Huawei e3131 - pomoc w sprawie konfiguracji

Kwestie techniczne, konfiguracja i rozwiązywanie problemów z modemami GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA).

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
g3000
Stały użytkownik forum
Posty: 68
Rejestracja: 2006-05-30, 08:02
Lokalizacja: Warszawa/Busko Zdrój

Huawei e3131 - pomoc w sprawie konfiguracji

Post autor: g3000 »

Kupiłem ostatnio rodzinie modem e3131 ponieważ stary się zepsuł. Poprzedni to też e3131 ale zupełnie inaczej instalowało się sterowniki - można było zainstalować albo przez kliknięcie na ikonkę dysku albo "wydobyć" sterowniki z pliku data i podążać za wskazówkami systemu (w tym przypadku Windows XP)

Natomiast ten e3131 ma zupełnie inne pliki na dysku - wymagał zainstalowania jedynie jednego - o nazwie Huawei HiLink.

I tutaj zaczął się problem - programy typu mobile partner (brandowany z T-Mobile) i TopNetInfo nie widzą modemu. Cała konfiguracja jest dostępna "w chmurze". Modem łączy się automatycznie z siecią i uruchamia stronę z konfiguracją, gdzie możemy ustawić niewiele opcji, a co najgorsze - nie ma możliwości ustawienia granicy limitu danych. Jest jedynie szczegółowy wykaz dla każdego połączenia i na dole statystyka zbiorcza. Wszystko w języku angielskim, co jest dla rodziny kłopotliwe.
Dodatkowo sieć chodzi bardzo wolno - poniżej 1Mbps (ale może akurat teraz jest obciążona). Mam jeszcze stary modem e156g z Play ale on nie obsługuje u900 a u2100 ma akurat tutaj fatalny zasięg wewnątrz pomieszczeń (blokowisko zasłania nadajnik).

Zrzut ekranu ze strony konfiguracyjnej:
Obrazek

Pytanie - jak skonfigurować ten modem żeby TopNetInfo go widział? I żeby nie łączył się automatycznie przy starcie systemu, wyświetlając przy okazji tą stronę?
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Huawei e3131 - pomoc w sprawie konfiguracji

Post autor: wojteks »

g3000 pisze:jak skonfigurować ten modem żeby TopNetInfo go widział?
Przełączyć w tryb zwykłego modemu, opisy na forum widziałem.
Nie pomagam na PW!
g3000
Stały użytkownik forum
Posty: 68
Rejestracja: 2006-05-30, 08:02
Lokalizacja: Warszawa/Busko Zdrój

Re: Huawei e3131 - pomoc w sprawie konfiguracji

Post autor: g3000 »

Tylko że modem łączy się z siecią już na etapie ładowania systemu (dioda świeci się ciągle, na jasnoniebiesko).
W innym przypadku migała na ciemnoniebiesko i połączenie z siecią było dopiero po starcie programu, który akurat obsługiwał modem.

Próbowałem oczywiście kombinować wcześniej z TopNetInfo ale na razie bez skutku.
Awatar użytkownika
wojteks
*** Administrator ***
Posty: 26137
Rejestracja: 2007-12-02, 11:51
Lokalizacja: PL

Re: Huawei e3131 - pomoc w sprawie konfiguracji

Post autor: wojteks »

g3000 pisze:Tylko że modem łączy się z siecią już na etapie ładowania systemu
To normalne dla HiLinka.
g3000 pisze:i połączenie z siecią było dopiero po starcie programu, który akurat obsługiwał modem
To też normalne zachowanie modemu nie HiLink.
g3000 pisze:Próbowałem oczywiście kombinować
Przeczytaj ze zrozumieniem mój wcześniejszy post, kombinowanie z TNI nic nie da jeżeli modem jest w trybie HiLink.

