ODU IDU 300 Problem z telewizją naziemną DVB-T

Kwestie techniczne, konfiguracja i rozwiązywanie problemów z modemami GSM (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA i HSUPA).

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
MrAdamJa
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2020-12-03, 21:41

ODU IDU 300 Problem z telewizją naziemną DVB-T

Post autor: MrAdamJa »

Mam problem z zakupionym ostatnio zestawem ODU-IDU 300. Posiadam internet z sieci Plus, lecz prędkość z obecnego modemu mobilnego była za mała, więc za satysfakcjonującą cenę nabyłem powyższy zestaw. Sprawa z szybkością internetu została rozwiązana z 0,5 Mb/s internet podskoczył do 28-35 Mb/s.

Sprzęt zainstalowałem na około rocznym kablu koncentrycznym, lecz gdy chciałem podłączyć antenę DVB-T (telewizja naziemna) napotkałem problem. Gdy tylko podłączę antenę do modemu ODU pod wejście oznaczone LNB modem nie ma zasilania (?), dioda gaśnie i od razu wyskakuje komunikat "Brak połączenia pomiędzy ODU i IDU lub ODU jeszcze się uruchamia..." oraz do tego brak internetu. Router był połączony z ODU na dachu, oraz kablem koncentrycznym z TV bez żadnych wzmacniaczy.
Próbowałem już:
* zmieniać antenę,
* odsuwać od anteny modem (jest zamontowany na tym samym maszcie),
* skróciłem koncentryk (antena - ODU) do około 50 cm,
* podłączyć tak jak wskazuje oznaczenie na routerze ODU-ODU, STB-TV,
* podłączyć tak jak wskazuje oznaczenie w instrukcji routera (różni się od powyższego), ODU-TV, STB-ODU,

I dalej nic. Dodam tylko, że podłączenie zgodne z oznaczeniem powoduje brak łączności z internetem, ale za to mam wszystkie kanały telewizji naziemnej w TV.

Jakieś porady? Trzeba zrobić jakąś konfigurację, zmienić pasmo, kupić dedykowaną płytkę do anteny (DVB-t), a może zamieścić jakiś wzmacniacz?
Już brak pomysłów. Technik z Plusa nie pomógł, powiedział tylko, że "to może działać ale on nie wie" i starał mi wmówić, że sprzęt tylko do Satelity.
VAHANARA

Re: ODU IDU 300 Problem z telewizją naziemną DVB-T

Post autor: VAHANARA »

Problemem może być zwarcie w symetryzatorze anteny TV lub w antenie (log). Jakie anteny TV próbowałeś?
MrAdamJa
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2020-12-03, 21:41

Re: ODU IDU 300 Problem z telewizją naziemną DVB-T

Post autor: MrAdamJa »

Teraz mam zamontowaną Magura ATZ-19, a podłączałem jeszcze antenę Telmor ASR Classic P20.
VAHANARA

Re: ODU IDU 300 Problem z telewizją naziemną DVB-T

Post autor: VAHANARA »

ATZ-19 jest pasywna (z symetryzatorem), ale ten Telmor ma zamontowany wzmacniacz, więc zwarcia zrobić nie może (jeśli jest sprawna).

I na obu antenach przy połączeniu: "antena TV > LNB / IDU > ODU / STB > odbiornik TV" miałeś brak internetu?
Jeśli nie użyłeś zasilacza antenowego, na Telmorze nie powinno być TV.
MrAdamJa
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2020-12-03, 21:41

Re: ODU IDU 300 Problem z telewizją naziemną DVB-T

Post autor: MrAdamJa »

Tak na obu. Szczerze to powiem, że programy były na ATZ-19, na Telmar jak zobaczyłem że dioda na ODU nie świeci to dalej nic nie robiłem tzn. nie wyszukiwałem programów. Jutro popatrzę jeszcze raz z Telmarem może jednak to pójdzie.
VAHANARA

Re: ODU IDU 300 Problem z telewizją naziemną DVB-T

Post autor: VAHANARA »

