Dashboard alternatywny do Play online

Kwestie techniczne, konfiguracja i rozwiązywanie problemów z modemami GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA).

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
franek3131
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2014-03-25, 16:19
Lokalizacja: dolnośląskie

Dashboard alternatywny do Play online

Post autor: franek3131 »

Mam modem Huawei E3131s-2 i jest on kupiony w salonie Play. Wszystko niby jest ok. jednak strasznie mnie irytuje program do łączenia się z internetem. Generalnie to wyświetla on reklamy Play. Irytuje mnie zwłaszcza wizerunek pewnej dość tłustej panny w okienku startowym. Niby można się przełączyć na statystyki, ale od tego powitalnego blond paszteta na początku nie ma ucieczki...

Stąd moje pytanie czy ktoś z bardziej doświadczonych użytkowników forum zna jakiś alternatywny soft? Chodziłoby mi o normalne wgranie innego dashboardu, żeby się pozbyć tej aplikacji Play raz na zawsze.
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Dashboard alternatywny do Play online

Post autor: YaHooo »

franek3131 szukaj w internecie Mobile Partnera do swojego modemu. To jest oprogramowanie producenta modemu.
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
franek3131
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2014-03-25, 16:19
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Dashboard alternatywny do Play online

Post autor: franek3131 »

Dziękuję za odpowiedź. Ale, że jestem trochę "zielony" w tych sprawach, to chciałbym dopytać, coby nie walnąć jakiegoś babola ;)

Czy to by było w takim razie http://chomikuj.pl/lesiolo/Modemy+GSM/D ... 701931.exe
ee35487
Stały użytkownik forum
Posty: 51
Rejestracja: 2011-08-15, 02:19
Lokalizacja: PL

Re: Dashboard alternatywny do Play online

Post autor: ee35487 »

Możesz też przełączyć modem w tryb hilink i nie męczyć się z żadnym dodatkowym oprogramowaniem.
franek3131
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2014-03-25, 16:19
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Dashboard alternatywny do Play online

Post autor: franek3131 »

Podoba mi się opcja zrobienia HiLink. O ile wgranie innego dashboardu to w praktyce ściągnięcie jednego pliku i odpalenie go, to konwersja do HiLink wygląda ponoć tak:

<<<Udana konwersja E3131-s2 do HiLink.
Witam,

Jak w temacie, udało mi się zamienić zwykły modem Huawei E3131-s2 na wersję HiLink i chciałem podzielić się swoim doświadczeniem z tego zabiegu.

Zanim zaczniesz, przeczytaj wszystko do końca i zdecyduj czy jesteś na siłach, bo nie odpowiadam za ewentualne uszkodzenia Twojego modemu i nie oferuję wsparcia technicznego w razie poważnych problemów.
Poniższe procedury mają jedynie charakter proof-of-concept.

Kilka słów wstępu:
Dopiero od wczoraj jestem posiadaczem modemu Huawei E3131-s2 w wersji sprzętowej CH2E303SM (do sprawdzenia np przed DC-Unlocker) i od razu nie przypadło mi do gustu bawienie się z aplikacjami typu MobilePartner, widok kilkunastu instalujących się na raz urządzeń etc.
Na forum jdtech w temacie o modemach typu HiLink natknąłem się na post udowadniający iż możliwe jest flashowanie modemów HiLink firmware od wersji klasycznej, poprzez jakieś zabawy z podmienianiem sterowników podczas uruchomienia paczki aktualizacyjnej. Pomyślałem więc iż analogicznie nie powinno być większego problemu z operacją odwrotną i przystąpiłem do działania.
Za żadne skarby nigdzie nie mogłem doszukać się informacji o możliwości przeprowadzenia tej operacji, więc byłem zdany na siebie.

