Huawei E3272 - kilka pytań

Kwestie techniczne, konfiguracja i rozwiązywanie problemów z modemami GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA).

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Patricko
Użytkownik forum
Posty: 36
Rejestracja: 2012-08-27, 10:37
Lokalizacja: Akina

Re: Huawei E3272 - kilka pytań

Post autor: Patricko »

Wszystko rozumiem :) Ale nie dam tyle za antenę :P Jednak to sporo hajsu.
Mnie tylko chodzi o to, żeby ten drapaczek zbierał sygnał zza okna.

A jak to w ogóle wygląda w praktyce? Bo się zastanawiam czy jakbym podpiął ten drapak co mam teraz do modemu LTE to to coś da czy po prostu na częstotliwości LTE nie będzie jej widzieć? Bo z tego co czytam to LTE zbiera sygnał pionowy i poziomy, czy jakoś tak i właśnie dlatego ta dualna jest potrzeba. To jak podepnę jedną zwykła to co się stanie?

Wybaczcie głupie pytanie, ale nie znam się na tym aż tak, a chce zwykły sprzęt i tyle :)
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Huawei E3272 - kilka pytań

Post autor: ja.michal »

Wiesz, jak drut odpowiednio wygniesz to też będzie coś tam zbierać. :]

Podłącz antenę pod gniazdo pierwsze i zobacz jak to działa i czy w ogóle działa.
Awatar użytkownika
Patricko
Użytkownik forum
Posty: 36
Rejestracja: 2012-08-27, 10:37
Lokalizacja: Akina

Re: Huawei E3272 - kilka pytań

Post autor: Patricko »

To znowu ja :)

Właśnie miałem okazję sprawdzić u siebie czy mam to LTE i się okazało, że tak.
Sprawdziłem telefon Samsung Galaxy S4 i tam miałem mniej więcej około 14mb/s w pobieraniu i około 5mb/s w wysyłaniu, wiadomo, zmieniało się na + czy -
Wyniki zadowalające dla mnie, biorąc pod uwagę, że teraz mam raptem 3mb/s w pobieraniu i 0,5mb/s w wysyłaniu.
Tylko nie wiem, czy telefony nie mają znacznie lepszych tych anten w sobie i jak podepnę modem + antenę to będzie gorzej? No, ale wiadomo, trzeba sprawdzić na własnej skórze.

Moje pytanie jest teraz takie. Otóż rozmawialiśmy o tych antenach i drapakach, itd.
Do LTE jest potrzeba antena dualna, wszystko rozumiem. Dualny drapak też pewnie jakoś się tam zda.

Jednak mieszkam w nowym domu i raczej każdy zrozumie, że przykręcanie jakiegoś badziewia do ściany nie wypada najlepiej, szczególnie jak matka/żona to zobaczy to mnie zjadły żywcem :)
Dlatego trzeba zrozumieć, że muszę się ratować tym co mam :)

I tutaj właśnie moje pytanie. Czy są może jakieś lepsze metody od tych chińskich drapaków, ale żeby nie było konieczności wiercenia tego do ściany/wieszania na maszcie?
Oczywiście, żeby to miało też jakąś jakość, bo z dziadostwa to wole kupić ten drapak i mieć święty spokój kosztem nieco wolniejszego neta :P
Widziałem coś fajnego, że się na szybę nakleja, ale cena tego cholernie wysoka była...
Awatar użytkownika
Andrzejz78
Guru bezprzewodowy
Posty: 2222
Rejestracja: 2012-02-01, 14:46
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Huawei E3272 - kilka pytań

Post autor: Andrzejz78 »

Patricko, Wszystko zależy jaki sygnał będziesz miał na samym modemie Jeśli będzie w miarę dobry to nie potrzeba Ci anteny żeby mieć przyzwoite prędkości
Patricko pisze:Widziałem coś fajnego, że się na szybę nakleja, ale cena tego cholernie wysoka była...
Podobny efekt (a może i lepszy) i za darmo uzyskasz przyklejając modem do szyby

Ja jakiś czas temu miałem modem za oknem na kablu usb ;)
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Huawei E3272 - kilka pytań

Post autor: ja.michal »

