E3131 uszkodzone gniazdo anteny zewnętrznej.

Kwestie techniczne, konfiguracja i rozwiązywanie problemów z modemami GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA).

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
BambOOs
Użytkownik forum
Posty: 49
Rejestracja: 2013-12-16, 19:55
Lokalizacja: Polska

E3131 uszkodzone gniazdo anteny zewnętrznej.

Post autor: BambOOs »

Witam serdecznie!

Panowie, mam problem. Przy odłączaniu anteny zewnętrznej od modemu Huawei E3131, zostało uszkodzone gniazdo - a w zasadzie tylko ta "obrączka" - została w konektorze kabla antenowego. Załączam zdjęcie. ZDJĘCIE



Modem działa, zasięg jest w porządku. Gdy podłączam antenę, jest zysk.

Ale... teraz konektor zwyczajnie wypada z gniazda. I teraz pytanie do Was: czy bez tej "obrączki" mogę normalnie korzystać z modemu, np poprzez usztywnienie konektora w gnieździe w jakiś prosty sposób? Czy jednak ta "obrączka" musi zostać przytwierdzona ponownie do gniazda?

Z góry dziękuję za odpowiedzi.

Pozdrawiam serdecznie.
Awatar użytkownika
BarteqW
Stały użytkownik forum
Posty: 100
Rejestracja: 2008-05-08, 10:44
Lokalizacja: Boruja Nowa

Re: E3131 uszkodzone gniazdo anteny zewnętrznej.

Post autor: BarteqW »

BambOOs pisze:<a href="http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?p=59341#59341">Panie i Panowie tniemy cytaty!</a>
Witaj w klubie, czytałem kiedyś o tym, że ten wtyk antenowy jest piętą Achillesową. Mimo iż o tym wiedziałem, i uważałem to i tak po pewnym czasie stało się jak u ciebie. Często wyciągałem modem. Podejrzewam, że bez tej blaszki nie będzie działać odpowiednio bo to jakiś ekran chyba. Ale sprawdź.

Mam jeszcze E122 i ten mimo iż też był tani to jest lepiej wykonany. Już samo to, że w e3131 wtyk antenowy jest z drugiej strony niż w e122 powoduje problemy przy podłączaniu do tp-linka 3420 v1.
Ostatnio zmieniony 2014-04-29, 07:35 przez BarteqW, łącznie zmieniany 1 raz.
BambOOs
Użytkownik forum
Posty: 49
Rejestracja: 2013-12-16, 19:55
Lokalizacja: Polska

Re: E3131 uszkodzone gniazdo anteny zewnętrznej.

Post autor: BambOOs »

Hmm, modem nadal działa poprawnie czy to z anteną (której konektor teraz zwyczajnie wypada z gniazda) czy bez anteny. Zasięg taki sam jak był przed uszkodzeniem.

A jak było u Ciebie?

Byłbym wdzięczny, gdyby ktoś z Forumowiczów wyjaśnił jak to jest z konstrukcją takiego gniazda i jakie znaczenie ma w tym wszystkim ta "obrączka". I czy bezpiecznie jest korzystać z modemu nadal, po tego typu uszkodzeniu.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: E3131 uszkodzone gniazdo anteny zewnętrznej.

Post autor: matek451 »

Modem już uszkodziłeś więc więcej już nie popsujesz, dziwne tylko, że modem przełącza się na antenę zewnętrzną( do tego służy to złącze). Ale zacznijmy od tego co to za antena? Jaki jest poziom sygnału z nią i bez niej?
BambOOs
Użytkownik forum
Posty: 49
Rejestracja: 2013-12-16, 19:55
Lokalizacja: Polska

Re: E3131 uszkodzone gniazdo anteny zewnętrznej.

Post autor: BambOOs »

Antena? Typu "drapak do pleców". Modem znajduje się na parapecie, gdzie bez anteny mam sygnał na poziomie około -103 dBm. Z tym wyrobem antenopodobnym mam -87 dBm. I taką samą lub odrobinę lepszą moc sygnału osiągam, gdy wystawię tylko sam modem na zewnątrz na przedłużaczu USB.

Czyli jeżeli dobrze rozumiem, to dzięki tej "obrączce", która została wyrwana z gniazda, modem przełącza się na antenę zewnętrzną przy kontakcie z jej konektorem tak?
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: E3131 uszkodzone gniazdo anteny zewnętrznej.