Trzeba było kupić zwykły e3131 a nie HiLink nie miałbyś problemów.
Nie pomagam na PW!
key
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 9565
Rejestracja: 2010-08-01, 18:30
Lokalizacja: Nürnberg

Re: Huawei e3131 - pomoc w sprawie konfiguracji

Post autor: key »

wojteks pisze: Trzeba było kupić zwykły e3131 a nie HiLink nie miałbyś problemów.
Akurat w przypadku tego modemu, nie ma znaczenia co kupisz, trzeba tylko wiedziec co chcesz:

http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=2076601
Nie pomagam na PW.
g3000
Stały użytkownik forum
Posty: 68
Rejestracja: 2006-05-30, 08:02
Lokalizacja: Warszawa/Busko Zdrój

Re: Huawei e3131 - pomoc w sprawie konfiguracji

Post autor: g3000 »

Moja niewiedza - zwyczajnie nie wiedziałem że istnieje "odmiana" e3131 z HiLink

A z modemem dalej się męczę i na razie nic się nie ruszyło do przodu

Przeczytałem już kilka anglojęzycznych dyskusji (z przyzwyczajenia tam znajduje rozwiązanie problemów) ale wszystko staje w miejscu gdy trzeba wpisać adres:

Kod: Zaznacz cały

http://192.168.1.1/html/switchProjectMode.html
Nie pomaga też modyfikacja sterownika - poradę znalazłem tutaj

Oczywiście wszystko rozbija się o ten nieszczęsny adres - po wklejeniu w przeglądarkę przekierowuje do punktu wyjścia, czyli na:

Kod: Zaznacz cały

http://192.168.1.1/html/home.html
Może problem tkwi w tym, że nie usunąłem APN - tak jak pisali na tym forum Ubuntu. Mogę jedynie wyłączyć opcję autopołączenia, a przyciski do usuwania APN i profilu połączenia są u mnie nieaktywne.
Nic nie zmienia się także w menedżerze urządzeń w XP - po wpisaniu tego adresu powinny pojawić się nieznane urządzenia na liście portów szeregowych.

Rodzina zużywa naprawdę mało danych więc nawet to łączenie przez HiLink nie byłoby problemem. O wiele większym problemem jest bardzo wolne połączenie - długie pingi a o reszcie lepiej nie mówić. To już Aero2 to przy tym demon prędkości. I problem z szybkością nie dotyczy tylko mnie, bo widziałem też wpisy na ten temat
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19162
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Huawei e3131 - pomoc w sprawie konfiguracji

Post autor: matek451 »

Po co szukasz na zagranicznych forach, poczytaj http://jdtech.pl/2013/10/huawei-e3131s- ... ilink.html
g3000
Stały użytkownik forum
Posty: 68
Rejestracja: 2006-05-30, 08:02
Lokalizacja: Warszawa/Busko Zdrój

Re: Huawei e3131 - pomoc w sprawie konfiguracji

Post autor: g3000 »

Tylko że tutaj jak widzę znowu wszystko zaczyna się od wpisania adresu:

Kod: Zaznacz cały

http://192.168.1.1/html/switchProjectMode.html
który u mnie nie działa. A bez tego nic nie ruszy. Wszędzie piszą, że po tym modem powinien się rozłączyć i zrestartować, ale u mnie nic się nie dzieje. Przekierowuje od razu na stronę główną (końcówka home.html) i mogę tak robić bez końca.
Awatar użytkownika
lesiolo
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 351
Rejestracja: 2010-09-28, 19:56
Lokalizacja: Warszawa

Re: Huawei e3131 - pomoc w sprawie konfiguracji

Post autor: lesiolo »

g3000 pisze:który u mnie nie działa. A bez tego nic nie ruszy.
Musi działać, zacznij od zmiany przeglądarki na IE
jak nie pomoże to zrób to na innym systemie np: Win7 lub XP
Podaj jaki masz nr. firmware i WebUI w modemie.
g3000 pisze:Mogę jedynie wyłączyć opcję autopołączenia, a przyciski do usuwania APN i profilu połączenia są u mnie nieaktywne.
Wyłącz auto-połączenie i rozłącz modem, będziesz mógł edytować profil.
w ostateczności zmień w modemie webUI (polskiego nie znajdziesz)na WebUi E3131 HiLink 12.012.02.02.547
g3000
Stały użytkownik forum
Posty: 68
Rejestracja: 2006-05-30, 08:02
Lokalizacja: Warszawa/Busko Zdrój

Re: Huawei e3131 - pomoc w sprawie konfiguracji

Post autor: g3000 »

Próbowałem na różnych przeglądarkach - wszędzie tak samo. Na innym systemie też próbowałem - u rodziny jest XP ja mam Win8.
Chyba najlepszym rozwiązaniem będzie jednak jak ten modem oddam i wymienię na inny - bez HiLink. Ale to dopiero po majówce.

Wielkie dzięki za pomoc!
ODPOWIEDZ