Huawei E3272 - kilka pytań

Kwestie techniczne, konfiguracja i rozwiązywanie problemów z modemami GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA).

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Patricko
Użytkownik forum
Posty: 36
Rejestracja: 2012-08-27, 10:37
Lokalizacja: Akina

Huawei E3272 - kilka pytań

Post autor: Patricko »

Witam.

Jestem na etapie kupna modemu LTE i póki co najlepiej ze wszystkich wypada chyba Huawei E3272.
Zastanawia mnie tylko jedna rzecz, bo na allegro ten model kosztuje koło 200 zł.
Jest to model z Cyfrowego Polsatu/Plusa (ten czarny), z obsługą HiLink, itd.
Ale są również te same modele za ponad 300 zł i są cała białe (domyślam się, że niebrandowane po prostu).

Na czym polega różnica? Te modemy z Plusa się czymkolwiek różnią od tych pozostałych?
Na moje oko nie ma różnicy, ale po prostu mnie to zastanawia.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Huawei E3272 - kilka pytań

Post autor: ja.michal »

HiLink po wpięciu do komputera są widziane jako karta sieciowa i zarządzasz modemem z poziomu przeglądarki. Nie instaluje się oprogramowanie do modemu. Taki router bez wifi z okrojonym softem do podłączenia do USB. Bardziej przyjazne użytkownikowi, ale problematyczne jak chce się podłączyć go routera.
Jeśli brak informacji o HiLink to pewnie zwykły modem USB czyli musisz instalować aplikację do zarządzania modemem.
Jak wygląda wydajność prądowa w jednym i drugim przypadku tego już niestety nie wiem, ale zapewne jest to wszystko podobne.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Huawei E3272 - kilka pytań

Post autor: matek451 »

Na jakiej podstawie sądzisz, że E-3272 jest najlepszy? to odpowiednik E-3276 tylko na chipsecie Hi Silicon. Jeśli chcesz kupić to bierz tańszy i pewny modem z Plusa/CP. Nie widzę potrzeby dopłacania.
Awatar użytkownika
Patricko
Użytkownik forum
Posty: 36
Rejestracja: 2012-08-27, 10:37
Lokalizacja: Akina

Re: Huawei E3272 - kilka pytań

Post autor: Patricko »

Na allegro pojawił się Huawei E3272, ale chyba z jakiejś ukraińskiej albo ruskiej sieci.
Zastanawia mnie czym się różni i dlaczego taki tani? Bo raczej nie przez sam napis w innym języku...
Poza tym sieć wygląda praktycznie jak nasz Play, ale może to tylko przypadek.

Ktoś miał z tym cudem styczność?
http://allegro.pl/modem-usb-huawei-e327 ... 57271.html
dexter18

Re: Huawei E3272 - kilka pytań

Post autor: dexter18 »

Patricko, modem obsługuje LTE 800 / 2600, brakuje mu naszego 1800 MHz. Lepiej kupić coś z naszej dystrybucji.

[ Dodano: 2014-03-03, 10:54 ]
Były już na forum gadka o E3726 z Megafon, i ciekawe jak to się ma po zmianie firmware czy będzie działać 1800.
Ostatnio zmieniony 2014-03-03, 10:59 przez dexter18, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
lesiolo
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 351
Rejestracja: 2010-09-28, 19:56
Lokalizacja: Warszawa

Re: Huawei E3272 - kilka pytań

Post autor: lesiolo »

dexter18 pisze:ekawe jak to się ma po zmianie firmware czy będzie działać 1800.
Zmiana firmware nic nie da modemy mają inny hardware ( inne bebechy w środku )
Awatar użytkownika
Patricko
Użytkownik forum
Posty: 36
Rejestracja: 2012-08-27, 10:37
Lokalizacja: Akina

Re: Huawei E3272 - kilka pytań

Post autor: Patricko »

Rzeczywiście, te częstotliwości mi nie pasowały.
Modemy z Play już się pojawiają powoli, ale 300zł za modem to nie dam, 200zł to już za dużo wg mnie.
Jeszcze trochę poczekam, bo nie pali mi się, a może ktoś wrzuci jakąś ciekawą ofertę do tego czasu.
Awatar użytkownika
Andrzejz78
Guru bezprzewodowy
Posty: 2222
Rejestracja: 2012-02-01, 14:46
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Huawei E3272 - kilka pytań

