Huawei E3131 z PLAY

Kwestie techniczne, konfiguracja i rozwiązywanie problemów z modemami GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA).

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
maxell35
Początkujący użytkownik forum
Posty: 2
Rejestracja: 2014-06-07, 20:23
Lokalizacja: mazowsze

Huawei E3131 z PLAY

Post autor: maxell35 »

Witam, kupiłem ostatnio modem E3131 z sieci PLAY pod Aero2. Podłączyłem, generalnie działa, ale mam kilka pytań:

1. Skąd pobrać najnowszy/najlepszy firmware do mojego modemu ? Wiem, że na forum jest jakiś ale nie wiem czy jest najnowszy i czy będzie pasował do modemu z PLAY. Mój obecny firmware to: 21.157.11.00.264. Opłaca się go aktualizować ? Podobno na nowszych wersjach szybciej się łączą.

2. Skąd pobrać najnowszy, oryginalny, niebrandowany dashboard (najnowszy Mobile Partner + najnowsze sterowniki) ? Wolałbym od Huawei niż ten od PLAY. Ew. Może polecicie też jakieś inne ?

3. Da się jakoś wyłączyć automatyczną instalację programu ? Tak żeby za każdym razem jak włożę modem nie wyskakiwało mi okienko instalatora. Można też ustawić tak Mobile Partnera żeby włączał się automatycznie po włożeniu modemu ?

4. Jak zrobić backup firmware i dashboardu przed aktualizacją ?

5. Po zainstalowaniu modemu stacja dyskietek wydaje ciągle odgłosy. Wiem, że to znany problem z aplikacją od PLAY, ale odinstalowałem ją i na Mobile Partnerze ze strony producenta jest to samo. Czy oryginalny program od Huawei też ma ten bug ? Czy naprawdę nie da się z tym nic zrobić poza wyłączeniem stacji dysiketek ?

6. Pobrałem same sterowniki do modemu. Jak je zainstalować (bez żadnej aplikacji typu Mobile Partner) ? Jak klikam na instalator nic się nie dzieje. Skąd pobrać najnowszą wersję sterowników - na stronie producenta są tylko razem z MobilePartner ?

7. Czy to normalne, że połączenie nie działa w trybie NDIS ? Domyślnie MP zainstalował mi się ustawiony na NDIS i musiałem ręcznie przestawić na RAS.

8. Trochę offtop ale przy okazji zapytam. Jak w końcu jest z tym captcha w Aero ? Tylko za pierwszym razem kiedy się połączyłem musiałem wpisać kod. Minęło już parę dni i ani razu nie wyświetliła mi się strona z kapciem.
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Huawei E3131 z PLAY

Post autor: YaHooo »

