Huawei E3272 - kilka pytań

Kwestie techniczne, konfiguracja i rozwiązywanie problemów z modemami GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA).

Moderator: Moderatorzy

matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Huawei E3272 - kilka pytań

Post autor: matek451 »

Do poczytania http://jdtech.pl/2013/10/huawei-e3131s- ... ilink.html
Awatar użytkownika
Patricko
Użytkownik forum
Posty: 36
Rejestracja: 2012-08-27, 10:37
Lokalizacja: Akina

Re: Huawei E3272 - kilka pytań

Post autor: Patricko »

Wiem jakie są mniej więcej różnice.
Ale chciałbym się dowiedzieć czy ktoś ma i używa z routerem ten modem HiLink.
Głównie chodzi mi o granie, pingi i pobieranie większych plików i p2p.
Ogólnie jak to w praniu wygląda.
Awatar użytkownika
Andrzejz78
Guru bezprzewodowy
Posty: 2222
Rejestracja: 2012-02-01, 14:46
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Huawei E3272 - kilka pytań

Post autor: Andrzejz78 »

Konfiguracja do bani Reszta bez różnicy
Awatar użytkownika
Patricko
Użytkownik forum
Posty: 36
Rejestracja: 2012-08-27, 10:37
Lokalizacja: Akina

Re: Huawei E3272 - kilka pytań

Post autor: Patricko »

Jesteś pewien? Bo się naczytałem, że ten podwójny nat to tragedia, ale nie wiem jak to w praniu wychodzi. Jeśli mam mieć gorsze pingi i p2p nie wyrabiać to wolę dołożyć do zwykłego i mieć święty spokój.
Tak się też zastanawiam, no mam teraz E3131 + MR3420 v2. Czy czasem to nie jest to samo? Chodzi mi o samo działanie, że niby zwykły modem + router, a modem z HiLink + router.

Ale jeśli rzeczywiście to tylko kwestia konfiguracji to chyba da się to przeżyć kosztem zaoszczędzonej stówy.

Im więcej człowiek czyta, tym większy mętlik w głowie. Bo też już chce w końcu zdecydować, już miałem brać tego E3272 z Plus/Polsat, a właśnie przeczytałem, że za podwójnym natem, itd. Dlatego się wytrzymałem i proszę Was o radę.
przemekkk
Stały użytkownik forum
Posty: 50
Rejestracja: 2013-02-02, 22:54
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Huawei E3272 - kilka pytań

Post autor: przemekkk »

Podwójny NAT w codziennych czynnościach (gry, przeglądarka www, komunikatory, VPN) nie przeszkadza. Przynajmniej ja nie zaobserwowałem problemów.
Dla mnie plusem HiLinka to jest DHCP - maszyny wirtualne dostają IP automatycznie od modemu.

Tylko dziwi mnie że jak puszcze pinga na modem to średni czas odpowiedzi to 4 ms.
Ciekawe czy ma to jakiś wpływ?
Transfery na E3272 mam bardzo dobre, w dzień ok. 40-50 Mb/s a w nocy nawet 80 Mb/s. Modem nie grzeje się, tylko szkoda że nie można sprawdzić do jakiej stacji bazowej jest się zalogowanym.
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Huawei E3272 - kilka pytań

Post autor: key »

Podwojny NAT nie przeszkadza, jesli masz kontrole nad kazdym urzadzeniam NATujacym. I nie zabierasz sie za transfer danych miedzy sieciami.

Ping musi przejsc przez dwa routery i dwa NATy - to trwa.
Nie pomagam na PW.
Awatar użytkownika
Patricko
Użytkownik forum
Posty: 36
Rejestracja: 2012-08-27, 10:37
Lokalizacja: Akina

Re: Huawei E3272 - kilka pytań

Post autor: Patricko »

Czyli rozumiem, że jedziesz na tym HiLink, tak?
W jakiej sieci jesteś? Po prędkościach domyślam się, że nie jest to Play, bo tam max to 15/5.
Mógłbyś jeszcze sprawdzić pingi jakie masz? Np. na pingtest.net?

Przy moim obecnym zestawie, czyli E3131 + MR3420 v2 mam takie wyniki:
Obrazek
Test na jakimś Irlandzkim serwerze, byłoby fajnie jakbyś zrobił na tym samym :)
przemekkk
Stały użytkownik forum
Posty: 50
Rejestracja: 2013-02-02, 22:54
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Huawei E3272 - kilka pytań

Post autor: przemekkk »

Test sieć Plus, modem E3272 - Irlandzki serwer:
Obrazek

Na innych serwerach mam:
Obrazek

Ogólnie ping jak na LTE to mam duży.

