iPlus\\modem comander&suse 10.2, ale jak?

Wszystko na temat internetu za pomocą sieci komórkowych pod systemem Linux.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
a220606

iPlus\\modem comander&suse 10.2, ale jak?

Post autor: a220606 »

Witam, nie mogę ustawić połączenia apn na opensuse,
jak wpisuję modprobe ftdi_sio i usbserial, to owszem pojawia mi się nowe urządzenie (a nawet 2) ale potem gdy chcę wysłać mu sygnał (echo -e "at...\ttyUSB) to diody migaja dalej i nie przechodzą w tryb bargafu...
W dodatku kreator kppp jest jakiś ubogi bo to tylko ustawienia modemu w yascie2 a nie żaden kreator kppp który powinien być tu...
W każdym razie, nie mogę tam nadpisać łańcucha inicjującego czy w ogóle stworzyć nowego połączenia, a polecenia typu "pppconfig" czy "make menuconfig" nie działają chociaż nimi posługują się w instrukcji z comander.pl...
Nie wiem już co robić może ktoś z was już miał ten problem lub wie co zrobić to byłbym wdzięczny za pomoc :(
Awatar użytkownika
emulator
Stały użytkownik forum
Posty: 65
Rejestracja: 2007-02-11, 20:46
Lokalizacja: Irkuck

Re: iPlus\\modem comander&suse 10.2, ale jak?

Post autor: emulator »

Witam,ja rowniez mialem problemy z zainstalowaniem iplusa w suse 10.2(dopiero zaczynam zabawe w linuxie wiec prosze o wyrozumialosc).Moje rozwiazanie wygladalo tak:
-odpal console(jako root)
-włącz podgląd logów systemowych: # tail -f /var/log/messages
-podepnij modem do usb, i patrz co wypluwa, tzn. jakie komunikaty
Z reguły linux wykrywa większość modemów na usb, w logach zobaczysz też, jak kwalifikuje dane urządzenie.Modemy usb to najczęściej /dev/ttyACM0 (u mnie jest /dev/ttyUSB0)
-zainstaluj kppp(jest na plycie instalacyjnej)
-uruchom kppp(z consoli jako root!!!)
Konfiguracjia kpp:
Configure>Nev>Manual setup:
Connection name:Iplus
Phone number>Add:*99***1#
Autentication:Script-based
Ok
Teraz modem:
Configure>Modems>News
Modem name:(Ja wpisalem NetBox)
Modem device:(port modemu:to co wyplowa w logach po komendzie # tail -f /var/log/messages)
Conection speed:230400
Ok
Teraz wystarczy Connect,czekamy chwile i mamy polaczenie.

Ps:jak <font color="#FF00FF"><b>»»na razie««</b></font> nadal uruchamiam kppp z consoli jako root.

Pozdrawiam.
a220606

Re: iPlus\\modem comander&suse 10.2, ale jak?

Post autor: a220606 »

Dzięki wielkie, bardzo mi pomogłeś:)
Idę poszukać informacji jak doinstalować komponenty i pakiety z dvd,
odezwę się za jakiś czas i powiem jak mi poszło:}
Również pozdrawiam.
Awatar użytkownika
emulator
Stały użytkownik forum
Posty: 65
Rejestracja: 2007-02-11, 20:46
Lokalizacja: Irkuck

Re: iPlus\\modem comander&suse 10.2, ale jak?

Post autor: emulator »

Probowales tak:
YaST>Zrodla instalacji>Dodaj>[wybieramy nosnik lub siec]dvd..
lub tak:
YaST>Nosniki produktow dodatkowych>DVD

Mozna rowniez utworzyc obraz-y iso cd/dvd na dysku nastepnie podac tylko sciezke dostepu[YaST>Nosniki produktow dodatkowych>Katalog lokalny..] do owych obrazow i wszystko idzie automatycznie.
a220606

Re: iPlus\\modem comander&suse 10.2, ale jak?

