Jak stworzyć wydajną sieć WI-FI w domu teściów

Sieci bezprzewodowe w technologii 2.4 GHz i 5 GHz oraz usługi polskich operatorów WiFi / Wi-Max / HiperLAN, dyskusje o routerach.
Reklama: Szukasz dostawcy internetu? Sprawdź https://isp.today/pl/ ogólnoświatowy katalog dostawców internetu.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
tobexor
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2024-05-21, 17:21

Jak stworzyć wydajną sieć WI-FI w domu teściów

Post autor: tobexor »

Siemka. Przez najbliższy czas mieszkam u teściów na <font color="#FF0000"><b>***Cenzura***</b></font> i walczę tu z Internetem. Rozwiązałem już kwestie anteny i BTS
stary plusowski router b525 bez anteny wyciągał 10 średnio 5. po dołożeniu cybertecha było 20. Teraz zakupiłem b628-350 i z cybertechem wyciągam 50-55 DW i 25UP. Problem jest taki że router jest na strychu a wszystko to co pobiera Internet jest po drugiej stronie domu na parterze, przez co już w połowie domu maks to 2 kreski wifi.
Sprawę rozwiązałem tak dokupiłem kabel 15m Kat 6a S-FTP i router Archer C6 v4 i extender wifi do archera c6 żeby pokryć cały dom i się nie przełączać miedzy Archerem a B628-350
załączam obrazek z painta jak to wygląda
https://imgur.com/a/AMRzJKz
Jak to cholerstwo podłączyć żeby to sprawnie działało. Jak na razie jedyny sposób na uruchomienie tego to podłączenie B626-350 port 2 LAN/WAN do Archer c6 port WAN. działać to działa ale powstaje problem. Archer ma focha i pozwala tylko na połączenie half duplex 100mbs i full duplex 100mbs. jeśli ustawie fullduplex 1000mbs to archer mówi że port WAN jest nie podłączony i internetu na nim nie ma.
Jeśli się połacze bezpośrednio do b628 to wyciągam stabile 50/25 a jak podłącze się pod archera to jest bardzo niestabilne 50/20 a najczęściej średnio jest 20-30/10-15 DW/UP. Jak ten problem rozwiązać. Czy kupiłem zły kabel? Po skonfigurowaniu automatycznym panel Archera mówi że kabel ethernet nie obsługuje pełnej prędkości portu wan i mam użyć kabel 5a/6/7/8 a ja mam 6a (czy to jest ten problem) jak podłącze b628 port wan/lan tym samym kablem prosto do kompa to karta sieciowa bez problemu pokazuje prędkość 1000mbs. ktoś ma jakiś pomysł?
wojcio
Początkujący użytkownik forum
Posty: 14
Rejestracja: 2024-04-08, 19:17

Re: Jak stworzyć wydajną sieć WI-FI w domu teściów

Post autor: wojcio »

Uszkodzony port Ethernet? Sprawdzałeś inny, kabel, choćby krótki? Kupiłeś tego Archera nowego?
kapcer
Stały użytkownik forum
Posty: 65
Rejestracja: 2023-08-13, 11:40

Re: Jak stworzyć wydajną sieć WI-FI w domu teściów

Post autor: kapcer »

Sprawdź na zwykłej skrętce UTP (nieekranowanej) kat. 5e/6/6A. Skrętka S/FTP jest ekranowana i bez odpowiednich portów w urządzeniach końcowych może zbierać dużo zakłóceń i dlatego link zestawia się tylko na 100 Mbps.
tobexor
Początkujący użytkownik forum
Posty: 3
Rejestracja: 2024-05-21, 17:21

Re: Jak stworzyć wydajną sieć WI-FI w domu teściów

Post autor: tobexor »

Porty nie są uszkodzone. oba urządzenia podłączone tym samym kableb do kompa bez problemu pracują w trybie fullduplex 1gb/s
jutro załatwię sobie jakiś zwykły krótki kabel ethernet
ODPOWIEDZ