Patricko, dwie anteny ci potrzebne?
Osobiście używam jednej (do 3G) takiej: http://www.ebay.pl/itm/5dBi-Sierra-AT-T ... 53ece87711
Cena wysoka za ten komplet (właściwie za przesyłkę), ale działa lepiej aniżeli ponad metrowy bacik, który również miałem okazję testować. Kabel jest dość cienki więc spokojnie można zamknąć okno oczywiście uważając czy nie ma jakichś ostrych metalowych części (prowadnice, itp) poza uszczelką. No i sprawa jasna, że przymykanie częste również nie będzie służyło kablom.
Awatar użytkownika
Patricko
Użytkownik forum
Posty: 36
Rejestracja: 2012-08-27, 10:37
Lokalizacja: Akina

Re: Huawei E3272 - kilka pytań

Post autor: Patricko »

Modem zamawiam na dniach (E3272) i rzecz jasna będę testować z tą pojedynczą co mam teraz, bez, itd.
Jak telefonem testowałem to w domu było do bani, ale zaraz za oknem prędkość poleciała ostro w górę, więc wnioskuję, że do LTE jednak ta dualna będzie potrzebna?
Wszędzie czytam, że aby wyciągnąć więcej z LTE to dualna to podstawa.
kordirko
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 368
Rejestracja: 2012-08-01, 23:52
Lokalizacja: śląsk

Re: Huawei E3272 - kilka pytań

Post autor: kordirko »

Po co ci dualna do Play ?
Oni u mnie przycinają downlink do ok. 16 MBit, a uplink do ok. 5MBit,
mam router z dwoma antenami, na 2 czy na 1 antenie jest dokładnie tak samo.
W regulaminach piszą o górnej granicy prędkości LTE do 30 MBit, na więcej nie ma co liczyć.
Awatar użytkownika
Andrzejz78
Guru bezprzewodowy
Posty: 2222
Rejestracja: 2012-02-01, 14:46
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Huawei E3272 - kilka pytań

Post autor: Andrzejz78 »

kordirko pisze:do 30 MBit
Przy wyższym abomamencie
Awatar użytkownika
Patricko
Użytkownik forum
Posty: 36
Rejestracja: 2012-08-27, 10:37
Lokalizacja: Akina

Re: Huawei E3272 - kilka pytań

Post autor: Patricko »

kordirko pisze:Po co ci dualna do Play ?
Oni u mnie przycinają downlink do ok. 16 MBit, a uplink do ok. 5MBit,
mam router z dwoma antenami, na 2 czy na 1 antenie jest dokładnie tak samo.
W regulaminach piszą o górnej granicy prędkości LTE do 30 MBit, na więcej nie ma co liczyć.
Dokładnie, jak na telefonie testowałem to więcej nie pociągnęło...
Czyli te głąby z Play znowu ucinają prędkość...co to jest za sieć :/ (na pytanie "to po co tam jesteś" odpowiadam "bo tylko oni mają tutaj taki dobry zasięg internetu").
Ale tak jak mówię, najpierw modem dorwę i będę testować.
Jak się okaże, że pojedynczy maszt wystarcza to będzie git :)
kordirko
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 368
Rejestracja: 2012-08-01, 23:52
Lokalizacja: śląsk

Re: Huawei E3272 - kilka pytań

Post autor: kordirko »

Patricko pisze: Czyli te ........ z Play znowu ucinają prędkość...co to jest za sieć :/ (na pytanie "to po co tam jesteś" odpowiadam "bo tylko oni mają tutaj taki dobry zasięg internetu").
Jak chcesz szybszy transfer, to nie potrzeba wcale LTE.
Ja na dzień dzisiejszy na Orange UMTS+DC bez LTE wyciągam 25 MBit.
Tylko że ich łącze się zawiesza średnio co 1-2 godziny w taki sposób, że router musi sobie resetować modem,
i szczerze powiem, że od tygodnia przełączyłem się na wolniejszy Play,bo łącze jest stabilne i nie ma co chwilę przestojów, co jest bardzo irytujące.
Ostatnio zmieniony 2014-04-14, 20:17 przez kordirko, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Huawei E3272 - kilka pytań

Post autor: wojteks »

Patricko pisze:Czyli te głąby z Play znowu ucinają prędkość
Proszę nie obrażać innych!