W grze sieciowej L4D2 mam ping ok. 60 (inni mają więcej). Ale gra się bez lagów.

Ale to nic nie dowodzi na wydajność modemu, bo na wynik składa się wiele różnych czynników: obciążenie stacji bazowej, backhoul, opóźnienia mogą się zwiększać poza infrastrukturą Polkomtela (widać to na tracert).
Inni mają na spedtest nawet 15 czy 25 ms.
Awatar użytkownika
Patricko
Użytkownik forum
Posty: 36
Rejestracja: 2012-08-27, 10:37
Lokalizacja: Akina

Re: Huawei E3272 - kilka pytań

Post autor: Patricko »

Dzięki bardzo za teścik. Prawda jest taka, że przy mobilnym to wszystko ma wpływ na ping, nawet pora dnia.

Play mi powiedział, że Huawei puszczał modele E3272 bez HiLink do listopada 2013, potem były już same z HiLink. Co mnie dziwi to to, że jak się pojawiają modele z Play na allegro, to nie mają na odwrocie napisu HiLink, czyli wnioskuję, że sprzedają jakieś zaległe modemy.

Jestem w kropce i nie wiem co robić, czy brać tego E3272 z HiLink, czy szukać jakiegoś bez HiLink i dopłacić znów... Tylko znaleźć bez HiLink graniczy z cudem...
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Huawei E3272 - kilka pytań

Post autor: matek451 »

A czemu uparłeś się akurat na E-3272? Do Play wystarczy E-398 lub MF-821. Obydwa współpracuja z MR-3420v2 na najnowszym FW. Jak chcesz LTE 4 kat to weź E-3276.
Awatar użytkownika
Patricko
Użytkownik forum
Posty: 36
Rejestracja: 2012-08-27, 10:37
Lokalizacja: Akina

Re: Huawei E3272 - kilka pytań

Post autor: Patricko »

Szerze mówiąc to też właśnie myślałem nad tym nieco starszym E3276.
Tylko czy czasem nie jest tak, że on obsługuje mniej pasm LTE?
U mnie nadajnik z PLAY nadaje LTE w paśmie 1800 (jeśli wierzyć mapie bts'ów).
Nie wiem czy w przyszłości nie będzie znowu jakiś problemów, jakby Play zmieniało pasma, ale to chyba nie jest możliwe? Jeśli to głupie to przepraszam, ale nie znam się na tym aż tak.

W ogóle dziwi mnie, że ten E3276 jest ogólnie droższym modem od nowszego E3272.
Plusem jest właśnie to, że jest wspierany bez problemu + nie ma tego HiLink + nie ma podwójnego NAT'a.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Huawei E3272 - kilka pytań

Post autor: matek451 »

Mam E-3276 i korzystam z niego na LTE1800, min w Play. Obsłuży przyszłościowe FDD LTE 800/2600( trwają przetargi). Nie chcesz HiLinka bierz E-3276 z Plusa/CP.
Awatar użytkownika
Patricko
Użytkownik forum
Posty: 36
Rejestracja: 2012-08-27, 10:37
Lokalizacja: Akina

Re: Huawei E3272 - kilka pytań

Post autor: Patricko »

Z tego co się dowiedziałem, to wszystkie modele E3272 mają HiLinka, nawet jak nie ma info o tym na modemie. Podobno wszystkie modele od listopada 2013 są już z HiLink.
Ale chyba to pisałem wyżej, w każdym razie warto przytoczyć dla potomnych :)

Dlatego mój wybór padł na E3276. Nie chce mieć tych problemów przez podwójny NAT, itd.
Bardzo mi zależy na pingu do grania, więc tutaj muszę uważać.
Teraz tylko znaleźć odpowiednią ofertę i zamówić.

BTW.
Czy jak wepnę zwykłą antenę GSM do jednego portu antenowego w modemie, to będzie to jako tako współpracować z LTE? Czy od razu kupować dualną?
Oczywiście przetestuje, ale tak tylko pytam w razie czego, bo może ktoś się już bawił :)
Awatar użytkownika
Patricko
Użytkownik forum
Posty: 36
Rejestracja: 2012-08-27, 10:37
Lokalizacja: Akina

Re: Huawei E3272 - kilka pytań

Post autor: Patricko »

Witam.

