D-Link DWR-921 w Orange.

Kwestie techniczne, konfiguracja i rozwiązywanie problemów z modemami GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA).

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Silentos
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2014-03-22, 09:15
Lokalizacja: Szczecin

D-Link DWR-921 w Orange.

Post autor: Silentos »

Dzień dobry,
Zakupiłem jak w temacie Router D-Link DWR-921, jestem użytkownikiem ORANGE.
Skonfigurowałem go ręcznie (co pozwala przez jakiś czas cieszyć się połączeniem), ponieważ automatyczna to całkowita porażka i transmisja danych zanika po upływie około minuty (mimo aktywnego połączenia zarówno z ruterem jak i wedle statusu routera także z internetem).
Chciałbym się dowiedzieć czy ktoś z Was ma podobny problem, który polega na tym, że po jakimś czasie (nie wiem dokładnie, jakim załóżmy około 3h-5h). Zauważyłem, że gdy połączenie nadal trwa, na routerze miga czerwona lampka od zasięgu sieci.

Wszędzie w testach piszą, że gwarantuje on stabilne połączenie przez całe tygodnie, w czym tkwi zatem problem i jak sobie z nim poradzić?

Porszę o jakieś sugestie.
Załączyłem screeny z konfiguracji oraz statusu połączenia.
dexter18

Re: D-Link DWR-921 w Orange.

Post autor: dexter18 »

Sprawdź w nocy koło 2-3. Czy na innym urządzeniu tak samo ?
Silentos
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2014-03-22, 09:15
Lokalizacja: Szczecin

Re: D-Link DWR-921 w Orange.

Post autor: Silentos »

Dobrze, sprawdzę.
Mam także Router ZTE działający po CDMA i UMTS, na nim połączenie jest stabilnie, zresztą używałem go przez ostatnie trzy lata. Decyzja o zakupie D-Linka podyktowana była przede wszystkim szybkością transmisji danych. Na korzyść D-Link`a prawie 6x szybciej (około 33Mbit/s DL i prawie 5 Mbit/s przy upload`zie).

Zastanawiałem się już czy to kwestia samego urządzenia.
Dzwoniłem w między czasie do infolinii technicznej Orange, pan konsultant stwierdził, że z nadajnikiem nic się nie dzieje, widzi moje połączenie - a transferu brak :-)
kordirko
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 367
Rejestracja: 2012-08-01, 23:52
Lokalizacja: śląsk

Re: D-Link DWR-921 w Orange.

Post autor: kordirko »

Ustaw opcję DNS check, będzie restartował połączenie gdy się zawiesi.
Niestety u mnie na HSDPA+DC też się Orange zawiesza co jakiś czas,
testowałem na e372 i e3276 i były zwiechy czasem nawet co godzinę/dwie,
Połączenie niby jest aktywne, a pingi kończą się time-outem.
natomiast na HSDPA+ na E3131 potrafił działać godzinami bez przerwy.
Być może to dlatego, że przy braku aktywności modem się przełącza z HSDPA+DC na HSDPA+
(dioda wtedy na modemie przygasa), a potem mu się coś zwiesza ?
Nie wiem, to tylko luźne spekulacje.

Obrazek
Silentos
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2014-03-22, 09:15
Lokalizacja: Szczecin

Re: D-Link DWR-921 w Orange.

Post autor: Silentos »

Rzeczywiście coś w tym jest. Podczas gdy nikt nie korzysta z netu router mimo aktywnego połączenia "zawiesza" transmisję danych, a ikona od zasięgu miga na czerwono. Zaznaczyłem opcję, o której napisałeś jestem ciekaw czy pomoże.

Po zaznaczeniu opcji DNS, faktycznie trzyma transmisję danych. Zauważyłem, że zdarzają się momenty, w których jest ograniczony dostęp, jednak po kilkudziesięciu sekundach pakiety idą ponownie :-)

Dziękuję bardzo za sugestię.
Pozdrawiam
Silentos
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2014-03-22, 09:15
Lokalizacja: Szczecin

Re: D-Link DWR-921 w Orange.

Post autor: Silentos »

W dalszej eksploatacji zauważyłem pewną prawidłowość, a mianowicie przy zaznaczonej opcji DNS check po ręcznym restarcie router nie nawiązuje połączenia - pojawia się komunikat o błędnej konfiguracji.
Awatar użytkownika
Karizmo
Użytkownik forum
Posty: 33
Rejestracja: 2009-06-16, 23:44
Lokalizacja: Łódź

Re: D-Link DWR-921 w Orange.

Post autor: Karizmo »

Ja od tygodnia miałem to samo ze połączenie było ale transmisja zrywana.
Dopiero jak przestawiłem antenę dolegliwość jak na razie ustała !

Mój modem Dovado Doma i Sierra 310u
Silentos
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2014-03-22, 09:15
Lokalizacja: Szczecin

Re: D-Link DWR-921 w Orange.