To, że gaśnie dioda na ODU świadczy o zaniku zasilania, więc zwarciu. Może ten Telmor też jest pasywny? Albo to wersja IQ? Bo P20 bez zasilacza antenowego nie może działać. Ale, gdyby odbiór jakiś był, to by znaczyło, że albo jest pasywna (wtedy wszystkie mux-y powinny być), albo masz tak beznadziejny kabel odu - idu, że sam robi za antenę (wtedy tylko część mux-ów zwykle bywa)
MrAdamJa
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2020-12-03, 21:41

Re: ODU IDU 300 Problem z telewizją naziemną DVB-T

Post autor: MrAdamJa »

Dostałem inf, aby zamontować pomiędzy anteną ATZ-19 a ODU separator zasilania. Myślisz że to rozwiąże sprawę?
Oczywiście dodam, że podczas instalacji bez zainstalowanej anteny nie wykrywa żadnych programów.
VAHANARA

Re: ODU IDU 300 Problem z telewizją naziemną DVB-T

Post autor: VAHANARA »

MrAdamJa pisze:Dostałem inf, aby zamontować pomiędzy anteną ATZ-19 a ODU separator zasilania. Myślisz że to rozwiąże sprawę?
Jeśli to problem zwarcia na antenie, który podejrzewam, to tak.
Przykładowo taki - https://www.dipol.com.pl/izolator_galwa ... R48605.htm Tylko, F-ki trzeba by zabezpieczyć przed wodą albo dać zabezpieczenie w jakąś małą puszkę. Można by go może też podkręcić bezpośrednio pod odu - https://www.dipol.com.pl/przejscie_wtyk ... _E8240.htm ale i ak dolną Fkę trzeba by jakoś zabezpieczyć.
MrAdamJa pisze:Oczywiście dodam, że podczas instalacji bez zainstalowanej anteny nie wykrywa żadnych programów.
Przynajmniej jedno tak jak powinno być ;)

Jakbyś miał problemy z zakłócaniem TV przez LTE / wifi to na wejściu odbiornika TV trzeba by dać filtr LTE - w miarę uniwersalny i skuteczny jest ten https://www.dipol.com.pl/filtr_lte_lf00 ... R82009.htm
MrAdamJa
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2020-12-03, 21:41

Re: ODU IDU 300 Problem z telewizją naziemną DVB-T

Post autor: MrAdamJa »

Dziś spróbuję ogarnąć temat. Dam znać czy pomogło.
Awatar użytkownika
radius
** Moderator **
Posty: 4021
Rejestracja: 2014-09-15, 11:13

Re: ODU IDU 300 Problem z telewizją naziemną DVB-T

Post autor: radius »

Nie instalowałem nigdy tego, ale...skoro na wejściu LNB MUSI pojawiać się napięcie 14/18 V (wystawione z dekodera SAT) do zasilenia konwertera to powinno być tam normalne przejście dla prądu stałego które NIE MA PRAWA robić zwarcia.
Ja bym próbował robić to na antenie pasywnej. Wtedy to wygląda tak:
- antena ODU gniazdo LNB - IDU - gniazdo STB - tuner/TV w którym wyłączasz napięcie dla wzmacniacza (nie każdy ma taką funkcję).
Jeżeli zaś bawisz się z anteną aktywną to BEZWZGLĘDNIE ma być wtyczka odseparowana do TV i zasilacz 5/12/24 V w zależności od wzmacniacza.
Wyszukiwarka usług szerokopasmowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=30&t=55724
Identyfikacja stacji bazowych: http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=14&t=46043
MrAdamJa
Początkujący użytkownik forum
Posty: 6
Rejestracja: 2020-12-03, 21:41

Re: ODU IDU 300 Problem z telewizją naziemną DVB-T

Post autor: MrAdamJa »

Rozwiązaniem było zamontowanie innej anteny tzn. tej Telmor asr classic.
Blocker niestety nie pomógł.
Temat do zamknięcia.
ODPOWIEDZ