To znowu ja :)
Dostałem swój modemik E3276 i download jest piękny dla mnie, bo 20mb/s :)
Ale mam wpiętą tylko jedną antenę i upload mam raptem 0,5mb/s.
Mam już zamówioną dualną, czy ona pomoże na to? Bo jak mierzyłem telefonem w miejscu, gdzie mam teraz tą pojedynczą antenę to upload miałem spokojnie 5mb/s.
Przy podwójnej się to poprawi? Czy może port antenowy, do którego wpiąłem teraz tą pojedynczą antenę ma znaczenie?

W każdym razie modem śmiga bez problemu z routerem MR3420 v2 na oryginalnym oprogramowaniu, bez aktywnego huba :D
Awatar użytkownika
Andrzejz78
Guru bezprzewodowy
Posty: 2222
Rejestracja: 2012-02-01, 14:46
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Huawei E3272 - kilka pytań

Post autor: Andrzejz78 »

W 3G gniazdo ma znaczenie Dwie anteny tylko do LTE i jeśli masz słaby sygnał to na pewno poprawią prędkość
Awatar użytkownika
Patricko
Użytkownik forum
Posty: 36
Rejestracja: 2012-08-27, 10:37
Lokalizacja: Akina

Re: Huawei E3272 - kilka pytań

Post autor: Patricko »

Tak tak, tylko chodzi mi o to, że jak mam teraz jedną podpiętą do gniazda (wpiąłem do tego dalszego od wtyku USB) to np. download idzie dobrze, a upload słabo, bo nie ma drugiej anteny? Jak przyjdzie dualna i wepnę oba wtyki, to wtedy i download i upload będą dobre?

Na moje oko download idzie przez antenę, a upload idzie normalnie z anteny z modemu, tak to działa teraz? Czy po prostu wszystko się kumuluje na jednej antence i dlatego upload nie wyrabia?

W poniedziałek dopiero przyjdzie mi antena, także weekend muszę się "przemęczyć" na tym co mam :)
Awatar użytkownika
Patricko
Użytkownik forum
Posty: 36
Rejestracja: 2012-08-27, 10:37
Lokalizacja: Akina

Re: Huawei E3272 - kilka pytań

Post autor: Patricko »

No i w końcu mam pełen zestaw :)

Modem: Huawei E3276 (wersja z Plusa)
Router: TPLINK MR3420 v2 (kupiony zaraz jak pojawiły się te wersje)
Sieć: Play (taryfa 4G, 30GB limitu, darmowe noce, 59zł miesięcznie)
Antena: zwykła dualna na parapet (http://telkob.pl/inkontrahent.php?t=144 ... 0&rg=0&sg=)
Miejsce: Mazańcowice

TESTY - PRĘDKOŚCI

Serwer najbliższy
Obrazek

Serwer dalszy (Europa)
Obrazek

Juesej
Obrazek

TESTY - PING

Serwer najbliższy
Obrazek

Serwer dalszy (Europa)
Obrazek

Juesej
Obrazek

Opinia:
Jestem bardzo zadowolony. Osobiście nigdy w domu nie miałem dostępu do bardziej szybkiego internetu, więc cieszę, że w końcu LTE do mnie dotarło i mam możliwość korzystania z niego. Play co prawda ucina prędkości i patrząc na wyniki spokojnie by poszło więcej, ale wolę to i stabilne łącze, niż bez limitu, a zrywające.
Koszt przejścia na LTE wyniósł mnie około 300zł (modem + antena) i nie żałuję ani złotówki.

Modem nie zawiesza się, łącze działa stabilnie. Podczas całonocnego pobierania nie wywaliło ani razu. Ba, od paru dni jak korzystam to w ogóle nie wywaliło.

Mam nadzieję, że pomogłem tym co się zastanawiali i również dziękuje tym, co chcieli mi pomóc :)
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Huawei E3272 - kilka pytań

Post autor: matek451 »

Aktywowałeś Usługę Darmowy Internet LTE 200GB? Jaki masz poziom sygnału LTE?
Awatar użytkownika
Patricko
Użytkownik forum
Posty: 36
Rejestracja: 2012-08-27, 10:37
Lokalizacja: Akina

Re: Huawei E3272 - kilka pytań

Post autor: Patricko »

Ja mam darmowe LTE bez limitów przez 6 miesięcy od momentu podpisania umowy.
Niestety został mi chyba jeszcze miesiąc, a potem będzie lecieć już normalnie z limitu, ale na szczęście są darmowe noce.

Zasięg nie wiem, bo na routerze chyba nie chce pokazać zasięgu LTE, bo mam 0%.
W każdym razie mam 2km do nadajnika w linii prostej. Po drodze kilka drzew i wzniesień, ale nic poza tym.
ODPOWIEDZ