Post autor: Andrzejz78 »

To ten sam sprzedawca co kiedyś wciskał E3726 z Megafon jak obsługujący polskie pasma LTE Trzeba czytać zawsze dokładnie opis aukcji jak i komentarze

[ Dodano: 2014-03-03, 11:48 ]
Patricko, jeśli chcesz modem LTE to kup jakiś używany E398 Myślę że w granicach 100zł się wyrobisz
tpawel
Specjalista bezprzewodowy-junior
Posty: 154
Rejestracja: 2014-02-05, 12:44
Lokalizacja: NASIELSK

Re: Huawei E3272 - kilka pytań

Post autor: tpawel »

[ Dodano: 2014-03-03, 11:48 ]
Patricko, jeśli chcesz modem LTE to kup jakiś używany E398 Myślę że w granicach 100zł się wyrobisz[/quote]

niestety trzeba ok 150 szykować, szukałem miesiąc i skapitulowałem :)
ZTE MF 283+
E3372s-153 Hilink+WR1043ND Gargoyle
Orange FreeNet 10GB+ORANGE LTE DOMOWY
PLUS INTERNET 15GB
Awatar użytkownika
Andrzejz78
Guru bezprzewodowy
Posty: 2222
Rejestracja: 2012-02-01, 14:46
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Huawei E3272 - kilka pytań

Post autor: Andrzejz78 »

tpawel pisze:szukałem miesiąc i skapitulowałem
Szukaj a na pewno trafisz na okazję

Ja E398 kupiłem nowy za 120zł na all.... bo gości robił porządki w firmie i chciał szybko sprzedać
E3276 kupiłem za 80zł bo ktoś tam miał problemy z kartą sim U mnie działa bez problemu
Czasami można trafić okazje choć wiąże się to zawsze z jakimś ryzykiem
Awatar użytkownika
Patricko
Użytkownik forum
Posty: 36
Rejestracja: 2012-08-27, 10:37
Lokalizacja: Akina

Re: Huawei E3272 - kilka pytań

Post autor: Patricko »

Jak to jest z tą współpracą pomiędzy MR3420 v2, a E3272?
Czytam różne opinie, że np. tylko na Gargoyle, a na elektrodzie znowu piszą, że działa im bez problemu na ostatniej becie firmware'u (która nomen omen jest sprzed roku, ale wprowadza wsparcie dla E3276, który jest podobno bardzo podobny do E3272).
Ktoś próbował? Bawił się? Chodzi mi głównie o sieć PLAY, ale to raczej nie ma znaczenia chyba.

Mam jeszcze jedno pytanie.
Która antena będzie do niego dobra? Chodzi mi o tzw. "drapak", tylko że widzę że tutaj już potrzeba taką dualną do LTE, zgadza się?
Nie mam opcji na antenę na maszt czy przykręcenia do ściany, więc muszę coś takiego zakupić i po prostu postawić na parapecie (zasięg mam dobry, więc to w zupełności wystarczy).
Będę wdzięczny za jakieś linki do przykładowych anten, co by się nie naciąć na coś.
Awatar użytkownika
Andrzejz78
Guru bezprzewodowy
Posty: 2222
Rejestracja: 2012-02-01, 14:46
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Huawei E3272 - kilka pytań

Post autor: Andrzejz78 »

Patricko pisze:zasięg mam dobry
Skoro masz dobry zasięg to po co Ci antena?
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Huawei E3272 - kilka pytań

Post autor: ja.michal »

Przerabiałem temat anten dookólnych na magnes i tylko jedna się sprawdza. Niestety do kupienia na eBayu, a nie Allegro. Dwie sztuki z konektorami i przesyłką do Polski niestety kosztują aktualnie ponad 250 zł.
Awatar użytkownika
Patricko
Użytkownik forum
Posty: 36
Rejestracja: 2012-08-27, 10:37
Lokalizacja: Akina

Re: Huawei E3272 - kilka pytań

Post autor: Patricko »

Mi chodzi tylko o to, żeby zbierała sygnał z zewnątrz.
Mówić, ze jest spoko, to miałem na myśli, że mam obecnie zwykły drapak do E3131 za 20zł i daje u mnie rade, tzn. zbiera sygnał z zewnątrz i mam znacznie lepsze rezultaty niż bez anteny.