Post autor: Silentos »

Używam tego routera już trzeci miesiąc. Nie mam zastrzeżeń do samej prędkości transmisji na LTE Orange około 50Mbit/sek. Kupiłem dla testów starter T-Mobile - prędkość także nieźle wygląda. W obu jednak przypadkach router wiesza się na połączeniach po różnym czasie - 2h, 3h, 12h. Po kilku próbach połączenia automatycznego (przy zaznaczonej opcji DNS check) urządzenie nie łączy się już wcale i pokazuje się komunikat jak w screen`ie, który zamieściłem w poprzednim poście.

Czy ktoś z Was ma podobne doświadczenia z tym routerem czy też mój przypadek jest odosobniony, a urządzenie jest wadliwe?
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: D-Link DWR-921 w Orange.

Post autor: ja.michal »

Silentos, masz aktualny firmware?
kordirko
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 367
Rejestracja: 2012-08-01, 23:52
Lokalizacja: śląsk

Re: D-Link DWR-921 w Orange.

Post autor: kordirko »

ja.michal pisze:Silentos, masz aktualny firmware?
Najnowsze firmware bodajże po 2-3 nieudanych próbach rozłączenia zawieszonego połączenia
robi sprzętowy restart modemu, poprzednia wersja tylko rozłączała i sobie z tym nie radziła,
co było nieskuteczne.
Ja mam takie parametry, jak na obrazku, i router działa bezobsługowo.

Jak przeglądam logi, to widać że się restartuje równo co 1godzinę, czasem co 2 godziny,
widocznie Orangutan ma robota co regularnie rozłącza to połączenie ;)
Play takich numerów nie robił, połączenie chodziło 2-3 dni ciągle ... niestety ten transfer niski mają.
Tu przykładowe fragmenty logów z dziś, widać że restart zawsze był równiutko 34 min. po pełnej godzinie
---------
Jun 24 07:34:34 commander: START WANTYPE 3G
...
Jun 24 09:34:35 commander: START WANTYPE 3G
....
Jun 24 10:34:35 commander: START WANTYPE 3G
....
Jun 24 11:34:31 commander: START WANTYPE 3G
....
Jun 24 12:34:38 commander: START WANTYPE 3G
....
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: D-Link DWR-921 w Orange.

Post autor: ja.michal »

kordirko, może to nie być wina routera, a Orange dłubie. Teraz w mieście gdzie głównie korzystam z telefonu i internetu zasięg Orange dosłownie pływa nawet jak jest się koło stacji bazowej. Generalnie zakładają LTE.

Próbowałeś połączenia na APN vpn?
Silentos
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2014-03-22, 09:15
Lokalizacja: Szczecin

Re: D-Link DWR-921 w Orange.

Post autor: Silentos »

Ściągnąłem update firmware, zainstaluję wieczorem i zobaczymy. Jeśli będzie tak jak podałeś - to już zawsze coś :) Do tej pory po kilku nieudanych automatycznych próbach połączenia sam musiałem się logować i restartować router.
ja.michal pisze:kordirko
Próbowałeś połączenia na APN vpn?
Niestety nie, nie znam konfiguracji pod tego typu połączenie :/



[ Dodano: 2014-06-25, 20:56 ]
ja.michal pisze:Silentos, masz aktualny firmware?
Zainstalowałem ten: ftp://87.204.207.155/dwr/dwr-921/driver ... 130620.zip ze strony http://www.dlink.com/pl/pl/support/prod ... n=deu_reva

Znalazłem jednak jeszcze taki: http://www.dlinkmea.com/partner/media/p ... 0801101124)(0802142503).bin

Wedle numeracji wydaje się być świeższy ten drugi, jednak to nie jest strona dlink.com tylko dlinkmea.com i zapewne jednocześnie nie jest przewidziana na polski rynek.

P.S.
Podpytam jeszcze o jedną kwestię, która mnie irytuje - jest to wiecznie zawieszająca się strona internetowa (firefox, ie, chrome) do zarządzania routerem - czy również ktoś z Was ma takie spostrzeżenia?
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: D-Link DWR-921 w Orange.

Post autor: ja.michal »

APN vpn musisz włączyć w Orange. Najlepiej gadać z tymi pod *800. Konfiguracja prosta. Tam gdzie internet zmieniasz na vpn.
Silentos
Początkujący użytkownik forum
Posty: 7
Rejestracja: 2014-03-22, 09:15
Lokalizacja: Szczecin

Re: D-Link DWR-921 w Orange.

Post autor: Silentos »

ja.michal pisze:APN vpn musisz włączyć w Orange.

Dziękuję bardzo - choć jeszcze nie uruchomiłem. Tak przy okazji co daje ta usługa?

Po update`cie firmware`u (wersja na polski rynek ze strony producenta) sytuacja się ustabilizowała póki co, tzn. nie muszę ręcznie restartować router`a.

Pozdrawiam
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: D-Link DWR-921 w Orange.

Post autor: ja.michal »

Masz publiczne dynamiczne IP (nie jesteś za NAT), nieco inne trasy połączenia są (krótsze), dawniej brak kompresji (podobno na APN internetu już jej nie ma).
ODPOWIEDZ