maxell35 pisze:Skąd pobrać najnowszy/najlepszy firmware do mojego modemu ?
Generalnie musisz szukać po forach internetowych. Bo powinien być na stronie Huawei, ale z tym bywa różnie. Jednak to jest najpewniejsze źródło. Czasem na stronie operatora znajdziesz firmware.
maxell35 pisze: Opłaca się go aktualizować ? Podobno na nowszych wersjach szybciej się łączą.
Moim zdaniem jeśli nie masz poważnych problemów z modemem nie opłaca się uaktualniać softu.
maxell35 pisze:Skąd pobrać najnowszy, oryginalny, niebrandowany dashboard (najnowszy Mobile Partner + najnowsze sterowniki) ?
Odpowiedź jak na pierwsze pytanie. Najlepiej ze strony producenta.
maxell35 pisze:Da się jakoś wyłączyć automatyczną instalację programu ?
Można za pomocą komend AT wyłączyć wirtualny cd-rom.
maxell35 pisze: Tak żeby za każdym razem jak włożę modem nie wyskakiwało mi okienko instalatora.
Masz coś nie tak. Modem powinien zainstalować się tylko raz, przy pierwszym włożeniu do portu USB.
maxell35 pisze:Można też ustawić tak Mobile Partnera żeby włączał się automatycznie po włożeniu modemu ?
Domyślnie tak jest, więc masz coś nie tak. Pytanie tylko co.
maxell35 pisze: 4. Jak zrobić backup firmware i dashboardu przed aktualizacją ?
O ile dashboardu można (są do tego aplikacje, poszukaj pod pojęciem Huawei custom dashboard), o tyle w przypadku firmware to już raczej nie jest wykonalne. Chyba żeby zrobić zrzut z pamięci, ale potem trzeba by go wgrać. A znaleźć do tego narzędzie trudno.
maxell35 pisze: Pobrałem same sterowniki do modemu. Jak je zainstalować (bez żadnej aplikacji typu Mobile Partner) ? Jak klikam na instalator nic się nie dzieje.
Same sterowniki możesz zainstalować tak jak tu http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?t=7215 Ale z tego co pamiętam to dołączony do nich instalator powinien zainstalować je samoczynnie. Najpierw należy odinstalować poprzednie. Jest do tego oddzielny plik exe w paczce ze sterownikami.
maxell35 pisze:Czy to normalne, że połączenie nie działa w trybie NDIS ? Domyślnie MP zainstalował mi się ustawiony na NDIS i musiałem ręcznie przestawić na RAS.
Raczej nie jest to normalne.
maxell35 pisze:Minęło już parę dni i ani razu nie wyświetliła mi się strona z kapciem.
Tak naprawdę tego nie wie nikt. Bo termin wprowadzenia tego mechanizmu był już parę razy oddalany.
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
maxell35
Początkujący użytkownik forum
Posty: 2
Rejestracja: 2014-06-07, 20:23
Lokalizacja: mazowsze

Re: Huawei E3131 z PLAY

Post autor: maxell35 »

Jeżeli chodzi o firmware i dashboard to na stronie producenta nie ma takich rzeczy. Jest jedynie instalka Mobile Partnera, dla tego zapytałem (nie chciałbym wgrać czegoś niesprawdzonego żeby nie uszkodzić modemu).
kordirko
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 368
Rejestracja: 2012-08-01, 23:52
Lokalizacja: śląsk

Re: Huawei E3131 z PLAY

Post autor: kordirko »

maxell35 pisze:Jeżeli chodzi o firmware i dashboard to na stronie producenta nie ma takich rzeczy. Jest jedynie instalka Mobile Partnera, dla tego zapytałem (nie chciałbym wgrać czegoś niesprawdzonego żeby nie uszkodzić modemu).
Ale po co wgrywać jak działa ?
Nowy firmware nie spowoduje magicznego podniesienia limitu 512 kbit/s nakładanego przez aero2.
Tylko jest ryzyko że wgrasz coś nieodpowiedniego i z dostępnych funkcjonalności sprzętu
pozostanie jedynie funkcja kosztownego przycisku do papieru.
Wiele razy na tym forum rozlegał się płacz "wgrałem plik abc ze strony xyz i modem mi nie działa".
Awatar użytkownika
YaHooo
Guru bezprzewodowy
Posty: 17761
Rejestracja: 2008-01-02, 14:38
Lokalizacja: Białystok

Re: Huawei E3131 z PLAY

Post autor: YaHooo »

kordirko pisze: Ale po co wgrywać jak działa ?
Ja generalnie w przypadku firmware taką zasadę stosuje. Niestety nie zawsze powrót do starszej wersji jest możliwy, a możemy zostać z zawieszającym się modemem.
Pozdrawiam YaHooo :)
> FAQ < > Limitowanie TTL < > Filtrowanie MAC < > Limit - miniFAQ <
> Udostępnianie połączenia internetowego iPlus w trybie Ad-hoc < > Połączenie Ad-hoc <
(iPlus7GB-30%) + (Sierra Wireless AC881) + (HP Compaq nx7300) + (200m od BTS'a) = (600kB/s)
ODPOWIEDZ