Dlatego też myślałem o czymś podobnym pod LTE, np. coś takiego:

Obrazek
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Huawei E3272 - kilka pytań

Post autor: ja.michal »

Patricko, czegoś takiego używam:
http://www.ebay.com/itm/5dBi-Sierra-AT- ... 53ece87711
Oczywiście mam pojedynczą. Aukcja dotyczy dwóch sztuk + dwóch konektorów. Po aktualnym kursie $ jakieś 240 zł.
Kabel w tej antenie jest dość cienki i można go przymknąć oknem. Najlepiej raz przymknąć i nie otwierać i zamykać ciągle bo można przeciąć kabel. Niestety u siebie nadciąłem bo ktoś nieuważnie zamknął okno i kabel trafił na metalowy element domykający.
Awatar użytkownika
Patricko
Użytkownik forum
Posty: 36
Rejestracja: 2012-08-27, 10:37
Lokalizacja: Akina

Re: Huawei E3272 - kilka pytań

Post autor: Patricko »

Wszystko rozumiem :) Ale nie dam tyle za antenę :P Jednak to sporo hajsu.
Mnie tylko chodzi o to, żeby ten drapaczek zbierał sygnał zza okna.

A jak to w ogóle wygląda w praktyce? Bo się zastanawiam czy jakbym podpiął ten drapak co mam teraz do modemu LTE to to coś da czy po prostu na częstotliwości LTE nie będzie jej widzieć? Bo z tego co czytam to LTE zbiera sygnał pionowy i poziomy, czy jakoś tak i właśnie dlatego ta dualna jest potrzeba. To jak podepnę jedną zwykła to co się stanie?

Wybaczcie głupie pytanie, ale nie znam się na tym aż tak, a chce zwykły sprzęt i tyle :)
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Huawei E3272 - kilka pytań

Post autor: ja.michal »

Wiesz, jak drut odpowiednio wygniesz to też będzie coś tam zbierać. :]

Podłącz antenę pod gniazdo pierwsze i zobacz jak to działa i czy w ogóle działa.
Awatar użytkownika
Patricko
Użytkownik forum
Posty: 36
Rejestracja: 2012-08-27, 10:37
Lokalizacja: Akina

Re: Huawei E3272 - kilka pytań

Post autor: Patricko »

To znowu ja :)

Właśnie miałem okazję sprawdzić u siebie czy mam to LTE i się okazało, że tak.
Sprawdziłem telefon Samsung Galaxy S4 i tam miałem mniej więcej około 14mb/s w pobieraniu i około 5mb/s w wysyłaniu, wiadomo, zmieniało się na + czy -
Wyniki zadowalające dla mnie, biorąc pod uwagę, że teraz mam raptem 3mb/s w pobieraniu i 0,5mb/s w wysyłaniu.
Tylko nie wiem, czy telefony nie mają znacznie lepszych tych anten w sobie i jak podepnę modem + antenę to będzie gorzej? No, ale wiadomo, trzeba sprawdzić na własnej skórze.

Moje pytanie jest teraz takie. Otóż rozmawialiśmy o tych antenach i drapakach, itd.
Do LTE jest potrzeba antena dualna, wszystko rozumiem. Dualny drapak też pewnie jakoś się tam zda.

Jednak mieszkam w nowym domu i raczej każdy zrozumie, że przykręcanie jakiegoś badziewia do ściany nie wypada najlepiej, szczególnie jak matka/żona to zobaczy to mnie zjadły żywcem :)
Dlatego trzeba zrozumieć, że muszę się ratować tym co mam :)

I tutaj właśnie moje pytanie. Czy są może jakieś lepsze metody od tych chińskich drapaków, ale żeby nie było konieczności wiercenia tego do ściany/wieszania na maszcie?
Oczywiście, żeby to miało też jakąś jakość, bo z dziadostwa to wole kupić ten drapak i mieć święty spokój kosztem nieco wolniejszego neta :P
Widziałem coś fajnego, że się na szybę nakleja, ale cena tego cholernie wysoka była...
Awatar użytkownika
Andrzejz78
Guru bezprzewodowy
Posty: 2222
Rejestracja: 2012-02-01, 14:46
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Huawei E3272 - kilka pytań