Jako, że lubię wszystko co na czasie oraz chciałem dać szansę klasycznej wersji modemu to najpierw zaktualizowałem sobie go wersją 21.158.00.00.1020.B757, która wspiera połączenia głosowe. Wszystko ok, połączenia głosowe przez MobilePartner na karcie Play działały, ale nie zostałem przekonany co to takiego działania modemu.

Mając sflashowany modem wersją 21.158.00.00.1020.B757 zacząłem od szukania odpowiednich paczek z firmware i sterowników.
Polecam całkowicie wyłączyć auto-uruchamianie napędów, ażeby za każdym razem po usunięciu MobilePartner i sterowników jakie instaluje nie następowała automatyczna instalacja. Jak to zrobić? Ściągnąć jakiś program, zrobić ręcznie, jak kto woli. Jeśli nie wiesz jak to zrobić ani jak się dowiedzieć to lepiej nawet nie bierz się za zabawę ze swoim modemem.

Wygląd przeprowadzonej procedury konwersji:
* Ściągamy interesujące nas firmware oraz WebUI. W moim przypadku wybór padł na rzekomo najświeższe. Firmware do HiLink: 22.158.13.00.547 oraz WebUI: 12.012.02.02.547. Wszystko do znalezienia dzięki Google.
* Spisujemy sobie numerek IMEI modemu i ściągamy jakiś generator kodu do flashowania.
* Odpalamy paczkę z firmware w wersji 22.158.13.00.547, akceptujemy komunikaty i jeśli wyświetli się monit o podanie kodu do flasha, generujemy go, wklepujemy i czekamy na zakończenie procesu.
* Po zakończeniu modem samoczynnie się zrestartuje i UWAGA, nie będzie działać (jeszcze).
* Modem będzie widniał tylko w systemie jako płyta CD z dashboardem zawierającym MobilePartner a my nie będziemy mieć dostępu do portów COM ani do interfejsu WebUI, gdyż nie jest on jeszcze wgrany.
* Czas na deinstalację MobilePartner i innych programów, które instalują sterowniki do modemu.
* Jeśli zostaną jakiekolwiek sterowniki polecam użycie programu DriverStore Explorer [RAPR] do odinstalowania w trybie Force wszystkiego od producenta Huawei. (Program działa z Windows Vista i wzwyż).
* Teraz możemy 7zip'em lub innym programem rozpakować paczkę z WebUI (plik .exe) w której znajdziemy programik o nazwie AutoRun.exe. Wypakowana zawarość reprezentuje dashboard dla HiLink'a.
* Odpalamy AutoRun.exe i czekamy na monit o instalacji nowego urządzenia. Tym urządzeniem jest karta sieciowa HiLink (NDIS), do której Windows powinien mieć sterowniki. Możliwe, że konieczne będzie ponowne uruchomienie komputera lub po prostu wyjęcia i ponowne podpięcie modemu.
* Ta procedura powinna zadziałać i modem powinien przełączyć się z trybu samego CDROM'u z klasycznym (jeszcze) dashboardem na kartę sieciową, ale jeśli tak się nie stanie to najlepiej użyć programu VirtualBox, ściągnąć obraz ISO Ubuntu, Xubuntu itp., podłączyć do VirtualBox, ustawić filtr USB dla maszyny wirtualnej na Huawei (będzie dostępny wybór), uruchomić maszynę wirtualną, która przejmie kontrolę na modemem i wydać polecenie
Kod:
sudo sg_raw /dev/sg1 11 06 20 00 00 00 00 00 01 00
Zależnie od konfiguracji może być konieczna zmiana urządzenia z sg1 na sg0, sg2 itp. Proszę sprawdzić dostępne urządzenia komendą
Kod:
ls /dev
Może zajść konieczność instalacji pakietu sg_raw, jeśli tak wyświetlą się instrukcje w terminalu Ubuntu.
* Jeśli poradziliśmy sobie z Linux'em to w Windows powinno zostać wykryte nowe urządzenie (karta sieciowa NDIS).
* Teraz pozostaje wyłączenie VirtualBox'a, i odpalenie pobranego instalatora paczki z WebUI w wersji 12.012.02.02.547.
* Co ciekawe instalator otworzy przeglądarkę i będzie chciał wejść na stronę http://192.168.1.1/html/switchProjectMode.html, żeby przełączyć się w tryb FC z portami COM i jakimś cudem mu się to udaje, bez interfejsu WebUI, czyli de facto z niedziałającą stroną http://192.168.1.1.
* Będzie nam w tym momencie potrzebny sterownik FcSerial dla HiLink'a dostępny tu http://pl.rghost.net/40046822. Wkażemy Windowsowi te sterowniki gdy o nie zapłacze.
* Po instalacji sterownika powinno rozpocząć się wgrywanie WebUI po czym modem zrestartuje się i otworzy przeglądarkę w której powita nas WebUI HiLink.
>>>