W tym przycinaniu jest logika, sieć wytrzyma dłużej i więcej użytkowników. Patrz sieć Plusa i przytkane w wielu miejscach LTE na którym są gorsze osiągi niż w HSPA+.
Nie pomagam na PW!
Awatar użytkownika
Patricko
Użytkownik forum
Posty: 36
Rejestracja: 2012-08-27, 10:37
Lokalizacja: Akina

Re: Huawei E3272 - kilka pytań

Post autor: Patricko »

U mnie i tak Play ma tylko zasięg, poza tym tak jak mówisz, Play jest stabilny.
Obecnie jadę na E3131 i TPLINK Mr3420 (v2) i jest naprawdę stabilnie.
Praktycznie w ogóle nie doświadczam rozłączeń i jest okej.

No nic, będę testować jak tylko dostanę modem.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Huawei E3272 - kilka pytań

Post autor: ja.michal »

kordirko pisze:Tylko że ich łącze się zawiesza średnio co 1-2 godziny w taki sposób, że router musi sobie resetować modem,
i szczerze powiem, że od tygodnia przełączyłem się na wolniejszy Play,bo łącze jest stabilne i nie ma co chwilę przestojów, co jest bardzo irytujące.
W prepaidzie czy na abonament? W prepaidzie owszem, bywają problemy. Na abonamencie nie ma problemów - teraz mam połączenie prawie dobę non stop, ponad 14 GB przetransferowane i wszystko działa.
kordirko
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 368
Rejestracja: 2012-08-01, 23:52
Lokalizacja: śląsk

Re: Huawei E3272 - kilka pytań

Post autor: kordirko »

Patricko pisze:Obecnie jadę na E3131 i TPLINK Mr3420 (v2) i jest naprawdę stabilnie.
......
No nic, będę testować jak tylko dostanę modem.
Miło będzie, jak kolega pochwali się wynikami.
Mnie interesuje zwłaszcza czy ten router wydoli z zasilaniem modemu bez aktywnego huba.
Wyczytałem gdzieś w sieci że e3272 ma max. pobór mocy < 4Wat,
czyli przy 5V zasilaniu na USB teoretycznie pociągnie do 800mA prądu,
w praktyce dobrze mieć zapas do 1A.
Awatar użytkownika
Patricko
Użytkownik forum
Posty: 36
Rejestracja: 2012-08-27, 10:37
Lokalizacja: Akina

Re: Huawei E3272 - kilka pytań

Post autor: Patricko »

Czy to prawda, że podłączając modem HiLink do rotuera jesteśmy za podwójnym NAT'em?
Ma to jakiś wpływ na zachowanie się sieci? Podobno lekko zwalnia i może powodować problemy...
W ogóle widzę, że te modemy HiLink sprawiają więcej problemów niż korzyści z korzystania, szczególnie w połączeniu z routerem.

Ma ktoś jakieś doświadczenia i porównanie normalnego modemu z HiLinkiem?
Bo jeśli rzeczywiście mam mieć problemy przy korzystaniu, pobieraniu czy nawet graniu to rzeczywiście lepiej będzie się zainteresować normalnym modemem jakimś chyba.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Huawei E3272 - kilka pytań

Post autor: matek451 »

Do poczytania http://jdtech.pl/2013/10/huawei-e3131s- ... ilink.html
Awatar użytkownika
Patricko
Użytkownik forum
Posty: 36
Rejestracja: 2012-08-27, 10:37
Lokalizacja: Akina

Re: Huawei E3272 - kilka pytań

Post autor: Patricko »

Wiem jakie są mniej więcej różnice.
Ale chciałbym się dowiedzieć czy ktoś ma i używa z routerem ten modem HiLink.
Głównie chodzi mi o granie, pingi i pobieranie większych plików i p2p.
Ogólnie jak to w praniu wygląda.
Awatar użytkownika
Andrzejz78
Guru bezprzewodowy
Posty: 2222
Rejestracja: 2012-02-01, 14:46
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Huawei E3272 - kilka pytań

Post autor: Andrzejz78 »

Konfiguracja do bani Reszta bez różnicy
Awatar użytkownika
Patricko
Użytkownik forum
Posty: 36
Rejestracja: 2012-08-27, 10:37
Lokalizacja: Akina

Re: Huawei E3272 - kilka pytań

Post autor: Patricko »

Jesteś pewien? Bo się naczytałem, że ten podwójny nat to tragedia, ale nie wiem jak to w praniu wychodzi. Jeśli mam mieć gorsze pingi i p2p nie wyrabiać to wolę dołożyć do zwykłego i mieć święty spokój.
Tak się też zastanawiam, no mam teraz E3131 + MR3420 v2. Czy czasem to nie jest to samo? Chodzi mi o samo działanie, że niby zwykły modem + router, a modem z HiLink + router.

