainstaluj tylko nowe sterowniki bo te co masz nie potrafią przełączyć modemu w odpowiedni tryb pracy.
Artchimo
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2013-11-12, 21:36
Lokalizacja: Wrocław

Re: Huawei E3131 - wgrałem niesprawdzony firmware

Post autor: Artchimo »

Robiłem to już wielokrotnie, próbowałem z samymi sterownikami, z Mobile Partnerem itp.
Wszystko w najnowszej wersji ze se strony Huawei http://huaweidevice.pl/technical/
Miałem nawet jakiegoś Mobile Partnera w wersji "Cloud" który wyglądał jak choinka przypominająca oryginalne Gadu Gadu, ale tez nie odczarował modemu. W żadnym przypadku modem nie był wykrywany. Dla pewności przed chwilą jeszcze raz przeinstalowałem, zrestartowałem, ale efekt taki sam.
Awatar użytkownika
lesiolo
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 351
Rejestracja: 2010-09-28, 19:56
Lokalizacja: Warszawa

Re: Huawei E3131 - wgrałem niesprawdzony firmware

Post autor: lesiolo »

Artchimo pisze:Dla pewności przed chwilą jeszcze raz przeinstalowałem, zrestartowałem
Modem jest w trybie CD/SD i tylko odpowiedni dashboard przestawi go w tryb modemu
szukaj oprogramowania dostarczonego z modemem do sieci Telenor bo najprawdopodobniej tylko to oprogramowanie przełączy modem
możesz spróbować zainstalować oprogramowanie orange tylko najpierw musisz sobie je wydobyc z tego instalatora sam obraz iso
(orange dostarcza do klienta modem w takim właśnie trybie )
i baw się z modemem na WinXP a nie na Win7x64
Artchimo
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2013-11-12, 21:36
Lokalizacja: Wrocław

Re: Huawei E3131 - wgrałem niesprawdzony firmware

Post autor: Artchimo »

Ok, skoro jest szansa, to będę próbował.
A jeśli nic nie wskóram - warto wysłać do serwisu, czy dać sobie spokój ? Wiem, że niektóre routery nawet nie są sprawdzane w serwisach, tylko wymieniają je na inne, wie ktoś może jak to jest z modemami ?
wibi
Stały użytkownik forum
Posty: 96
Rejestracja: 2009-01-07, 01:27
Lokalizacja: Ślask,Będzin

Re: Huawei E3131 - wgrałem niesprawdzony firmware

Post autor: wibi »

Nie jestem pewien ale modem jest chyba na procesorze Qualcom. Jeśli tak to możesz wejść do "środka" modemu programem QPST którejś wersji i podmienić plik .iso. Możesz również (jeśli ktoś ci udostępni z tego modemu) podmienić Backup NVRAM modemu i wtedy powinien wgrać się soft odpowiadający backupowi.Procedura powinna wyglądać tak: ściągasz soft w postaci pliku .exe, rozpakowujesz go programem "uniekstraktor" (żeby wydzielić plik .iso czyli sterowniki i managera połączeń), instalujesz na kompie program .iso usuwając wszystkie,wcześniejsze wersje sterowników do modemów,podłączasz modem, cos powinno wykryć.Jeśli masz od kogoś plik backupu wgrywasz go do modemu programem QPST (jak podałem wyżej) i przy okazji podmieniasz plik .iso.wyłączasz modem i ponownie włączasz,wgrywasz soft ze strony "lesiolo" i powinno działać.Oczywiście piszę to nie mając tego modemu ale to raczej sprawdzona droga dla modemów z Qualcomem
Awatar użytkownika
Andrzejz78
Guru bezprzewodowy
Posty: 2222
Rejestracja: 2012-02-01, 14:46
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Huawei E3131 - wgrałem niesprawdzony firmware

Post autor: Andrzejz78 »

wibi pisze:modem jest chyba na procesorze Qualcom. Jeśli tak to możesz wejść do "środka" modemu programem QPST
Modem jest na Qualcomie ale bez portów QPST nie ruszy
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Huawei E3131 - wgrałem niesprawdzony firmware

Post autor: key »

Artchimo pisze:Instaluje się tylko czytnik kart i wirtualny CD, ale jest zupełnie pusty.
Prawy przycisk na CD, "eject" - powinno doczytac porty COM.
Nie pomagam na PW.
ODPOWIEDZ