Post autor: wojteks »

, to dzięki tej "obrączce", która została wyrwana z gniazda, modem przełącza się na antenę zewnętrzną przy kontakcie z jej konektorem tak?
Nie, gniazdo przełącza się "szpilką", obrączka to masa/ekran.
Nie pomagam na PW!
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: E3131 uszkodzone gniazdo anteny zewnętrznej.

Post autor: matek451 »

Na dłuższą metę to "rozwiązanie" w końcu skończy się uwaleniem całego złącza anteny zew. modemu. To normalne w tej sytuacji, nie da się go normalnie używać , to dziw , że jeszcze działa.
BambOOs
Użytkownik forum
Posty: 49
Rejestracja: 2013-12-16, 19:55
Lokalizacja: Polska

Re: E3131 uszkodzone gniazdo anteny zewnętrznej.

Post autor: BambOOs »

Czyli teoretycznie, modem nie powinien teraz działać z jakąkolwiek anteną zewnętrzną tak? Skoro obrączki tak na prawdę już nie ma w gnieździe.

Obrączka odbiera sygnał z anteny, a "szpilka" służy TYLKO do przełączania na antenę zewnętrzną?
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: E3131 uszkodzone gniazdo anteny zewnętrznej.

Post autor: wojteks »

Obrączka odbiera sygnał z anteny, a "szpilka" służy TYLKO do przełączania na antenę zewnętrzną?
Nie, "obrączka" to był ekran/masa/oplot kabla, "szpilka" to gorący przewód z sygnałem z anteny i dodatkowo przełączający na antenę zewnętrzną (odłącza wewnętrzną).
Nie pomagam na PW!
BambOOs
Użytkownik forum
Posty: 49
Rejestracja: 2013-12-16, 19:55
Lokalizacja: Polska

Re: E3131 uszkodzone gniazdo anteny zewnętrznej.

Post autor: BambOOs »

Czyli dobrze by było teraz przytwierdzić tą obrączkę z powrotem do gniazda tak?

Czy jednak mogę używać modemu wraz z podłączona zewnętrzną anteną bez tej obrączki? I jakim prawem to wszytko nadal działa bez tej części?
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26132
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: E3131 uszkodzone gniazdo anteny zewnętrznej.

Post autor: wojteks »

BambOOs pisze:Czyli dobrze by było teraz przytwierdzić tą obrączkę z powrotem do gniazda tak?
Nie da się, ona ma mieć kontakt elektryczny z resztą gniazda.
BambOOs pisze:Czy jednak mogę używać modemu
Możesz ale jak się zepsuje to kup nowy, lepiej by było dolutować antenę zewnętrzną na stałe zamiast tego gniazda.
BambOOs pisze: I jakim prawem to wszytko nadal działa bez tej części?
Szczęście, przypadek.
Nie pomagam na PW!
BambOOs
Użytkownik forum
Posty: 49
Rejestracja: 2013-12-16, 19:55
Lokalizacja: Polska

Re: E3131 uszkodzone gniazdo anteny zewnętrznej.

Post autor: BambOOs »

W sumie wyrwała się tylko ta metalowa obrączka, a plastikowa "rurka" jest nienaruszona. W gnieździe został także kawałek tej metalowej obrączki - jest to widoczne na zdjęciu z pierwszego postu.

Jeżeli dobrze rozumiem, to modem nie powinien już działać z anteną zewnętrzną po takim uszkodzeniu tak?

Czy jest możliwe, że konektor ma kontakt z tą resztą obrączki która została w gnieździe i przez to jeszcze to wszystko poprawnie działa?
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: E3131 uszkodzone gniazdo anteny zewnętrznej.

Post autor: matek451 »

Najprawdopodobniej tak jest ale to rozwiązanie przypadkowe , poza tym czy ta antena się nie rozłącza?
BambOOs
Użytkownik forum
Posty: 49
Rejestracja: 2013-12-16, 19:55
Lokalizacja: Polska

Re: E3131 uszkodzone gniazdo anteny zewnętrznej.

Post autor: BambOOs »

Jak do tej pory - nie rozłącza się.
Awatar użytkownika
BarteqW
Stały użytkownik forum
Posty: 100
Rejestracja: 2008-05-08, 10:44
Lokalizacja: Boruja Nowa

Re: E3131 uszkodzone gniazdo anteny zewnętrznej.

Post autor: BarteqW »

Czy wszystkie modemy współcześnie produkowane mają tak kiepskie te wtyki antenowe. Bo tak jak pisałem wcześniej mam taki sam problem. Tyle tylko że ja mam tą, i wychodzi ona razem z wtykiem, gdy wyciągam z gniazda (jakoś tak dziwnie to brzmi, ale co tam ;)) .
ODPOWIEDZ