Ale jeśli rzeczywiście to tylko kwestia konfiguracji to chyba da się to przeżyć kosztem zaoszczędzonej stówy.

Im więcej człowiek czyta, tym większy mętlik w głowie. Bo też już chce w końcu zdecydować, już miałem brać tego E3272 z Plus/Polsat, a właśnie przeczytałem, że za podwójnym natem, itd. Dlatego się wytrzymałem i proszę Was o radę.
przemekkk
Stały użytkownik forum
Posty: 50
Rejestracja: 2013-02-02, 22:54
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Huawei E3272 - kilka pytań

Post autor: przemekkk »

Podwójny NAT w codziennych czynnościach (gry, przeglądarka www, komunikatory, VPN) nie przeszkadza. Przynajmniej ja nie zaobserwowałem problemów.
Dla mnie plusem HiLinka to jest DHCP - maszyny wirtualne dostają IP automatycznie od modemu.

Tylko dziwi mnie że jak puszcze pinga na modem to średni czas odpowiedzi to 4 ms.
Ciekawe czy ma to jakiś wpływ?
Transfery na E3272 mam bardzo dobre, w dzień ok. 40-50 Mb/s a w nocy nawet 80 Mb/s. Modem nie grzeje się, tylko szkoda że nie można sprawdzić do jakiej stacji bazowej jest się zalogowanym.
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Huawei E3272 - kilka pytań

Post autor: key »

Podwojny NAT nie przeszkadza, jesli masz kontrole nad kazdym urzadzeniam NATujacym. I nie zabierasz sie za transfer danych miedzy sieciami.

Ping musi przejsc przez dwa routery i dwa NATy - to trwa.
Nie pomagam na PW.
Awatar użytkownika
Patricko
Użytkownik forum
Posty: 36
Rejestracja: 2012-08-27, 10:37
Lokalizacja: Akina

Re: Huawei E3272 - kilka pytań

Post autor: Patricko »

Czyli rozumiem, że jedziesz na tym HiLink, tak?
W jakiej sieci jesteś? Po prędkościach domyślam się, że nie jest to Play, bo tam max to 15/5.
Mógłbyś jeszcze sprawdzić pingi jakie masz? Np. na pingtest.net?

Przy moim obecnym zestawie, czyli E3131 + MR3420 v2 mam takie wyniki:
Obrazek
Test na jakimś Irlandzkim serwerze, byłoby fajnie jakbyś zrobił na tym samym :)
przemekkk
Stały użytkownik forum
Posty: 50
Rejestracja: 2013-02-02, 22:54
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Huawei E3272 - kilka pytań

Post autor: przemekkk »

Test sieć Plus, modem E3272 - Irlandzki serwer:
Obrazek

Na innych serwerach mam:
Obrazek

Ogólnie ping jak na LTE to mam duży.

W grze sieciowej L4D2 mam ping ok. 60 (inni mają więcej). Ale gra się bez lagów.

Ale to nic nie dowodzi na wydajność modemu, bo na wynik składa się wiele różnych czynników: obciążenie stacji bazowej, backhoul, opóźnienia mogą się zwiększać poza infrastrukturą Polkomtela (widać to na tracert).
Inni mają na spedtest nawet 15 czy 25 ms.
Awatar użytkownika
Patricko
Użytkownik forum
Posty: 36
Rejestracja: 2012-08-27, 10:37
Lokalizacja: Akina

Re: Huawei E3272 - kilka pytań

Post autor: Patricko »

Dzięki bardzo za teścik. Prawda jest taka, że przy mobilnym to wszystko ma wpływ na ping, nawet pora dnia.

Play mi powiedział, że Huawei puszczał modele E3272 bez HiLink do listopada 2013, potem były już same z HiLink. Co mnie dziwi to to, że jak się pojawiają modele z Play na allegro, to nie mają na odwrocie napisu HiLink, czyli wnioskuję, że sprzedają jakieś zaległe modemy.