Prościzna. Tak proste, że prościej nie można :facepalm:
Ostatnio zmieniony 2014-03-26, 12:41 przez franek3131, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
lesiolo
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 351
Rejestracja: 2010-09-28, 19:56
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dashboard alternatywny do Play online

Post autor: lesiolo »

franek3131 pisze:Prościzna. Tak proste, że prościej nie można
Należało by dopisać że opis przerobienia został skopiowany i opracowany przez kolegę [url=http://]inteliboy[/url] z innego forum
O wiele łatwiejszym sposobem przerobienia zwykłego E3131s2 na hi-linka jest posiadanie kodu flash i uruchomienie jednego pliku
franek3131
Początkujący użytkownik forum
Posty: 5
Rejestracja: 2014-03-25, 16:19
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Dashboard alternatywny do Play online

Post autor: franek3131 »

lesiolo pisze:Należało by dopisać że opis przerobienia został skopiowany i opracowany przez kolegę [url=http://]inteliboy[/url] z innego forum
O wiele łatwiejszym sposobem przerobienia zwykłego E3131s2 na hi-linka jest posiadanie kodu flash i uruchomienie jednego pliku
Było dokładnie tak.

Oczywiście mój problem jest taki "chciałabym i boję się" gdyż modem jest nowy i na gwarancji. Czy może najprostszym sposobem jest po prostu odinstalowanie Play online i używanie np. Top NetInfo?

[ Dodano: 2014-03-26, 18:47 ]
Po całodniowym namyśle, a nawet dłuższym, bo zacząłem drążyć temat wczoraj koło południa, zdecydowałem się wreszcie wgrać oryginalny dashboard pobrany z chomika @lesiolo, który ma nazwę UTPS23.009.09.01.983_MAC23.009.05.00.983_LNX23.009.05.00.983.exe. Wszystko się udało, modem działa, mam transfer do 4mega, konkretnie wyszło mi kilka minut temu 3,7 a max. to 4 w Play, więc jest ok. Osiągnąłem dokładnie taki efekt, jak chciałem, a więc interfejs aplikacji jest minimalny, żadnych zdjęć jakichś tłustych pasztetów, żadnych reklam. Super!

Dzięks @lesiolo!

[ Komentarz dodany przez: YaHooo: 2014-03-28, 17:32 ]
<a href="http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?p=59341#59341">Panie i Panowie tniemy cytaty!</a>
Ostatnio zmieniony 2014-03-28, 17:32 przez franek3131, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Dashboard alternatywny do Play online

Post autor: YaHooo »

franek3131 pisze:Po całodniowym namyśle, a nawet dłuższym, bo zacząłem drążyć temat wczoraj koło południa, zdecydowałem się wreszcie wgrać oryginalny dashboard pobrany z chomika @lesiolo, który ma nazwę UTPS23.009.09.01.983_MAC23.009.05.00.983_LNX23.009.05.00.983.exe.
Samym dashboardem raczej nie uwalisz modemu. Co najwyżej stracisz zawartość wirtualnego cd-romu. Ale to jest do naprawienia :ok:
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
ODPOWIEDZ