Post autor: Andrzejz78 »

Patricko, Wszystko zależy jaki sygnał będziesz miał na samym modemie Jeśli będzie w miarę dobry to nie potrzeba Ci anteny żeby mieć przyzwoite prędkości
Patricko pisze:Widziałem coś fajnego, że się na szybę nakleja, ale cena tego cholernie wysoka była...
Podobny efekt (a może i lepszy) i za darmo uzyskasz przyklejając modem do szyby

Ja jakiś czas temu miałem modem za oknem na kablu usb ;)
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Huawei E3272 - kilka pytań

Post autor: ja.michal »

Patricko, dwie anteny ci potrzebne?
Osobiście używam jednej (do 3G) takiej: http://www.ebay.pl/itm/5dBi-Sierra-AT-T ... 53ece87711
Cena wysoka za ten komplet (właściwie za przesyłkę), ale działa lepiej aniżeli ponad metrowy bacik, który również miałem okazję testować. Kabel jest dość cienki więc spokojnie można zamknąć okno oczywiście uważając czy nie ma jakichś ostrych metalowych części (prowadnice, itp) poza uszczelką. No i sprawa jasna, że przymykanie częste również nie będzie służyło kablom.
Awatar użytkownika
Patricko
Użytkownik forum
Posty: 36
Rejestracja: 2012-08-27, 10:37
Lokalizacja: Akina

Re: Huawei E3272 - kilka pytań

Post autor: Patricko »

Modem zamawiam na dniach (E3272) i rzecz jasna będę testować z tą pojedynczą co mam teraz, bez, itd.
Jak telefonem testowałem to w domu było do bani, ale zaraz za oknem prędkość poleciała ostro w górę, więc wnioskuję, że do LTE jednak ta dualna będzie potrzebna?
Wszędzie czytam, że aby wyciągnąć więcej z LTE to dualna to podstawa.
kordirko
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 368
Rejestracja: 2012-08-01, 23:52
Lokalizacja: śląsk

Re: Huawei E3272 - kilka pytań

Post autor: kordirko »

Po co ci dualna do Play ?
Oni u mnie przycinają downlink do ok. 16 MBit, a uplink do ok. 5MBit,
mam router z dwoma antenami, na 2 czy na 1 antenie jest dokładnie tak samo.
W regulaminach piszą o górnej granicy prędkości LTE do 30 MBit, na więcej nie ma co liczyć.
Awatar użytkownika
Andrzejz78
Guru bezprzewodowy
Posty: 2222
Rejestracja: 2012-02-01, 14:46
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Huawei E3272 - kilka pytań

Post autor: Andrzejz78 »

kordirko pisze:do 30 MBit
Przy wyższym abomamencie
Awatar użytkownika
Patricko
Użytkownik forum
Posty: 36
Rejestracja: 2012-08-27, 10:37
Lokalizacja: Akina

Re: Huawei E3272 - kilka pytań

Post autor: Patricko »

kordirko pisze:Po co ci dualna do Play ?
Oni u mnie przycinają downlink do ok. 16 MBit, a uplink do ok. 5MBit,
mam router z dwoma antenami, na 2 czy na 1 antenie jest dokładnie tak samo.
W regulaminach piszą o górnej granicy prędkości LTE do 30 MBit, na więcej nie ma co liczyć.
Dokładnie, jak na telefonie testowałem to więcej nie pociągnęło...
Czyli te głąby z Play znowu ucinają prędkość...co to jest za sieć :/ (na pytanie "to po co tam jesteś" odpowiadam "bo tylko oni mają tutaj taki dobry zasięg internetu").
Ale tak jak mówię, najpierw modem dorwę i będę testować.
Jak się okaże, że pojedynczy maszt wystarcza to będzie git :)
kordirko
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 368
Rejestracja: 2012-08-01, 23:52
Lokalizacja: śląsk

Re: Huawei E3272 - kilka pytań

Post autor: kordirko »