Post autor: a220606 »

Zainstalowałem potrzebne pakiety (kppp, kinternet, i kilka innych),
no i jestem bardzo blisko połączenia się z siecią, ale nie wiem gdzie jest mój modem...tzn jest na biurku, ale nie wiem w \dev\ gdzie jest.
Śledzę ogon var\log\messages, i pojawia się za każdym razem gdy go podłączę ale nie umiem z tych informacji wywnioskować jak określa go suse.
oto screen:
http://s001.wyslijto.pl/?file_id=05248241050329987283
Przeglądałem wszystkie dzienniki systemowe włącznie z ww. \messages ale nie ma tam potrzebnych mi informacji w widoczny sposób ukazanych.
Znasz może sposób na sprawdzenie na jakim porcie\pod jaką nazwą występuje podłączany modem?
Awatar użytkownika
emulator
Stały użytkownik forum
Posty: 65
Rejestracja: 2007-02-11, 20:46
Lokalizacja: Irkuck

Re: iPlus\\modem comander&suse 10.2, ale jak?

Post autor: emulator »

Przykro mi ale niestety posiadam zbyt male doswiadczenie jezeli chodzi o linuxa,wiec naprawde nie wiem co mam Ci poradzic w tej sytuacji .Moze nie wykrywanie modemu jest wynikiem wczesniejszych "operacji" przy nim.Sproboj go podlaczyc do innego portu USB.
U mnie(nic nie bylo "kombinowane" jezeli chodzi o instalacje modemu) po komendzie tail -f /var/log/messages sytuacja wyglada tak:
Odlaczenie:
linux-aa8i kernel: usb 1-1: USB disconnect, address 3
linux-aa8i kernel: ftdi_sio ttyUSB0: FTDI USB Serial Device converter now disconnected from ttyUSB0
Podlaczenie:
linux-aa8i kernel: ftdi_sio 1-1:1.0: device disconnected
linux-aa8i kernel: usb 1-1: new full speed USB device using uhci_hcd and address 4
linux-aa8i kernel: usb 1-1: new device found, idVendor=0403, idProduct=d070
linux-aa8i kernel: usb 1-1: new device strings: Mfr=1, Product=2, SerialNumber=3
linux-aa8i kernel: usb 1-1: Product: NetBox
linux-aa8i kernel: usb 1-1: Manufacturer: Mobilebox
linux-aa8i kernel: usb 1-1: SerialNumber: 0000
linux-aa8i kernel: usb 1-1: configuration #1 chosen from 1 choice
linux-aa8i kernel: ftdi_sio 1-1:1.0: FTDI USB Serial Device converter detected
linux-aa8i kernel: drivers/usb/serial/ftdi_sio.c: Detected FT232BM
linux-aa8i kernel: usb 1-1: FTDI USB Serial Device converter now attached to ttyUSB0

Mam nadzieje ze bardziej doswiadczeni uzytkownicy tego jakze wdziecznego systemu jakim jest "pingwin" beda znali recepte na rozwiazanie Twego problemu.Ja rowiez postaram sie cos pokombinowac.

Ps:jak juz sie z nim uporasz to moge opisac bardziej dostepna metode laczenia sie z internetem przy użyciu kinternet.
a220606

Re: iPlus\\modem comander&suse 10.2, ale jak?

Post autor: a220606 »

No spoko, jeszcze nie spotkałem osoby która wie gdzie leży ten problem a Ty mi i tak bardzo pomogłeś:)
Nie wiem co robić, na polskim forum suse to mnie osrają jak zwykle;]
Sprawdzałem:

Kod: Zaznacz cały

 dmesg |less 
and

Kod: Zaznacz cały

lsusb -v |less
Ale jak mowa jest tam o moim modemie, to co najwyżej zobacze "adress 3" albo coś w tym stylu, przy przejściu w biosie z usb2.0 na usb1.1 jest to samo...
jest tu jakiś bardzo zaawansowany użytkownik linkuksiwa?? bo by mi sie takowy bardzo przydał:}
ODPOWIEDZ