Internet Play strasznie zwolnił (Huawei E3131 + TL-MR3220)

Kwestie techniczne, konfiguracja i rozwiązywanie problemów z modemami GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA).

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
ofka
Użytkownik forum
Posty: 21
Rejestracja: 2010-01-15, 21:08
Lokalizacja: Wiewiecko

Internet Play strasznie zwolnił (Huawei E3131 + TL-MR3220)

Post autor: ofka »

Witajcie ;) Od około dwóch tygodni mam problem z internetem Play Online. Umowę mam od października i zawsze prędkość była zadowalająca (ok. 1,5 Mb/s), ale od jakich dwóch tygodni ta prędkość zaczęła spadać, do takiego stopnia, że aktualnie nie da się z internetu korzystać. Aktualnie prędkość to jakieś 40 do 70 kbps, a w najlepszych momentach 200 kbps. Operator oczywiście umywa ręce i twierdzi, że z jego strony jest wszystko w porządku. Problem zgłaszałam już trzy razy i szczerze mam dość konsultantów, którzy są mniej kompetentni ode mnie, a sama jestem zielona.

Korzystam z modemu Huawei E3131-2 z routerem TP-LINK TL-MR3220. Modem Huawei nie jest od Play, bo ten od nich zepsuł się i nie uznali gwarancji. Kupiłam na Allegro nowy. Działał okej jakieś dwa tygodnie, później właśnie zaczęły się te problemy. Mam kartę Aero2 i śmiga na nim bez problemu, więc problem z modemem raczej bym wykluczyła.

Korzystam także z anteny zewnętrznej (była w zestawie z modemem), która daje zasięg HSPA+ na poziomie 1-2 kresek, ale tak było od października i wszystko działało. Aktualnie na modemie mam wymuszone korzystanie z pasma UMTS 900 bo gdzieś przeczytałam, że to miało pomóc - nie pomogło.

Transfer odświeżony od 1 sierpnia, sprawdzałam, nie został wykorzystany, więc nie ma mowy o ograniczeniu z tego tytułu.

Niżej załączam screeny z testera Netii, ale one zawsze wychodzą inaczej. Ping zwykle w okolicach 100 ms, wysłanie zawsze 0,01-0,03 Mb/s, a jeśli chodzi o ściąganie to tutaj już w ogóle abstrakcja, raz jest 0,3 Mb/s a czasem ponad 2 Mb/s.

Przekopałam fora internetowe i nie znalazłam nic, co by pomogło, dlatego tutaj błagam o pomoc ;)


Moja lokalizacja: Wiewiecko (woj. zachodniopomorskie), w okolicy dwie wieże Play w odległości 2 km i 5 km w linii prostej.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Internet Play strasznie zwolnił (Huawei E3131 + TL-MR3220)

Post autor: ja.michal »

Test cały czas przez router? Sprawdź modem bezpośrednio podłączony do komputera. Możesz również gdzieś w salonie Play dostać darmowy starter do testowania sieci. Jest kilka MB na nim więc na test wystarczy. Będziesz miała odpowiedź czy to wina sieci czy akurat twojej karty. Możliwe, że problemem jest karta SIM, którą masz (uszkodzona razem z modemem).
ofka
Użytkownik forum
Posty: 21
Rejestracja: 2010-01-15, 21:08
Lokalizacja: Wiewiecko

Re: Internet Play strasznie zwolnił (Huawei E3131 + TL-MR3220)

Post autor: ofka »

Podpinałam się modemem pod laptopa, jest to samo. Mam telefon z Play, więc sprawdzałam też internet na tej karcie sim i jest ten sam problem, więc ani to wina routera ani SIM.
ja.michal
*Mistrz bezprzewodowy*
Posty: 22031
Rejestracja: 2006-08-14, 17:59
Lokalizacja: Polska

Re: Internet Play strasznie zwolnił (Huawei E3131 + TL-MR3220)

Post autor: ja.michal »

Nie pozostaje nic innego jak atakować operatora.
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Internet Play strasznie zwolnił (Huawei E3131 + TL-MR3220)

Post autor: matek451 »

Jaki masz poziom sygnału ale w dBm nie w kreskach? Pewnie masz nie antenę tylko patyk, wystawiłaś go chociaż na zewnątrz?znając życie to pewnie w pierwszym modemie uwaliłaś złącze antenowe. Wtedy nie uznają gwarancji.
ofka
Użytkownik forum
Posty: 21
Rejestracja: 2010-01-15, 21:08
Lokalizacja: Wiewiecko

Re: Internet Play strasznie zwolnił (Huawei E3131 + TL-MR3220)

Post autor: ofka »

Jak sprawdzić poziom sygnału w dBm?

Antenę mam na zewnątrz, na dachu, tak wysoko na ile pozwala jej kabel.
Z tego względu modem jest podpięty prawie cały czas pod router, bo ilość kabla od anteny pozostającego w domu jest tak mała, że korzystanie z modemu bezpośrednio podłączonego do laptopa jest niekomfortowe (kabla jest jakieś 7cm, reszta jest na zewnątrz domu).

A co do gwarancji, nie wiem co tam się stało, dostałam modem z gwarancji z adnotacją, że ta nie została uznana ze względu na uszkodzenie mechaniczne i zalanie cieczą. Nie ma najmniejszej opcji że modem u mnie miał kontakt z cieczą oraz wrócił z gwarancji z wyrwanym gniazdem od anteny, które latało w jego wnętrzu. Ponadto napisali, że komputer nie wykrywa modemu, a facet, który przyjmował ode mnie modem w salonie zapisał, że komputer go wykrywa, ale nie łączy się z siecią. Po wojnie z konsultantami stwierdziłam, że wolę stracić 90 zł na nowy modem niż zdrowie psychiczne. Sprawa nie do udowodnienia, że modemu nie zalałam ani nie wyrwałam gniazda, nie wierzą że zrobił to serwis, a ja nie mam przecież dowodów.
Awatar użytkownika
DiilGang
Specjalista bezprzewodowy-senior
Posty: 348
Rejestracja: 2013-10-26, 17:28
Lokalizacja: okolice Łomży

Re: Internet Play strasznie zwolnił (Huawei E3131 + TL-MR3220)

Post autor: DiilGang »

Jak masz go pod routerem to nie sprawdzisz w dBm. Podaj chociaż poziom sygnału w routerze w procentach ( da się to mniej więcej przeliczyć na dBm ) .
Huawei B315 - Orange LTE 2600 + Cybertech 17 dBi 2100 MHz
matek451
Guru bezprzewodowy
Posty: 19161
Rejestracja: 2012-09-01, 18:14
Lokalizacja: Łódź

Re: Internet Play strasznie zwolnił (Huawei E3131 + TL-MR3220)

Post autor: matek451 »

Wciąż nie wiemy co to za antena?
ofka
Użytkownik forum
Posty: 21
Rejestracja: 2010-01-15, 21:08
Lokalizacja: Wiewiecko

Re: Internet Play strasznie zwolnił (Huawei E3131 + TL-MR3220)

Post autor: ofka »

Siłę sygnału mam 100%.

Sama nie wiem co to za antena, na pudełku nic nie ma, ale raczej jest to tania rzecz i wygląda dokładnie tak w załączniku. Na Allegro kosztuje dwie dychy.

[ Komentarz dodany przez: krystianb: 2014-08-05, 23:41 ]
To zwykły badyl do chorągiewki a nie antena.
Usunąłem zdjęcie z allegro.


EDIT: Badyl czy nie, w każdy razie działa. Bez badyla zasięgu zero.
ODPOWIEDZ