Patricko pisze: Czyli te ........ z Play znowu ucinają prędkość...co to jest za sieć :/ (na pytanie "to po co tam jesteś" odpowiadam "bo tylko oni mają tutaj taki dobry zasięg internetu").
Jak chcesz szybszy transfer, to nie potrzeba wcale LTE.
Ja na dzień dzisiejszy na Orange UMTS+DC bez LTE wyciągam 25 MBit.
Tylko że ich łącze się zawiesza średnio co 1-2 godziny w taki sposób, że router musi sobie resetować modem,
i szczerze powiem, że od tygodnia przełączyłem się na wolniejszy Play,bo łącze jest stabilne i nie ma co chwilę przestojów, co jest bardzo irytujące.
Ostatnio zmieniony 2014-04-14, 20:17 przez kordirko, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Huawei E3272 - kilka pytań

Post autor: wojteks »

Patricko pisze:Czyli te głąby z Play znowu ucinają prędkość
Proszę nie obrażać innych!

W tym przycinaniu jest logika, sieć wytrzyma dłużej i więcej użytkowników. Patrz sieć Plusa i przytkane w wielu miejscach LTE na którym są gorsze osiągi niż w HSPA+.
Nie pomagam na PW!
Awatar użytkownika
Patricko
Użytkownik forum
Posty: 36
Rejestracja: 2012-08-27, 10:37
Lokalizacja: Akina

Re: Huawei E3272 - kilka pytań

Post autor: Patricko »

U mnie i tak Play ma tylko zasięg, poza tym tak jak mówisz, Play jest stabilny.
Obecnie jadę na E3131 i TPLINK Mr3420 (v2) i jest naprawdę stabilnie.
Praktycznie w ogóle nie doświadczam rozłączeń i jest okej.

No nic, będę testować jak tylko dostanę modem.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Huawei E3272 - kilka pytań

Post autor: ja.michal »

kordirko pisze:Tylko że ich łącze się zawiesza średnio co 1-2 godziny w taki sposób, że router musi sobie resetować modem,
i szczerze powiem, że od tygodnia przełączyłem się na wolniejszy Play,bo łącze jest stabilne i nie ma co chwilę przestojów, co jest bardzo irytujące.
W prepaidzie czy na abonament? W prepaidzie owszem, bywają problemy. Na abonamencie nie ma problemów - teraz mam połączenie prawie dobę non stop, ponad 14 GB przetransferowane i wszystko działa.
kordirko
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 368
Rejestracja: 2012-08-01, 23:52
Lokalizacja: śląsk

Re: Huawei E3272 - kilka pytań

Post autor: kordirko »

Patricko pisze:Obecnie jadę na E3131 i TPLINK Mr3420 (v2) i jest naprawdę stabilnie.
......
No nic, będę testować jak tylko dostanę modem.
Miło będzie, jak kolega pochwali się wynikami.
Mnie interesuje zwłaszcza czy ten router wydoli z zasilaniem modemu bez aktywnego huba.
Wyczytałem gdzieś w sieci że e3272 ma max. pobór mocy < 4Wat,
czyli przy 5V zasilaniu na USB teoretycznie pociągnie do 800mA prądu,
w praktyce dobrze mieć zapas do 1A.
Awatar użytkownika
Patricko
Użytkownik forum
Posty: 36
Rejestracja: 2012-08-27, 10:37
Lokalizacja: Akina

Re: Huawei E3272 - kilka pytań

Post autor: Patricko »

Czy to prawda, że podłączając modem HiLink do rotuera jesteśmy za podwójnym NAT'em?
Ma to jakiś wpływ na zachowanie się sieci? Podobno lekko zwalnia i może powodować problemy...
W ogóle widzę, że te modemy HiLink sprawiają więcej problemów niż korzyści z korzystania, szczególnie w połączeniu z routerem.

Ma ktoś jakieś doświadczenia i porównanie normalnego modemu z HiLinkiem?
Bo jeśli rzeczywiście mam mieć problemy przy korzystaniu, pobieraniu czy nawet graniu to rzeczywiście lepiej będzie się zainteresować normalnym modemem jakimś chyba.
ODPOWIEDZ