Jestem w kropce i nie wiem co robić, czy brać tego E3272 z HiLink, czy szukać jakiegoś bez HiLink i dopłacić znów... Tylko znaleźć bez HiLink graniczy z cudem...
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Huawei E3272 - kilka pytań

Post autor: matek451 »

A czemu uparłeś się akurat na E-3272? Do Play wystarczy E-398 lub MF-821. Obydwa współpracuja z MR-3420v2 na najnowszym FW. Jak chcesz LTE 4 kat to weź E-3276.
Awatar użytkownika
Patricko
Użytkownik forum
Posty: 36
Rejestracja: 2012-08-27, 10:37
Lokalizacja: Akina

Re: Huawei E3272 - kilka pytań

Post autor: Patricko »

Szerze mówiąc to też właśnie myślałem nad tym nieco starszym E3276.
Tylko czy czasem nie jest tak, że on obsługuje mniej pasm LTE?
U mnie nadajnik z PLAY nadaje LTE w paśmie 1800 (jeśli wierzyć mapie bts'ów).
Nie wiem czy w przyszłości nie będzie znowu jakiś problemów, jakby Play zmieniało pasma, ale to chyba nie jest możliwe? Jeśli to głupie to przepraszam, ale nie znam się na tym aż tak.

W ogóle dziwi mnie, że ten E3276 jest ogólnie droższym modem od nowszego E3272.
Plusem jest właśnie to, że jest wspierany bez problemu + nie ma tego HiLink + nie ma podwójnego NAT'a.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Huawei E3272 - kilka pytań

Post autor: matek451 »

Mam E-3276 i korzystam z niego na LTE1800, min w Play. Obsłuży przyszłościowe FDD LTE 800/2600( trwają przetargi). Nie chcesz HiLinka bierz E-3276 z Plusa/CP.
Awatar użytkownika
Patricko
Użytkownik forum
Posty: 36
Rejestracja: 2012-08-27, 10:37
Lokalizacja: Akina

Re: Huawei E3272 - kilka pytań

Post autor: Patricko »

Z tego co się dowiedziałem, to wszystkie modele E3272 mają HiLinka, nawet jak nie ma info o tym na modemie. Podobno wszystkie modele od listopada 2013 są już z HiLink.
Ale chyba to pisałem wyżej, w każdym razie warto przytoczyć dla potomnych :)

Dlatego mój wybór padł na E3276. Nie chce mieć tych problemów przez podwójny NAT, itd.
Bardzo mi zależy na pingu do grania, więc tutaj muszę uważać.
Teraz tylko znaleźć odpowiednią ofertę i zamówić.

BTW.
Czy jak wepnę zwykłą antenę GSM do jednego portu antenowego w modemie, to będzie to jako tako współpracować z LTE? Czy od razu kupować dualną?
Oczywiście przetestuje, ale tak tylko pytam w razie czego, bo może ktoś się już bawił :)
Awatar użytkownika
Patricko
Użytkownik forum
Posty: 36
Rejestracja: 2012-08-27, 10:37
Lokalizacja: Akina

Re: Huawei E3272 - kilka pytań

Post autor: Patricko »

Witam.

To znowu ja :)
Dostałem swój modemik E3276 i download jest piękny dla mnie, bo 20mb/s :)
Ale mam wpiętą tylko jedną antenę i upload mam raptem 0,5mb/s.
Mam już zamówioną dualną, czy ona pomoże na to? Bo jak mierzyłem telefonem w miejscu, gdzie mam teraz tą pojedynczą antenę to upload miałem spokojnie 5mb/s.
Przy podwójnej się to poprawi? Czy może port antenowy, do którego wpiąłem teraz tą pojedynczą antenę ma znaczenie?

W każdym razie modem śmiga bez problemu z routerem MR3420 v2 na oryginalnym oprogramowaniu, bez aktywnego huba :D
Awatar użytkownika
Andrzejz78
Guru bezprzewodowy
Posty: 2222
Rejestracja: 2012-02-01, 14:46
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Huawei E3272 - kilka pytań

Post autor: Andrzejz78 »

W 3G gniazdo ma znaczenie Dwie anteny tylko do LTE i jeśli masz słaby sygnał to na pewno poprawią prędkość
ODPOWIEDZ